Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Vakifbank zastosuje elektronikę, chipy przyszłością siatkówki?

Vakifbank zastosuje elektronikę, chipy przyszłością siatkówki?

fot. FIVB

Będąc pierwszym klubem w tureckiej i światowej siatkówce, VakıfBank ponownie wkroczył na nowy poziom. Żółto-czarni zainstalowali technologię GPS Athlete Performance Tracking używaną przez największe kluby sportowe na świecie. Mierząc sekunda po sekundzie wiele parametrów tj. skoki, prędkość, przyspieszenie itd. zespół techniczny może natychmiast analizować wyniki siatkarek.

Siatkarski gigant VakıfBank Stambuł zainstalował w hali Sports Palace technologię GPS do śledzenia osiągnięć sportowców, używaną przez największe kluby sportowe na świecie. Dzięki niej zespół techniczny tureckiej drużyny może rejestrować każdy moment swoich podopiecznych w trakcie wysiłku fizycznego. Interpretacja danych otrzymywanych przez chipy i czujniki w hali za pomocą specjalnego oprogramowania, pozwala ocenić wyniki treningowe oraz efektywność siatkarek w trakcie meczów.Chipy przyczepione do strojów zawodniczek pozwalają na wiele raportów, m.in. które z partii sportowca są najbardziej obciążone. Analiza takich danych pozwoli zapobiec wielu kontuzjom. – Dzięki tej technologii kontrolujemy każdy moment naszych siatkarek podczas treningów i meczów. Każda ma swój własny chip do noszenia. Dzięki tym żetonom możemy od razu zobaczyć, co dziewczyny robią na boisku. Każdy trening i spotkanie rejestrujemy w systemie. Pozwala nam to łatwo obserwować najnowsze sytuacje naszych zawodniczek. Ponadto możemy zobaczyć, jak siatkarki mogą poprawić siebie i intensywność treningu. Minimalizujemy również ryzyko kontuzji – powiedział Giovanni Miale, trener przygotowania fizycznego tureckiego klubu. Włoch znany jest również polskim kibicom z męskiej kadry biało-czerwonych i Jastrzębskiego Węgla.

Pierwszy trener VakıfBanku Giovanni Guidetti nie może się doczekać efektów pracy z nową technologią. – Zamiast patrzeć na to, co zarobiliśmy, skupiamy się na tym, jak możemy się jeszcze ulepszyć. Jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju innowacje, które mogą posunąć nas o krok dalej. Dlatego cieszymy się, że jesteśmy pierwszą drużyną siatkarską na świecie, która wykorzystuje technologię GPS w naszym systemie treningowym. Informacje i dane, które uzyskujemy dzięki niej, tworzą wysoką wartość dodaną naszej pracy w zakresie metodologii szkolenia. Uzyskujemy bardzo pouczające dane o tym, co robimy, co ekscytuje zarówno sportowca, jak i nasz zespół techniczny – stwierdził Włoch.

Siatkarki Vakifbanku są grupowym rywalem ŁKS-u Commercecon Łódź w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Na początku lutego przylecą do Łodzi na drugi turniej, któy rozstrzygnie o awansie do fazy play-off. Vakifbank z kompletem zwycięstw jest na pierwszym miejscu w tabeli, łodzianki zajmują drugie miejsce.

źródło: polsatsport.pl, vakifbanksporkulubu.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-01-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved