Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Turcja M: Historyczny sukces Ziraatu Ankara

Turcja M: Historyczny sukces Ziraatu Ankara

Czterech meczów potrzebował Ziraat Bankasi Ankara, aby zdetronizować Fenerbahce Stambuł w walce o mistrzostwo Turcji. To historyczny sukces dla zespołu z Ankary, bowiem wcześniej dwukrotnie sięgał po srebrny medal.

Finałowa rywalizacja o mistrzostwo Turcji dobrze zaczęła się dla Ziraatu Bankasi Ankara, który u siebie pokonał Fenerbahce Stambuł 3:1. Oddał rywalom tylko jednego seta, a jego przewaga uwidoczniła się na siatce. Już wówczas dał o sobie znać duet Wouter Ter Maat/Martin Atanasow, który poprowadził gospodarzy do zwycięstwa.

W drugim meczu Fenerbahce wzięło rewanż. We własnej hali praktycznie od początku do końca dyktowało warunki gry. Kluczem do jego sukcesu okazała się zagrywka, którą punktowało aż 12 razy przy tylko 10 błędach w tym elemencie. Uzyskało też 5% wyższą skuteczność w ataku od rywali. Prym w jego szeregach wiódł Salvador Hidalgo Oliva, który zdobył 12 punktów, a po 11 oczek dołożyli Nicholass Hoag oraz Metin Toy. Po drugiej stronie siatki tylko Wouter Ter Maat próbował przeciwstawić się przeciwnikom, ale tego dnia to było zdecydowanie za mało.

W trzecim spotkaniu siatkarze ze Stambułu nie poszli za ciosem. Jedynie w drugim secie znaleźli sposób na pokonanie przeciwników. Próbowali jeszcze doprowadzić do tie-breaka, ale czwartą odsłonę przegrali po walce na przewagi. Obie drużyny w tym meczu zanotowały wysoką, bo 56% skuteczność w ataku, ale gospodarze częściej punktowali blokiem (8 czap) i popełnili mniej błędów, co okazało się ich kluczem do sukcesu. Mieli też w swoich szeregach Woutera Ter Maata, który zapisał na swoim koncie aż 28 punktów. Wśród rywali wyróżnił się za to Metin Toy, ale wywalczył on znacznie mniej, bo 17 oczek.

W czwartym meczu trwała zacięta walka. Aż trzy sety kończyły się walką na przewagi. Początkowo Fenerbahce przegrywało 1:2. Wprawdzie doprowadziło do tie-breaka, ale nie zdołało doprowadzić do piątego meczu. W tie-breaku triumfowali goście, którzy w ten sposób sięgnęli po mistrzostwo Turcji. Na przestrzeni całego meczu popełnili więcej błędów w polu serwisowym, ale mieli przewagę na siatce. 12 razy blokowali rywali, a 49% skuteczności w ataku wystarczyło im do sukcesu. Ich liderami byli Wouter Ter Maat i Martin Atanasow, którzy zdobyli po 30 punktów. Po drugiej stronie siatki wyróżnili się Salvador Hidalgo Oliva i Nicholas Hoag, ale oni łącznie zgromadzili na koncie tylko 38 oczek.