Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. B: Pewna wygrana Słowenii, niespodziewana porażka Czech

ME M, gr. B: Pewna wygrana Słowenii, niespodziewana porażka Czech

fot. FIVB

Reprezentacja Słowenii odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach Europy. Słoweńcy po porażce z Czechami mierzyli się z Czarnogórą i nie dali rywalom szans. W drugim meczu dnia Czechy, które wcześniej pokonały Słowenię niespodziewanie przegrali 1:3  z Białorusią.

Początek meczu Czarnogórców ze Słoweńcami stał pod znakiem walki cios za cios. Faworyci grali nerwowo, co wykorzystywali ich rywale. Do stanu 12:12 wynik oscylował wokół remisu, ale później do głosu zaczęli dochodzić podopieczni Alberto Giulianiego, którzy po asie serwisowym Alena Pajenka objęli prowadzenie 15:12. Zyskali przewagę na siatce, skutecznie atakował między innymi Toncek Stern, a przeciwnicy zaczęli popełniać błędy (20:15). Im bliżej końca premierowej odsłony, tym wicemistrzowie Europy zwiększali swoją dominację na boisku. Dołożyli szczelny blok, na środku zameldował się Jan Kozamernik, a ta część meczu po zagraniu Dejana Vincicia ostatecznie padła ich łupem 25:17.Tylko przez krótki fragment drugiej partii obie dru żyny szły łeb w łeb. Tym razem Słoweńcy szybciej zaczęli odskakiwać od rywali. Po dobrej zagrywce Klemena Cebulja prowadzili (6:4). Czarnogórcy starali się walczyć, w ich szeregach punktował Milos Culafić, ale ich strata robiła się coraz większa (8:11). Z każdą kolejną akcją wicemistrzowie Europy obnażali ich braki siatkarskiego rzemiosła (15:10). Im bliżej końca seta, tym Słoweńcy grali coraz pewniej. Ich przewaga zaczynała się w polu serwisowym, w którym brylował Kozamernik, a kończyła na siatce. Seria skutecznych ataków Sterna i Tine Urnauta spowodowała, że w drugim secie wygrali jeszcze pewniej, pozwalając przeciwnikom zdobyć zaledwie 16 punktów.

W trzecim secie Słoweńcy poszli za ciosem. Szybko zbudowali sobie przewagę dzięki dobrej grze Sterna (6:3). Czarnogórcy próbowali walczyć, ale pojedyncze skuteczne zagrania Vojina Cacicia i Culaficia nie pozwoliły im wrócić do gry (10:7). Popełniali proste błędy, a siła ofensywna faworytów dała o sobie znać (14:9). Czarnogórcy mieli kłopoty ze zdobywaniem punktów, a Słoweńcy punktowali seriami, szczególnie przy serwisie Urnauta (20:11). Dopiero w końcówce Czarnogórcy zniwelowali przy zagrywce Rajko Strugara trochę strat, ale i tak nic już nie wskórali, a podopieczni trenera Giulianiego wygrali 25:16.

Czarnogóra – Słowenia 0:3
(17:25, 16:25, 16:25)

Składy zespołów:
Czarnogóra: Strugar (1), Cacic (13), Milic (4), Vukasinovic (5), Jecmenica (3), Culafic (9), Lakcevic (libero) oraz Zvicer (1)
Słowenia: Stern (16), Pajenk (4), Kozamernik (10), Vincić (2), Urnaut (15), Cebulj (9), Kovacić (libero) oraz Stalekar, Videcnik (1) i Mozić (3)


Początek drugiego meczu należał do Białorusinów, którzy po asie serwisowym Uladzislaua Babkewicza odskoczyli od rywali na 7:4. Ci przy serwisie Jakuba Janoucha wrócili do gry, ale dobra postawa przyjezdnych w bloku oraz pomyłka w ataku Jana Hadravy spowodowały, że to ponownie Białorusini zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Raz po raz zatrzymywali rywali blokiem, a po kontrze Radziwona Miskewicza prowadzili już 18:12. Lukas Vasina próbował poderwać Czechów do walki, ale wciąż mieli oni spore straty (16:19). W końcówce asa serwisowego dołożył Ilja Burau, a seria udanych zbić Uladzislaua Dawyskiby przypieczętowała sukces gości w premierowej odsłonie (25:20).

W pierwszej fazie drugiego seta obie drużyny szły łeb w łeb. Dopiero as serwisowy Jana Galabova i skuteczne zbicie Vasiny spowodowały, że do głosu zaczęli dochodzić Czesi (10:7). Do walki Białorusinów próbował poderwać Maksim Szkredau, ale zbliżyli się tylko na 11:13. Serię punktów stracili przy serwisie Janoucha, a dzięki temu gospodarze kontrolowali boiskowe wydarzenia (17:11). Asa serwisowego dołożył Adam Zajicek, a w ataku dobrze spisywał się Vasina. Na dodatek Białorusini popełniali błędy, a pojedyncze udane zagrania nie pozwoliły im wrócić do gry. Ostatecznie ta część meczu padła łupem gospodarzy (25:19).

W trzeciego seta lepiej weszli Białorusini, którzy dzięki dobrej grze Dawyskiby odskoczyli od rywali na 4:1. Sygnał do ataku Czechom próbował dać Michal Finger, ale wciąż inicjatywa  była po stronie gości (9:6). Czesi ratowali się blokiem, ale po akcji Miskewicza to Białorusini wciąż byli na prowadzeniu (12:9). Po błędzie w ataku przeciwników prowadzili już 16:10. Po kontrze Galabova gospodarze zbliżyli się jeszcze na 19:17, ale na więcej nie było ich stać. Szkredau na spółkę z Miskewiczem prowadzili Białorusinów do wygranej. Ostatecznie po zbiciu Artsema Masko triumfowali oni 25:21.

W czwartej odsłonie poszli za ciosem, a as serwisowy Miskewicza dał im prowadzenie 6:3. Czesi dzięki blokowi zbliżyli się na 6:7, lecz po kontrze Szkredau i błędzie rywali goście ponownie zbudowali sobie przewagę (12:8). Serię punktów zdobyli przy serwisie Szkredau, a Czesi byli coraz bardziej bezradni (17:10). Przez własne błędy Białorusini roztrwonili trochę przewagę, ale w końcówce znowu dominowali na boisku. Gospodarze zniwelowali jeszcze część strat, ale po błędzie Galabova przegrali 19:25.

Białoruś  – Czechy 3:1
(25:20, 19:25, 25:21, 25:19)

Składy zespołów: 
Białoruś: Babkewicz (12), Burau (3), Miskewicz (12), Szkredau (13), Kurasz (1), Dawyskiba (20), Budziukin (libero) oraz Lazuka (libero), Ciuszkiewicz
Czechy: Hadrava (6), Zajicek (8), Galabov (19), Vasina (11), Janouch (3), Sedaček (2), Monik (libero) oraz Finger (7), Licek, Bartos (1), Bartunek, Polak (3)

Zobacz również:
Wyniki oraz tabela grupy B mistrzostw Europy siatkarzy

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-09-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę