Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Zasady kwalifikacji na ME U16 i U17

Zasady kwalifikacji na ME U16 i U17

fot. Michał Szymański

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) ogłosiła zasady kwalifikacji na mistrzostwa Europy U16 dziewcząt oraz U17 mężczyzn 2021 z uwzględnieniem szczególnych warunków związanych z pandemią COVID-19.Chęć startu w czempionacie Starego Kontynentu U16 i U17, zarówno u dziewcząt, jak i chłopców, zgłosiły 32 federacje. Po zakończeniu rejestracji z zawodów wycofały się reprezentacje Armenii, Azerbejdżanu i Cypru. Wiadomo już, że finały mistrzostw Europy U16 i U17 są zaplanowane w dniach 10 – 18 lipca 2021. Panie rywalizować będą na Węgrzech i Słowacji, natomiast panów czekają zmagania w Albanii.

Pewni swojego miejsca w rundzie finałowej są jej gospodarze, natomiast pozostałych uczestników wyłonią kwalifikacje. W finałach ME, zarówno w rozgrywkach męskich, jak i żeńskich zagra 12 zespołów.Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) przewidziała dwie rundy kwalifikacyjne. W 1. rundzie rozgrywki odbędą się w ramach zmagań regionalnych stowarzyszeń siatkarskich (BVA, EEVZA, MEVZA, NEVZA, WEVZA). Runda ta musi zostać rozegrana do 14 marca 2021.

Lista uczestników 1. rundy kwalifikacyjnej ME U16 i U17 wraz z regionalnymi stowarzyszeniami:

BVA – Bałkański Związek Piłki Siatkowej – Bułgaria, Grecja, Rumunia, Serbia, Turcja oraz Macedonia Północna (panie)
EEVZA – Wschodnioeuropejski Związek Piłki Siatkowej – Białoruś, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rosja, Ukraina, Gruzja
MEVZA – Środkowoeuropejski Związek Piłki Siatkowej – Austria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Słowacja, Izrael, Słowenia
NEVZA – Nordycki Związek Piłki Siatkowej – Anglia, Finlandia oraz Islandia i Wysypy Owcze (SCA)*
WEVZA – Zachodnioeuropejski Związek Piłki Siatkowej – Belgia, Hiszpania. Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia
*SCA – Stowarzyszenie Mikropaństw

Z 1. rundy kwalifikacyjnej bezpośrednio do finałów ME U16 dziewcząt i U17 mężczyzn awansują zwycięzcy turniejów regionalnych stowarzyszeń siatkarskich. Jeśli wśród nich znajdzie się gospodarz finałów ME, promocję na końcowy turniej otrzyma zespół z drugiego miejsca.

Drużyny, które nie zakwalifikowały się do finałów z 1. rundy trafiają do 2. rundy zgodnie z liczbą miejsc przysługujących danemu stowarzyszeniu regionalnemu. W 2. rundzie kwalifikacyjnej wystąpi maksymalnie pięć drużyn z BVA, EEVZY i WEVZY, cztery drużyny z MEVZY oraz jeden zespół z NEVZY. Zwycięzcy grup 2. rundy oraz w przypadku panów najlepszy zespół z drugiego miejsca, awansują do rundy finałowej ME. Mecze 2. rundy zaplanowane są w dniach 6 – 9 maja 2021.

W przypadku utrudnień związanych z pandemią COVID-19 Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej przewidziała dodatkowe rozwiązania:

Jeśli 1. runda kwalifikacyjna nie zostanie przeprowadzona do 14 marca 2021 przez któreś ze stowarzyszeń regionalnych, zespoły z tego stowarzyszenia automatycznie trafiają do 2. rundy. Liczba zespołów danego stowarzyszenia regionalnego w 2. rundzie będzie zależna od miejsca w rankingu CEV.

Jeśli niemożliwe będzie rozegranie 2. rundy kwalifikacyjnej, CEV przed podjęciem ostatecznej decyzji o składzie finalistów, skontaktuje się ze wszystkimi zainteresowanymi drużynami. Na końcowe postanowienia wpływ będą miały występy w poprzednich edycjach młodzieżowych ME oraz obowiązujące w danych krajach restrykcje sanitarne.

Mistrzostwa Europy Wschodniej EEVZA z udziałem reprezentacji Polski mężczyzn odbędą się w Gruzji w dniach 10-12 grudnia 2020, natomiast dziewczęta w dniach 8-13 grudnia powalczą na Łotwie.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved