Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-20 M: Tylko dwie drużyny bez porażki

ME U-20 M: Tylko dwie drużyny bez porażki

We Włoszech trwają mistrzostwa Europy siatkarzy do lat 20. Po drugim dniu rywalizacji w fazie grupowej niepokonane są już tylko dwie reprezentacje – Polska oraz Belgia i to one są liderami swoich grup. W niedzielę tylko dwa mecze rozstrzygnęły się w tie-breaku. Bułgaria 3:2 pokonała Finów, natomiast kadra Francji odwróciła losy spotkania z Italią.

Grupa I:

Polacy zanotowali drugie zwycięstwo w turnieju. Pewnie pokonali swoich rówieśników z Serbii, nie tracąc ani jednego seta i tylko w pierwszym pozwalając rywalom przekroczyć granicę 20 oczek. Więcej o meczu tutaj.

Najwięcej punktów dla biało-czerwonych zdobył Piotr Śliwka – 13. Przyjmujący zanotował 75% skutecznych ataków, a do 12 oczek w ofensywie dołożył blok. 12 punktów miał Tytus Nowik, tyle samo co środkowy polskiej kadry Mateusz Kufka. Podopieczni Mateusza Grabdy są liderami tabeli grupy I i jednym z dwóch niepokonanych do tej pory zespołów turnieju.

Serbia – Polska 0:3
(21:25, 17:25, 17:25)

Jedynie trzeci set starcia Słowacji ze Słowenią przyniósł emocje. W dwóch pierwszych partiach dominowali Słoweńcy, nie pozwalając swoim rywalom na zbyt wiele. Dopiero w trzeciej części meczu do gry włączyli się Słowacy, ale wypuścili oni wygraną w tej partii w końcówce, przegrywając 26:28.

Słowenia popsuła zdecydowanie mniej zagrywek, bo jedynie 6, punktując zza linii 9. metra 4 razy. Słoweńców do zwycięstwa poprowadził Nik Mujanović, który wywalczył 18 oczek.

Słowacja – Słowenia 0:3
(16:25, 19:25, 26:28)

Losy spotkania z Włochami udało się odwrócić Francuzom. Trójkolorowi przegrywali już z Italią 0:2, ale na swoją korzyść przechylili kolejne dwie, również tie-break padł ich łupem. Partie numer trzy, cztery oraz pięć były wyrównane, ale to Francja zachowała więcej zimnej krwi.

Niekwestionowanym liderem Francuzów był Hilir Henno, który zdobył 28 oczek, do 19 punktów w ataku dołożył aż 8 asów serwisowych oraz 1 blok. Po włoskiej stronie siatki najlepiej spisał się Alessandro Bovolenta, miał on na swoim koncie 23 punkty.

Francja – Włochy 3:2
(21:25, 18:25, 25:23, 25:23, 15:13)

Drugi dzień rywalizacji w mistrzostwach Europy U-20 rozpoczął się od dość jednostronnego pojedynku Portugalii z Czechami. Już na początku premierowej odsłony gracze z południa Europy wypracowali sobie zaliczkę (8:5) i udawało im się utrzymywać mniejszy lub większy dystans nad rywalami. W ważnym momencie Czesi tracili tylko dwa oczka, ale końcówka należała do podopiecznych Nuno Pereiry. Czesi lepiej radzili sobie w kolejnej części meczu, w połowie seta mieli trzy oczka więcej na swoim koncie, w końcówce nawet cztery. Portugalczycy jednak nie odpuścili, doprowadzili do remisu i na swoją korzyść rozstrzygnęli walkę na przewagi. Kropkę nad „i” Portugalia postawiła w kolejnej partii, w której prowadziła od początku do końca.

Gracze reprezentacji Portugalii dominowali w ofensywie, do tego mieli 10 bloków. Popsuli co prawda aż 20 zagrywek, ale ostatecznie nie przeszkodziło im to w pewnym triumfie. Liderem z 17 oczkami na swoim koncie był Nuno Marques, którego wspierał Andre Pereira.

Portugalia – Czechy 3:0
(25:21, 27:25, 25:20)

W pięciu setach rozstrzygnął się pojedynek Finów z Bułgarią. Premierową odsłonę po długiej grze na przewagi wygrała Finlandia, to ona prowadziła już 2:1 w całym meczu, ale graczom z Bułgarii udało się rozstrzygnąć na swoją korzyść wyrównaną czwartą partię. W tie-breaku podopieczni Martina Stojewa już dominowali i wygrali całe spotkanie.

Świetnie zaprezentował się Aleksandar Nikołow, który wywalczył 23 oczka, zanotował 64% skuteczności w ofensywie, a do 18 oczek w ataku dołożył 2 bloki i 3 asy serwisowe. Po stronie fińskiej kadry najlepiej punktującym graczem był Luka Marttila, zdobywca 29 oczek.

Finlandia – Bułgaria 2:3
(30:28, 17:25, 25:20, 23:25, 9:15)

W trzech setach zakończył się także pojedynek Greków z Belgami, choć trudno powiedzieć, żeby był bardzo jednostronny. Druga i trzecia partia rozstrzygały się różnicą zaledwie dwóch punktów, a w obu przypadkach lepsi byli gracze z Beneluksu.

To Belgowie skuteczniej atakowali, a pewnie zagrał Ferre Reggers, który na przestrzeni trzech setów zdążył zdobyć 21 punktów. Jego zespół ma na swoim koncie komplet zwycięstw i punktów, co daje mu pozycję lidera tabeli.

Grecja – Belgia 0:3
(19:25, 23:25, 24:26)