ME U-17 M: Rosja i Słowenia powalczą o złoto, Włochy i Polska o brąz

Przed młodymi siatkarzami, którzy rywalizują na mistrzostwach Europy do lat 17, ostatecznie rozstrzygnięcia. W przedostatnim dniu rozgrywek reprezentacja Serbii po nierównym meczu pokonała Belgię 3:2 i powalczy o piąte miejsce z Bułgarami, którzy 3:1 wygrali z Łotwą. W finale zmierzą się Rosjanie, którzy 3:0 zwyciężyli z Włochami, a także Słoweńcy, którzy 3:0 triumfowali nad Polakami.

Reprezentacje Belgii i Serbii stoczyły ze sobą długi, lecz nierówny bój. Po trzech setach bliżej końcowego triumfu byli Belgowie i po ich wysokim zwycięstwie 25:17 w trzeciej partii mogło się wydawać, że zamkną spotkanie, wygrywając 3:1. Tak się jednak nie stało, serbscy siatkarze zdołali doprowadzić do tie-breaka, w którym po wyrównanym początku odjechali rywalom w drugiej części seta. Ostatecznie pewnie triumfowali 15:10 i w całym meczu 3:2, a do zwycięstwa poprowadził ich atakujący Luka Stanković. Tym samym to właśnie jego drużyna w niedzielę powalczy o piąte miejsce.

Belgia – Serbia 2:3
(25:21, 22:25, 25:17, 21:25, 10:15)

Zacięte i wyrównane było starcie reprezentacji Bułgarii i Łotwy. W pierwszym i drugim secie o końcowym wyniku decydowała gra na przewagi – dwukrotnie okazali się w niej lepsi Bułgarzy. Prowadząc już 2:0 stracili nieco czujność, co wykorzystali ich rywale pewnie wygrywając trzecią partię do 19. Nie zdołali jednak doprowadzić do tie-breaka, nie pomogła im nawet znakomita postawa przyjmującego Kristiansa Fokerotsa, który zanotował w sumie aż 27 punktów. Siatkarze z Bułgarii zmobilizowali się w czwartej odsłonie i zwyciężyli ostatecznie 3:1, a w triumfie pomogła im mniejsza ilość błędów własnych w porównaniu do przeciwników (26 błędów Bułgarii, 36 błędów Łotyszy).

Bułgaria – Łotwa 3:1
(26:24, 30:28, 19:25, 25:22)

Pierwszym finalistą została reprezentacja Rosji, która pokonała Włochy 3:0. Wynik nie odzwierciedla jednak przebiegu spotkania – w pierwszym secie siatkarze ze wschodu Europy co prawda szybko odskoczyli na dwa, trzy punkty, jednak Azzurri nie poddawali się i toczyli z rywalami zaciętą walkę. Rosjanie dopiero w końcówce zdominowali przeciwników i wygrali do 19. Drugi set był jeszcze bardziej wyrównany, ale ostatecznie ponownie lepsi okazali się zawodnicy Sbornej, którzy zachowali więcej zimnej krwi w grze na przewagi. Trzecia odsłona przebiegała już natomiast pod wyraźne dyktando rosyjskiej kadry, w której liderem był przyjmujący Gleb Stefanowicz.

Rosja – Włochy 3:0
(25:19, 27:25, 25:17)

Najbardziej wyrównanym starciem przedostatniego dnia turnieju był mecz Polski ze Słowenią. W każdym z setów walka toczyła się do samej końcówki, w której minimalnie lepsi okazywali się jednak Słoweńcy. Do zwycięstwa poprowadził ich Jakob Podbregar Špes. Więcej o meczu polskich siatkarzy przeczytacie TUTAJ.

Polska – Słowenia 0:3
(23:25, 24:26, 23:25)