Strona główna » Reprezentacja Polski siatkarek dotarła do Chin! Już za trzy dni rozpoczną rywalizację

Reprezentacja Polski siatkarek dotarła do Chin! Już za trzy dni rozpoczną rywalizację

inf. własna, Polska Siatkówka – X

fot. federvolley.it

Reprezentacja Polski siatkarek już 3 czerwca rozpocznie zmagania w tegorocznej Siatkarskiej Lidze Narodów. Polki tym razem przez cały etap interkontynentalny będą rywalizowały w Azji. Pierwszy turniej, w którym wezmą udział, odbędzie się w chińskim Nankin. Jak informuje Polska Siatkówka na portalu X, biało-czerwone są już na miejscu i trenują w hali, gdzie zagrają cztery mecze. Pierwszymi rywalkami będą Belgijki. W kolejnych dniach podopieczne Stefano Lavariniego zmierzą się z Czechami, Serbią i Chinami.

Startuje Liga Narodów!

Polskie siatkarki sezon 2026 na dobre rozpoczęły w maju. Najpierw przygotowywały się do niego w Wałczu, a w miniony weekend rozegrały turniej towarzyski w Genui. Zaprezentowały się w nim dość dobrze. W trzech setach pokonały Serbki, a w pozostałych dwóch meczach uległy 2:3 Turczynkom i Włoszkom. Zliczając wszystkie zdobyte punkty, oficjalnie na tej imprezie zajęłyby drugą lokatę. W Italii zadebiutowało aż 5 siatkarek: Julia Szczurowska, Oliwia Sieradzka, Maja Koput, Natalia Kecher i Marta Orzyłowska. Tylko ta ostatnia nie znalazła się w 14-osobowej kadrze, która poleciała do Chin na pierwszy turniej Ligi Narodów.

Reprezentacja Polski siatkarek na początku czerwca będzie rywalizowała w mieście Nankin, w Chinach. Biało-czerwone już zameldowały się na miejscu. Czekają je jeszcze trzy dni treningów, a już od środy, 3 czerwca rozpoczną turniej. Na inaugurację zmierzą się z Belgią. Dzień później podejmą kadrę Czech. W piątek ich rywalem ponownie będzie Serbia. Ta reprezentacja nie przyjechała jeszcze w najsilniejszym zestawieniu. Na zakończenie Polki czeka najprawdopodobniej najtrudniejszy przeciwnik, czyli gospodynie – Chinki.

Ważne punkty rankingowe

Polki oprócz zdobywania punktów do wspólnej tabeli Ligi Narodów, która ostatecznie pokaże, kto zagra w turnieju finałowym, muszą też patrzeć na ranking FIVB. Aktualnie zajmują w nim 4. pozycję, ale powoli gonią je Japonki. Stefano Lavarini przed wylotem do Chin opowiedział trochę o swoim zespole. Podkreślił, że drużyna przeszła wiele zmian, dlatego nie chciałby jej porównywać z innymi reprezentacjami. – Bardzo trudno na ten moment oceniać nasz zespół, a szczególnie porównywać nas do innych. To zawsze było ciężkie. W zeszłym sezonie mieliśmy mniej zmian. Teraz czasem oczywiście zaczynam myśleć, co musimy zrobić, by rywalizować z najlepszymi jeszcze bardziej – mówił trener polskiej kadry. I dodał: – Teraz po prostu myślę, żeby poczekać, jak dziewczyny zagrają, zamiast próbować oceniać naszą wartość. Pierwszy tydzień zmagań potrwa od 03-07.06.

Zobacz również:
Nowa reprezentacja Polski siatkarek. Jaki pomysł na swoją drużynę ma Stefano Lavarini?

PlusLiga