Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Perugia nie zdobędzie Pucharu Włoch, w finale Piacenza i Trentino

Perugia nie zdobędzie Pucharu Włoch, w finale Piacenza i Trentino

W pierwszym meczu półfinałowym Pucharu Włoch siatkarzy Sir Safety Susa Perugia przegrała z Gas Sales Bluenergy Piacenza 0:3. Podopieczni trenera Andrei Anastasiego rozegrali najsłabszy mecz w obecnym sezonie, a drużyna Piacenzy sensacyjnie przerwała ich serię 33 zwycięstw. Kamil Semeniuk, Wilfredo Leon i ich koledzy odpadli z walki o Del Monte Coppa Italia 2023. W finale zespół z Piacenzy zmierzy się z Itasem Trentino.

Siatkarze Sir Safety Susa Perugia byli faworytami tegorocznej edycji Pucharu Włoch. W obecnym sezonie nie przegrali jeszcze meczu w żadnych rozgrywkach (liga, Puchar i Superpuchar Włoch, KMŚ, Liga Mistrzów). Wygrali 33 spotkania z rzędu i zdobyli już dwa trofea – Superpuchar Włoch i Klubowe Mistrzostwo Świata. W Serie A1 wygrali 20 z 20 spotkań, zdobywając 59 punktów (na 60 możliwych) i mają aż 20 oczek przewagi nad drugą w tabeli Modeną.

W turnieju finałowym Pucharu Włoch nie zdołali jednak nawet awansować do finału. W pierwszym secie meczu z Piacenzą przegrali po zaciętej walce 28:30. W drugim rywale byli już wyraźnie lepsi (20:25). Set numer trzy również toczył się przy przewadze Gas Sales Bluenergy Piacenza. Perugia trzymała kontakt, ale w końcówce asami popisali się Roberlandy Simón (21:18) i Joandry Leal (23:20). Perugia jeszcze walczyła, ale po serwisie w siatkę pierwsza porażka w sezonie stała się faktem.

Reprezentanci Polski, podobnie jak ich koledzy z Perugii rozegrali słabe zawody. Kamil Semeniuk zdobył w tym spotkaniu 9 punktów (6/16 = 38% skuteczności w ataku + 1 as + 2 bloki; zagrał na –1), a Wilfredo Leon – 8 (6/26 = 23% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok; zagrał na –6). Najlepiej punktowali Yuri Romanò (13) w Piacenzie i Kamil Rychlicki (11) w Perugii.

Przeciwnikiem ekipy z Piacenzy będzie Itas Trentino, który w drugim półfinale z trudem pokonał Allianz Milano 3:2 (33:35, 22:25, 25:19, 25:16, 15:9). Drużyna  Trentino przegrywała już 0:2, w pierwszym secie ulegając rywalom po długiej i zaciętej walce na przewagi 33:35. Potem jednak Itas odwrócił losy spotkania, w czym duża zasługa będącego nie do zatrzymania w ataku Mateja Kazijskiego. W tie-breaku drużyna z Trydentu wygrała 15:9 i zapewniła sobie awans. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyli Matej Kazijski (27) i Alessandro Michieletto (23). W zespole z Mediolanu najwięcej punktów na swoim koncie miał Yuki Ishikawa (21), który z powodu kontuzji musiał opuścić boisko w czwartym secie.