Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Nikola Grbić: Każdy zawodnik jest na wagę złota

Nikola Grbić: Każdy zawodnik jest na wagę złota

fot. Klaudia Piwowarczyk

– Zrobiliśmy wszystko, żeby się jak najlepiej przygotować do tego intensywnego okresu. Teraz pozostaje nam dostosować się do grafiku rywalizacji i grać. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy zawodnik był gotowy do gry – mówi trener Nikola Grbić o intensywnym okresie jaki czeka zespół Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Nowy rok otwieracie efektownym zwycięstwem z GKS-em Katowice. Z perspektywy wyniku, ale też przebiegu meczu chyba lepszego początku nie można było sobie wyobrazić?Nikola Grbić:  Cieszę się ze zwycięstwa, tym bardziej, że wygraliśmy 3:0. W obecnej sytuacji fakt, że nie straciliśmy tutaj dużo energii ma wyjątkowe znaczenie, bo już w środę mamy kolejny mecz. W odniesieniu do poszczególnych fragmentów rywalizacji to nie chciałbym mówić, że prawdziwa gra była w drugim secie, ale to właśnie ta część meczu była dla nas szczególnie ważna. W tej partii niemal cały czas goniliśmy wynik, a na końcu mimo kilku punktów straty i piłek setowych po stronie rywali – potrafiliśmy zapracować sobie na to zwycięstwo. To oczywiście zasługa całego zespołu, jednak w tej końcówce świetną pracę w polu serwisowym, ataku i bloku wykonał Kamil Semeniuk- brawa dla niego i całej drużyny.

Na boisku, po dłuższej przerwie, zobaczyliśmy Piotra Łukasika. Jego powrót do gry i dobre noty (64% – skuteczność w ataku ) to kolejny powód do optymizmu…

– Powrót do gry Piotrka Łukasika był ważny i dla niego, i dla nas. Potrzebowaliśmy go i będziemy potrzebować, bo przed nami wyjątkowo intensywny czas. Piotrek zaczął grać na początku sezonu, później przytrafiła mu się kolejna kontuzja, następnie  COVID i ponowne wykluczenie z gry. I tak się to pechowo poukładało, że praktycznie nie miał szans, by wrócić do gry i normalnego cyklu treningowego. Cieszę się, że to już za nim, w tym meczu mógł się zaprezentować w dłuższym wymiarze i co równie ważne zagrał naprawdę dobrze, mamy więc z czego się cieszyć.

W najbliższych meczach możemy się spodziewać zatem kolejnych zmian? Ten intensywny okres, jaki czeka Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w styczniu, to właśnie sytuacja, w której czas sprawdzić szeroki skład?

– Zdecydowanie tak, gramy co trzy dni, więc każdy zawodnik jest na wagę złota. Możliwość rotacji w składzie pozwoli nam dać pozostałym chwilę oddechu. Trzy najbliższe mecze będziemy grać przy zachowaniu trzydniowego odstępu, zatem w tym czasie niestety nie będzie możliwości, żeby dać zawodnikom chociażby jeden dzień wolnego na odpoczynek. Muszę przyznać, że z perspektywy zdrowia jest to ryzykowne, dlatego też kluczowe będzie odciążenie ich na tyle, na ile to możliwe poprzez zmiany w składzie podczas tych meczów. Dodatkowo posiadanie „długiej ławki” jest niezwykle ważne dla trenera również z innej perspektywy – otwiera możliwość zmiany zawodników w ważnych momentach. Czasem takie ruchy potrafią odwrócić losy spotkania.

W najbliższym tygodniu zawodnicy nie mogą więc liczyć na chwilę oddechu czy dzień wolnego? Jak wyglądają plany na kolejne dni?

– Dopiero przed turniejem Ligi Mistrzów (w tygodniu 18-24 stycznia) będziemy mieli tydzień bez meczu i to będzie czas na „podładowanie baterii”. Kiedy grasz dwa mecze w ciągu siedmiu dni możesz zrobić sobie dzień wolnego, ale wszystko zależy jaki jest odstęp między spotkaniami, bo grając w odstępie trzydniowym niestety jest to niemożliwe. Ale jest jak jest, zrobiliśmy wszystko, żeby się jak najlepiej przygotować do tego intensywnego okresu. Teraz pozostaje nam dostosować się to grafiku rywalizacji i grać. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy zawodnik był gotowy do gry i podał „pomocną dłoń”, kiedy będzie to potrzebne. Potrzebujemy całej drużyny, żeby utrzymać swój rytm, grać jak najlepszą siatkówkę i nadal wygrywać.

źródło: zaksa.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-01-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved