Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ U19 siatkarzy: Pierwsze rozstrzygnięcia w fazie finałowej

MŚ U19 siatkarzy: Pierwsze rozstrzygnięcia w fazie finałowej

Za nami pierwsze rozstrzygnięcia w fazie finałowej mistrzostw świata U19 siatkarzy. Wiadomo już, że w ćwierćfinałach zagrają reprezentacje Iranu, Francji, Bułgarii, Belgii, Egiptu, USA, Włoch oraz Korei Południowej. W pierwszej części rywalizacji o miejsca 17-20 Kostaryka otrzymała walkower za mecz z Nigeryjczykami, którzy nie pojawili się na mistrzostwach świata, zaś siatkarze z Indii pokonali Chile 3:0.

W rywalizacji o udział w ćwierćfinale mistrzostw świata U19 siatkarzy w trzech meczach wynik rozstrzygnął tie-break. W pozostałych spotkaniach było już mniej emocji. W dwóch meczach przegrani „urwali” po jednym secie zwycięzcom, zaś trzy spotkania zakończyły się w szybkich trzech setach.

Serbowie rozpoczęli mecz z Iranem z wysokiego c, wygrywając pierwszego seta do 11. Później jednak losy meczu się odmieniły. Irańczycy wyrównali stan meczu, a w trzecim secie byli blisko wygranej. Dopięli swego w czwartej partii i o wyniku spotkania musiał zadecydować tie-break. Emocji w nim nie brakowało, a wynik rozstrzygnął się dopiero w końcówce. W nerwowych chwilach więcej zimnej krwi zachowali Irańczycy i to oni zameldowali się w 1/4 MŚ. Co ciekawe na przestrzeni całego meczu zwycięzcy popełnili o siedem błędów więcej niż rywale. Trzeba jednak przyznać, że wśród wygranych siła ataku rozkładała się równo pomiędzy trzech zawodników. Po 14 punktów zdobyli Taha, Mohammadreza i Armin.

W ćwierćfinale rywalem Iranu będzie reprezentacja Belgii, która pokonała 3:1 zespół narodowy Słowenii. Słoweńscy siatkarze „urwali” rywalom drugiego seta, a w trzecim byli blisko wygranej. Porażka 29:31 nieco podcięła im skrzydła i czwarty set okazał się decydujący. Mimo porażki Słoweńcy byli nieco skuteczniejsi w ataku. Belgowie przeważali jednak w bloku i na zagrywce, doskonale wykorzystali również błędy rywali. 20 punktów dla Belgów zdobył Eliot De Vleeschauwer, a 14 dołożył Beere Van Looveren.

Bez straty seta swój mecz wygrali Francuzi, którzy pokonali reprezentację Meksyku. W żadnym z setów ekipa Meksyku nie przekroczyła granicy 20 punktów. Francuzi dominowali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, ale muszą w kolejnej części rywalizacji uważać na błędy własne. 12 „oczek” dla francuskiego zespołu zdobył Florent Roure, 11 dołożył Lucas Pujol, zaś 10 Mathis Henno.

Rywalem Francji w 1/4 MŚ U19 będzie zespół narodowy Egiptu, który pokonał 3:1 Kolumbię. Kolumbijczykom udało się zwyciężyć tylko w drugiej partii, ale w kolejnych setach również mocno walczyli, w czwartym secie byli blisko przedłużenia losów meczu. Na przestrzeni całego spotkania zanotowano zaledwie jednego asa serwisowego, którego zapisali na swoim koncie Kolumbijczycy. W pozostałych elementach lepsi byli przedstawiciele Egiptu.

Pięciosetowe spotkanie rozegrały reprezentacje Bułgarii i Brazylii, a górą był w nim zespół z Europy, który w tie-breaku wypracował sobie kilkupunktową przewagę. W ostatecznym rozrachunku Brazylijczycy okazali się lepsi jedynie w bloku, ale tym elementem nie byli w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Liderem Bułgarów był Kristian Titriyski, który zdobył 24 punkty. 18 punktów dołożył Aleksandar Kandew.

Bułgarzy zagrają w ćwierćfinale z Amerykanami, którzy 3:0 wygrali z Portoryko. Emocje były jedynie w pierwszej partii, w której reprezentacja USA zwyciężyła na przewagi. W kolejnych dwóch setach Amerykanie wygrali już gładko – w obu do 17. W statystykach nie było niespodzianek – zwycięzcy dominowali w kluczowych elementach gry. Rywale zanotowali jedynie o jednego asa serwisowego więcej. 13 punktów dla Amerykanów wywalczył Finn Kearney, a 10 dołożył kapitan Sean Kelly.

Emocji nie zabrakło w spotkaniu Korei Południowej z Argentyną. Azjaci byli całkiem blisko rozstrzygnięcia meczu w czterech setach, ale ostatecznie potrzebowali do zwycięstwa pięć partii. Argentyńczycy zdecydowanie przeważali w bloku i na zagrywce, gorzej spisywali się jednak w ataku i popełnili więcej błędów. Liderem Koreańczyków był Yun Gyeong, który zdobył 20 punktów. 17 dołożył Lee Woojin, zaś 14 Jang Eunseok.

W ćwierćfinale rywalem Koreańczyków będzie reprezentacja Włoch, która pokonała Japonię bez straty seta. W trzeciej partii siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni walczyli do końca o przedłużenie losów meczu, ale rywale nie wypuścili już okazji z rąk. Europejczycy popełnili wprawdzie więcej błędów, ale byli skuteczniejsi od rywali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. 13 punktów zdobył dla zwycięzców Lorenzo Magliano, a po 12 dołożyli Alessandro Bristot i Tommaso Barotto.