Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-19 K: Bez tie-breaków pierwszego dnia, porażka Turcji

ME U-19 K: Bez tie-breaków pierwszego dnia, porażka Turcji

W stolicy Macedonii – Skopje – rozpoczęły się mistrzostwa Europy siatkarek do lat 19. W pierwszym dniu rozgrywek grupowych tylko jeden mecz zakończył się w czterech setach, pozostałe pięć spotkań zostało rozstrzygnięte w trzech setach. W grupie I zwycięstwa oprócz biało-czerwonych odniosły też młode siatkarki z Włoch i Finlandii. W grupie II z dobrego rozpoczęcia mistrzostw cieszyły się Serbki, Holenderki i reprezentantki Chorwacji.

Włoszki są jednymi z faworytek mistrzostw Europy siatkarek do lat 19. W swoim pierwszym meczu Azzurre pokonały 3:1 reprezentację Słowenii. Po wygranej w pierwszym secie Włoszki w drugiej partii oddały inicjatywę rywalkom, a w trzecim secie przegrywały już 10:16.

Mimo tego wygrały tę partię, a w czwartym secie rozstrzygnęły mecz na swoją korzyść i zgarnęły trzy pewne punkty. Liderką włoskiej drużyny w tym meczu była Giulia Viscioni, która zdobyła 19 punktów.

Reprezentacja Polski w trzech setach pokonała Grecję, a podopieczne trenera Wiesława Popika miały problemy jedynie w drugim secie, którego wygrały na przewagi. Najwięcej punktów w ekipie biało-czerwonych zdobyły w tym meczu Barbara Latos (17) oraz Karolina Staniszewska (15). Więcej o meczu można przeczytać TUTAJ.

W ostatnim spotkaniu grupy I pierwszego dnia zespół Finlandii zmierzył się z gospodyniami turnieju. Młode Finki w pierwszej partii rozgromił rywalki, wygrywając 25:10, w dwóch pozostałych partiach również górowały nad zespołem Macedonii i pewnie zgarnęły trzy punkty. Świetny mecz rozegrała Oona Rasinpera, która zdobyła dla swojej drużyny 17 punktów.

Włochy – Słowenia 3:1
(25:19, 18:25, 25:21, 25:14)

Polska – Grecja 3:0
(25:16, 28:26, 25:19)

Finlandia – Macedonia 3:0
(25:10, 25:19, 25:20)

W grupie II wszystkie trzy sobotnie mecze zakończyły się wynikami 3:0. W pierwszym spotkaniu młode Serbki bez większych problemów pokonały swoje rówieśniczki ze Szwajcarii. Zespół z Bałkanów pierwszego seta wygrał do 20, w kolejnych rozgromił już rywalki do 11 i do 9. Najwięcej, bo 9 punktów dla zespołu z Serbii zdobyła Hena Kurtagic.

Ciekawą walkę stoczyły ze sobą zespoły Turcji i Holandii. W pierwszych dwóch setach górą były „Pomarańczowe”, które prowadziły od samego początku do końca. Trzecią partię Holenderki prowadziły już 8:0, potem 16:5, mimo tego… dały się rywalkom dogonić. Turczynki doprowadził do remisu 24:24 i… przegrały w końcówce 24:26, kończąc mecz bez wygranego seta. 17 punktów dla holenderskiej drużyny zdobyła Nicole van de Vosse.

W ostatnim meczu tej grupy reprezentacja Chorwacji pokonała 3:0 Rumunię. W pierwszej partii Chorwatki dość długo prowadził, dały się jednak dogonić w końcówce, mimo tego wygrały tego seta po walce na przewagi. W pozostałych dwóch partiach przewaga zespołu z Chorwacji nie podlegała już dyskusji. Do wygranej swój zespół poprowadziły Ana Burilović (14 pkt.) oraz Mara Śtiglić (13 pkt.).

Serbia – Szwajcaria 3:0
(25:20, 25:11, 25:9)

Turcja – Holandia 0:3
(21:25, 19:25, 24:26)

Chorwacja – Rumunia 3:0
(26:24, 25:21, 25:14)