Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Mateusz Grabda: Wszyscy przyjechali walczyć o medale

Mateusz Grabda: Wszyscy przyjechali walczyć o medale

fot. Mateusz Bosiacki - tauron1liga.pl

– Staramy się wpoić chłopcom, by koncentrowali się na każdym kolejnym meczu, nie wybiegali za daleko w przyszłość. Teraz priorytetem jest mecz ze Słowacją – mówi Mateusz Grabda, trener reprezentacji Polski U20, która w sobotę zaczyna występy w mistrzostwach Europy we Włoszech.

Jaki jest cel polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata U20?Mateusz Grabda: Cel jest jeden, jak dla większości drużyn występujących w mistrzostwach: walka o medale. Wszyscy przyjechali z takim zamiarem, my też.

No tak, w końcu aktualni mistrzowie świata muszą grać o najwyższe cele.

– Jako grupa wyglądamy dobrze mentalnie i sportowo. Staramy się wpoić chłopcom, by koncentrowali się na każdym kolejnym meczu, nie wybiegali za daleko w przyszłość. Teraz priorytetem jest mecz ze Słowacją 17 września. Musimy zagrać w nim dobrze w siatkówkę i pokazać wszystko to, co trenujemy od 20 czerwca, kiedy rozpoczęliśmy przygotowania do mistrzostw. 

W poprzednich mistrzowskich turniejach kadra mogła liczyć tylko 12 zawodników, teraz jest 14, między innymi dzięki staraniom PZPS. Co to zmienia?

– Ważne, że możemy być na mistrzostwach w 14, choćby dlatego, że tak się trenuje w normalnych warunkach. To grupa funkcjonuje w składzie od półtora miesiąca i każdy będzie potrzebny, bo to jest turniej, w którym rozegramy pięć meczów z rzędu, więc każdy będzie potrzebny. Mogę zapewnić, że w drużynie panuje zdrowa rywalizacja, dająca możliwość rozwoju pojedynczych zawodników. Nikt nie może czuć się pewny, bo za placami ma kogoś, kto może go wyprzedzić. Dlatego trzeba dawać z siebie najwięcej na treningach. Zdrowa rywalizacja w zespole jest warunkiem postępu.

W tym roku reprezentacje Włoch wygrywają wszystkie turnieje. Wy trafiliście na gospodarzy w grupie. To najtrudniejszy rywal?

– Włosi w naszej kategorii są bardzo mocnym zespołem, w rozgrywkach młodzieżowych dominują, reprezentacja seniorów zdobyła mistrzostwo świata. Ale w tym turnieju wszystkie drużyny są bardzo mocne, bo poziom europejskiej siatkówki poszedł w górę. O zwycięstwie naprawdę będą decydowały detale. 

Bułgarzy, kolejny silny rywal, mają w składzie Aleksandara Nikołowa, który w mistrzostwach świata seniorów grał w podstawowym składzie.

– Nikołow z pewnością podnosi wartość drużyny i Bułgaria będzie bardzo silna. Ale w sportach drużynowych liczy się gra wszystkich, a nie jednej gwiazdy. Owszem, ona może pomóc, ale sama meczu nie wygra. 

Przejdźmy do polskiej drużyny. Przed wyjazdem na mistrzostwa w dobrym stylu pokonaliście Niemców. Jak pan ocenia te sprawdziany?

– Drużyna niemiecka gra dobrą siatkówkę, ma duży potencjał i czy to na mistrzostwach, czy na europejskich igrzyskach młodzieży walka z nimi była bardzo zacięta. Drużyna niemiecka pokazała, że potrafi grać w siatkówkę, ale za każdym razem byliśmy lepsi. Cieszy, że mogliśmy podtrzymać pewność siebie i przekonać się, że nasza praca poszła w dobrym kierunku. 

Rok temu ta drużyna została mistrzem świata w kategorii U-19. Jak przez ten czas się zmieniła?

– Są to młodzi, ambitni i charakterni ludzie, mający wszystkie cechy, by grać w siatkówkę na wysokim poziomie. Przez rok i grę w Tauron 1. Lidze dojrzeli. Ten sezon dał im bardzo dużo, nawet mimo niewielu zwycięstw. Ważne, że w każdym meczu wychodzili przeciwko wartościowym zawodnikom i to było dla nich bezcenne doświadczenie. Wiem o tym, bo sam pracowałem w pierwszej lidze i obserwowałem tych chłopców. Mają świadomość, że nie wracają już do SMS w Spale, a wchodzą w seniorską siatkówkę i idą do klubów. Ten sezon będzie dla nich kluczowy i wierzę, że się sprawdzą. 

Co wiecie o rywalach w mistrzostwach Europy?

– Mamy dostęp do wszystkich meczów rywali, informacji i statystyk. Maciek Etgens, nasz statystyk, jest fachowcem, dlatego wiem, że na każdy zespół będziemy dobrze przygotowani. Nasz sztab robi fantastyczną robotę i mogę zapewnić, że cały ten okres okres przepracowaliśmy bardzo dobrze. Oczywiście za wygrane sparingi punktów nie będzie, ale jestem przekonany, że w mistrzostwach pokażemy się z najlepszej strony.

Polska będzie rozgrywać mecze w Montesilvano w Abruzji, a druga grupa w oddalonym o 100 km Vasto.

Plan spotkań reprezentacji Polski

17 września: Polska – Słowacja (godzin:a 17:30)
18 września: Polska – Serbia (15)
19 września: Polska – Francja (17:30)
21 września: Polska – Słowenia (15)
22 września: Polska – Włochy (20)

W drugiej grupie są: Portugalia, Grecja, Czechy, Finlandia, Bułgaria, Belgia. Do półfinału awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.

Skład reprezentacji Polski:

rozgrywający: Damian Biliński, Kajetan Kubicki
atakujący: Tytus Nowik, Kacper Ratajewski
środkowi: Jakub Gaweł, Mateusz Kufka, Jakub Majchrzak, Mateusz Nowak,
przyjmujący: Dominik Czerny, Jakub Olszewski, Kamil Szymendera, Piotr Śliwka,
libero: Jakub Hawryluk, Maksymilian Kędzierski

trener: Mateusz Grabda
drugi trener: Marcin Ogonowski
trener przygotowania fizycznego: Jarosław Tęsiorowski
fizjoterapeuta: Piotr Tataradziński
statystyk: Maciej Etgens
kierownik drużyny: Andrzej Wołkowycki

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-09-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę