Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Kryspin Baran: Daliśmy sobie wmówić, że mniejszy limit obcokrajowców buduje potęgę kadry

Kryspin Baran: Daliśmy sobie wmówić, że mniejszy limit obcokrajowców buduje potęgę kadry

fot. Aluron CMC Warta Zawiercie

– W przypadku rozszerzenia ligi przed sezonem 2022/2023 pojawiły się głosy, że dobrą rekompensatą dla klubów byłaby zmiana limitu. Nagle pojawiła się przestrzeń na 28 nowych zawodników. Finalnie nikt nie zrealizował tematu i padliśmy tego ofiarą – mówi prezes Aluronu CMC Warty Zawiercie, Kryspin Baran. – Z jakiegoś powodu daliśmy sobie wmówić, że mniejszy limit obcokrajowców buduje potęgę kadry narodowej – dodaje.

Jak wygląda perspektywa klubów w sprawie zwiększenia limitu obcokrajowców? Na ile jest to dla nich większa szansa? – Kwestia zwiększenia limitu przewija się ze strony klubów prawie co rok. Jest ona traktowana trochę jako wątek politycznie drażliwy. Z jakiegoś powodu daliśmy sobie wmówić, że mniejszy limit obcokrajowców buduje potęgę kadry narodowej. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ talenty warte reprezentacji były jaskrawe już w pierwszych latach gry na profesjonalnym poziomie, czego dowodem są choćby Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal czy Norbert Huber. Obawa przed zmianą limitu wynika chyba więc z zastanawiania się, co na to ministerstwo i społeczność siatkarska – przyznaje Kryspin Baran, prezes Aluronu CMC Warty Zawiercie.Kuluarowe sprawa wygląda jeszcze ciekawiej. – W przypadku rozszerzenia ligi przed sezonem 2022/2023 pojawiły się głosy, że dobrą rekompensatą dla klubów byłaby zmiana limitu. Nagle pojawiła się przestrzeń na 28 nowych zawodników. Finalnie nikt nie zrealizował tematu i padliśmy tego ofiarą. Ani agenci, ani zawodnicy nie ukrywają, że liczą, ile w danym klubie jest obcokrajowców. Sprawdzają, kto jest zmuszony do podpisania kontraktu z Polakiem, a kto nie. Drenujemy tym samym siatkówkę od środka – mówi.

Przy każdej dyskusji o zwiększeniu limitów pojawia się wątpliwość, co będzie ewentualnie lepsze dla rozwoju rozgrywek w Polsce: czy postawienie na zakontraktowanie polskich zawodników, którzy niekoniecznie prezentują poziom siatkarskiej ekstraklasy, czy poszukiwanie zagranicznego, mniej obciążającego budżet gracza, który do tej pory nie pokazał się na arenie międzynarodowej. – Słuszną obawą jest to, że kluby szukałyby zawodników w zbyt szerokiej grupie obcokrajowców. Kuszone na przykład przez brazylijskich agentów stawiałyby na „eksperymenty” z tamtejszej drugiej ligi, co mogłoby obniżyć poziom PlusLigi. Żeby temu przeciwdziałać, można by wprowadzić limit merytoryczny – na przykład polegający na tym, by zawodnik był reprezentantem swojego kraju i rozegrał w tych barwach X meczów. To nie dyskryminacja, a limit jakościowy, który liga ma prawo postawić – dodaje Kryspin Baran. – Jest tyle mądrych osób przy siatkówce w kraju, że wydaje mi się, że bylibyśmy w stanie wymyślić coś, co pozwoliłoby ograniczyć kontraktowanie graczy tylko po to, by obniżać budżet – kończy.

Cały artykuł Sary Kalisz w serwisie sport.tvp.pl

źródło: sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2023-01-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2023 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę