Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Francja wygrała grupę, Białoruś w półfinale

ME juniorek: Francja wygrała grupę, Białoruś w półfinale

Zakończyły się już rozgrywki grupy II w mistrzostwach Europy juniorek. W meczu o pierwsze miejsce Francja pokonała 3:1 Turcję i oba te zespoły zagrają w sobotnich półfinałach. W grupie I po wygranej z Polską reprezentacja Białorusi jest w półfinale, a w ostatnim meczu zmierzy się z najsłabszym zespołem w grupie. O ostatnim miejscu w czołowej czwórce zadecyduje piątkowy mecz pomiędzy biało-czerwonymi a Serbią.

Po dwóch wygranych bez straty seta reprezentacja Polski juniorek zaliczyła dziś wpadkę na mistrzostwach Europy i uległa Białorusi 2:3. Taki wynik nie zamyka jeszcze biało-czerwonym drogi do półfinału, ale bardzo ją utrudnia. W przypadku zwycięstwa za trzy punkty podopieczne trenera Wiesława Popika mogłyby cieszyć się z miejsca w czołowej czwórce już dziś.

Po trzeciej wygranej z rzędu w półfinale są już Białorusinki, którym został ostatni mecz z najsłabszą w grupie drużyną Bośni i Hercegowiny. W meczu z Polską z bardzo dobrej strony pokazała się Ksenija Liabiodkina, która zdobyła 24 punkty. W polskiej drużynie najskuteczniejsza była Martyna Czyrniańska (31 punktów). Więcej o meczu można przeczytać tutaj.

W spotkaniu dwóch zespołów, które już nie miały szansy na półfinał, Słowacja pokonała Bośnię i Hercegowinę 3:1. To pierwsza wygrana Słowaczek w tym turnieju, która da im najpewniej możliwość pozostania w turnieju i walki o miejsca 5-8. Jeśli Bośniaczki nie pokonają w piątek 3:0 zespołu Białorusi, to pożegnają się z turniejem. Ekipę Słowacji do wygranej poprowadziły w tym meczu Karolina Kucserova (15 pkt.) oraz Tereza Hrusecka (14 pkt.).

Kwestia awansu do półfinału w czterozespołowej grupie II została już rozstrzygnięta wcześniej. W meczu o trzecie miejsce w grupie, który decydował już tylko o rozstawieniu przed meczami o miejsca 5-8, Bułgaria pokonała 3:2 reprezentację Chorwacji. Dwa pierwsze sety kończył się na przewagi – w pierwszym minimalnie lepsze były Bułgarki, w drugim gospodynie turnieju.

Bułgaria raz jeszcze wyszła na prowadzenie i Chorwatki ponownie doprowadziły do remisu. W tie-breaku rozgrywanym na przewagi podopieczne trenerki Gabrieli Ajszinowej wygrały po zaciętej walce 18:16. 34 punkty dla zwycięskiej drużyny zdobyła Merilin Nikołowa, w zespole Chorwacji najskuteczniejsza była Dijana Karatović (19 punktów).

W meczu o pierwsze miejsce reprezentacja Francji pokonała 3:1 Turcję. Turczynki dzięki skutecznej grze Sude Hacimustafaoglu (12 pkt.) i Ipar Ozay Kurt (11 pkt.) wygrały pierwszego seta do 23, ale kolejne trzy, równie zacięte, padły łupem Francuzek. Zespół prowadzony przez trenera Fabrice Viala zakończył rozgrywki grupowe z kompletem trzech wygranych. 22 punkty dla Trójkolorowych zdobyła w tym meczu Guewe Diouf.