Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Heynen nie wyobraża sobie drużyny bez Kubiaka

Heynen nie wyobraża sobie drużyny bez Kubiaka

fot. Klaudia Piwowarczyk

W sobotę 11 września o 20.30 w Gdańsku reprezentacja Polski siatkarzy gra z Finlandią o awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy. Tę przeszkodę powinna pokonać, schody zaczną się później, bo na horyzoncie są potem potentaci europejscy. – Jesteśmy w lepszej dyspozycji niż kilka dni temu – przekonuje w rozmowie z „Super Expressem” trener kadry Vital Heynen. I dodaje dość kontrowersyjnie: – Uważam, że nasz team nie jest gotowy na to, by na parkiecie brakowało Kubiaka.

Czego dowiedział się pan o zespole po pięciu wygranych meczach w krakowskiej grupie?Vital Heynen:Jesteśmy w tym miejscu, w którym chciałem się znaleźć. Największą satysfakcję sprawia mi fakt, że nasza energia wyraźnie rośnie. Tak sobie myślę, może zresztą trochę przesadzam, że gdyby na pierwszym naszym meczu nie pojawiła się publiczność, to nikomu nie chciałoby się grać. Potem było coraz lepiej z dnia na dzień. To prawda, momentami traciliśmy moc, choćby w meczu z Grecją, ale odbiliśmy się, i to nawet lepiej niż sądziłem. Uważam, że drużyna jest w lepszej dyspozycji niż pięć dni temu. Więcej jest życia. Czuje się to na zajęciach, siatkarze są głośniejsi, częściej rozmawiają, krzyczą, śmieją się. Piątkowy trening był udany. Uważam, że jesteśmy gotowi na Finlandię.

Czym nam może zagrozić ten przeciwnik?

– Walką, nieustępliwością i siatkarskim sprytem. Mam nadzieję, że wygramy bez wielkich trudności, nie chciałbym tylko, by spotkanie przeciągnęło się do pięciu setów, bo wtedy ważną rolę może odegrać ich większa świeżość. Nie mają supergwiazd, ale świetnie wykorzystują posiadanych graczy. Popełniają mało błędów, mają dobrze ustawione taktycznie zagrywkę i atak. To bardzo dynamiczna drużyna, a u nas nie zawsze widać dynamikę. Lato było długie, jesteśmy po trudnych miesiącach, a Finowie szykowali się tylko do mistrzostw Europy. Są mocni, ale musimy udowodnić, że jesteśmy mocniejsi.

W rundzie pucharowej trafiliśmy do trudniejszej połowy drabinki. Po ewentualnym wyeliminowaniu Finlandii możemy wpaść na Rosję, a potem na Francję lub Słowenię.

– To prawda, że układ nie jest optymalny, ale takie są realia, z którymi się trzeba zmierzyć. Ponadto analizowanie drabinki nie jest naszym celem. Plan był jasny: przyjechaliśmy na mistrzostwa pokazać, że ciągle jesteśmy zespołem ze ścisłej czołówki. Nikt nie chciał tu mówić o medalach, tylko udowodnić, że Polska liczy się wciąż wśród najmocniejszych ekip. Na tej drodze wygraliśmy już grupę bez porażki i w pierwszej fazie pokonaliśmy obrońców tytułu mistrzowskiego. Nie zastanawiam się, jaka czeka nas droga. Na razie nie wybiegam myślami poza mecz z Finlandią.

Jeśli brakuje kadrze czyjejś stuprocentowej formy, to chyba Michała Kubiaka? To pana nie niepokoi? W ataku ostatnio męczył się w meczu z Belgami, a potem nie grał z Ukrainą.

– Od razu wyjaśniam, że nieobecność Michała z Ukrainą była z góry założona, to nie miało nic wspólnego z jego grą w poprzednim spotkaniu. Może nie każdy to zauważył, ale Michał walczył z Belgami do upadłego, choć oczywiście zabrakło mu wykończenia akcji w ataku. Jego podejście do tego spotkania było świetne, dał wiele drużynie swoją postawą. Nie zawodził w zagrywce, w dograniu piłki, w bloku, w obronie. Zrobił swoje, mimo że nie skończył z dużą liczbą zdobytych punktów. Dla mnie zrobił kapitalną robotę pod względem bycia liderem na boisku. Wiem, że kibice patrzą najchętniej na rubryczkę z punktami, ale nie zawsze to jest najważniejsze. W ogóle mecz Belgami uznaję za najlepszy w tym turnieju, jeśli chodzi o energię, jaka emanowała z siatkarzy na parkiecie. I spora jej część pochodziła właśnie od Michała, który robił wiele, by ta moc nie uciekała. Uważam, że nasz team nie jest gotowy na to, by na parkiecie brakowało Kubiaka. To jasne, że wolałbym, by dorzucił sporo skończonych akcji w ataku, ale czasem rzeczywistość jest taka, a nie inna i trzeba zastanowić się, co w danej sytuacji możemy zrobić i jak korzystać z zawodnika. Na szali kładzie się dobre oraz złe elementy i podejmuje decyzje. Michała po prostu potrzebuję, na pewno w niektórych fragmentach meczów, chociaż może nie zawsze na całym dystansie spotkania. Nie wierzę w to, że damy sobie radę całkowicie bez jego udziału.

Rozmawiał Marek Żochowski – więcej w SuperExpresie

źródło: se.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-09-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę