Strona Główna > Aktualności > Złota LE K: Francuzki wygrały Złotą Ligę Europejską siatkarek

Złota LE K: Francuzki wygrały Złotą Ligę Europejską siatkarek

Siatkarki Francji pokonały reprezentację Czech 3:0 w finale Złotej Ligi Europejskiej. Trójkolorowe dokonały tego w Orleanie, przed własną publicznością. Co ciekawe to pierwszy medal francuskiej drużyny w tych rozgrywkach. Zwycięstwo w Złotej Lidze Europejskiej pozwoli podopiecznym trenerki Emile Rousseaux zagrać w Challenger Cup i powalczyć o miejsce w przyszłorocznej Lidze Narodów.

W tegorocznej złotej Lidze Europejskiej siatkarek zrezygnowano z formuły Final Four. Półfinały rozegrano w czwartek, a w nich Francuzki pokonały u siebie w trzech setach Chorwację, a Czeszki na własnym terenie wygrały po zaciętej walce 3:2 z reprezentacją Rumunii.

Na miejsce rozgrywania meczu finałowego wybrano Orlean. Gospodynie świetnie czując się przed własną publicznością rozpoczęły to spotkanie od prowadzenia 8:5, potem ich przewaga wzrosła nawet do siedmiu punktów, ale Czeszki powoli, lecz systematycznie odrabiały straty. W końcówce Trójkolorowe prowadziły już tylko 21:20, ale nie oddały prowadzenia do końca seta, którego wygrały 25:22.

Jeszcze więcej emocji było w drugiej partii. Francuzki niemal cały czas prowadziły niewielką przewagą kilku punktów, jednak w samej końcówce dały się dogonić rywalkom. W zespole gości dała im się we znaki zwłaszcza Gabriela Orvosova, która w tym spotkaniu zdobyła 11 punktów. Doszło do walki na przewagi, w niej jednak gospodynie znów były górą – wygrały 27:25 i prowadziły już 2-0.

W trzecim secie przewaga Francuzek nie podlegała już żadnej dyskusji. Gospodynie zdobywały punkty seriami i w pewnym momencie miały aż 9 punktów przewagi. Ostatecznie wygrały tego seta do 14 i całe spotkanie zamknęły w trzech odsłonach, stając na najwyższym stopniu podium Ligi Europejskiej siatkarek. W ekipie francuskiej wyróżnić trzeba Lucille Gicquel, która atakując z 58% skutecznością zdobyła w tym meczu 20 punktów. Francuzki dużo lepiej zagrały od rywalek blokiem (9-2) i miały o wiele lepsze przyjęcie od przyjezdnych. To przełożyło się również na skuteczność w ataku i ostateczny triumf Trójkolorowych.