Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > EEVZA: Polki na drodze do zdobycia przepustek na mistrzostwa Europy

EEVZA: Polki na drodze do zdobycia przepustek na mistrzostwa Europy

Polskie siatkarki dobrze radzą sobie w mistrzostwach Europy Wschodniej (EEVZA). Po trzech dniach rywalizacji mają 3 zwycięstwa. W czwartek czeka je dzień przerwy, a później mecze z Azerkami, Gruzinkami i Łotyszkami. Na horyzoncie jest awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy do lat 18.

Od zwycięstwa do zwycięstwa

W mistrzostwach Europy Wschodniej jak na razie świetnie radzą sobie młode Polki. Podopieczne Marcina Orlika mają na swoim koncie 3 zwycięstwa w 3 spotkaniach. Najszybciej uporały się z rówieśniczkami z Litwy, którym oddały tylko 44 punkty, a liderkami zespołu były Gabriela Robińska i Natasza Ornoch, które zdobyły odpowiednio 12 oraz 10 punktów. Równie gładko uporały się z Estonkami, którym także nie pozwoliły na urwanie choćby jednej partii. Dobre zawody ponownie rozegrała Ornoch, która wywalczyła 19 oczek.

Najwięcej problemów biało-czerwone do tej pory miały z pokonaniem Ukrainek, bowiem prowadziły 2:0, a zwycięstwo odniosły dopiero po tie-breaku. W meczu tym pierwsze skrzypce w polskiej ekipie grała Ornoch, zdobywczyni 17 oczek. W czwartek nasze siatkarki czeka dzień przerwy w rozgrywkach, a w kolejnych dniach zmierzą się jeszcze z rówieśniczkami z Azerbejdżanu, Gruzji i Łotwy.

Na razie obok Polek niepokonane są również Łotyszki, które do tej pory rozegrały 2 spotkania. Bez straty seta odprawiły rywalki z Azerbejdżanu oraz w czterech partiach rozprawiły się z Gruzinkami. Zajmują jednak dopiero trzecią lokatę w tabeli, bowiem wyżej są Ukrainki, które mają o jedno spotkanie rozegrane więcej. One poza porażką z Polkami mają na koncie przekonujące zwycięstwa z Azerkami i Gruzinkami. Dwa zwycięstwa mają na koncie również Estonki, które potrzebowały czterech odsłon, aby wykazać wyższość nad młodymi Litwinkami, a bez straty seta pokonały Azerki.

Awans na mistrzostwa Europy na wyciągnięcie ręki

Obecnie zanosi się na to, że podopieczne trenera Orlika są na dobrej drodze, by zakończyć turniej bez porażki. Muszą jednak utrzymać koncentrację w pozostałych trzech spotkaniach, a zwłaszcza w tym z gospodyniami, bo one u siebie na pewno będą chciały pokusić się o niespodziankę. Skuteczna postawa Polek w pozostałych meczach jest o tyle istotna, że zwycięzca mistrzostw Europy Wschodniej (EEVZA) zapewni sobie prawo gry w przyszłorocznych mistrzostwach Europy do lat 18.