Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO M: Stracona szansa Belgów, Kanadyjczycy jadą na igrzyska

Kwal. do IO M: Stracona szansa Belgów, Kanadyjczycy jadą na igrzyska

Belgowie nie zdołali postawić kropki nad i w rywalizacji o kwalifikację olimpijską. Podczas ostatniego dnia turnieju w Xi’an podopieczni trenera Zaniniego po tie-breaku przegrali z Bułgarami. Argentyńczycy wykorzystali swoją szansę i pokonali Holendrów 3:0. Podopieczni trenera Mendeza nie wywalczyli kwalifikacji, bowiem Meksykanie w swoim ostatnim meczu nie sprawili niespodzianki. Kanadyjczycy wygrali bez straty seta i to oni jako druga drużyna z turnieju w Xi’an zapewniła sobie awans na igrzyska.

Bilet przegrany w tie-breaku

Po wyrównanym początku Belgowie zaczęli przejmować inicjatywę. Przez dłuższy czas pozostawali na prowadzeniu, ale w decydującym momencie pierwszego seta oddali inicjatywę rywalom i przegrali do 21. W kolejnym secie ponownie to Belgowie prowadzili, jednak tym razem utrzymali przewagę do końca. Podobny przebieg miała trzecia partia. Siatkarze z Belgii nie zdołali pójść za ciosem w kolejnej partii. Ta od początku do końca toczyła się pod dyktando Bułgarów. W tie-breaku Belgowie starali się walczyć, ale ostatnie słowo ponownie należało do siatkarzy z Bułgarii.

Bułgarów do zwycięstwa poprowadził Cwetan Sokołow. Siatkarz zdobył aż 27 punktów, atakując z 52% skutecznością. Bułgarzy bardzo dobrze grali blokiem, łącznie w tym elemencie zdobyli 18 punktów (4 pkt. Sokołowa). W szeregach Belgii 26 punktów zdobył Ferre Reggers. Siatkarz atakował z 48% skutecznością.

Belgia – Bułgaria 2:3
(21:25, 25:23, 25:21, 22:25, 13:15)

Belgia: Deroo (11), D’Hulst (2), Coolman (9), D’heer (12), Desmet (5), Reggers (26), Perin (libero) oraz Cox (3), Van Hoyweghen, Rotty (1), Thys (2) i Van de Velde
Bułgaria: Atanasow (16), Grozdanow (11), Sokołow (27), Nikołow S. (1), Nikołow A. (5), Petkow (2), Bożiłow (libero) oraz Dobrew (libero), Chawdarow, Kolew (8), Asparuhow (11), Seganow (1) i Penczew (2)

Komplet punktów Argentyńczyków

W pierwszym secie poza początkiem warunki dyktowali siatkarze z Argentyny. W drugiej odsłonie aż do stanu 14:14 na kilkupunktowym prowadzeniu pozostawali Holendrzy. W dalszej fazie seta wynik oscylował wokół remisu. Chociaż Argentyńczycy jako pierwsi mieli piłkę setową, nie wykorzystali jej. W walce na przewagi podopieczni trenera Mendeza byli jednak skuteczniejsi od rywali. Trzecia partia miała podobny przebieg. Nie brakowało walki, ale w decydującym momencie ponownie ostatnie słowo należało do siatkarzy z Argentyny.

W szeregach Argentyńczyków wyróżniali się trzej siatkarze. Najwięcej punktów zdobył Pablo Koukartsev, który do 13 celnych ataków (65% skuteczności) dołożył 1 blok. Po 12 oczek na swoim koncie zapisali Agustin Loser oraz Luciano Vicentin. Loser skończył 11 ataków (79% skuteczności) i raz skutecznie zablokował rywali. Vicentin aż czterokrotnie punktował blokiem, dodatkowo posłał dwa asy i skończył 6/10 ataków. Po drugiej stronie siatki 13 punktów zdobył Thijs Ter Horst (wszystkie atakiem, 43% skuteczności). 12 punktów do dorobku drużyny dołożył Bennie Tuinstra (2 asy, 48% skuteczności).

Argentyna – Holandia 3:0
(25:17, 27:25, 25:22)

Argentyna: Conte (7), Loser (12), De Cecco (3), Koukartsev (14), Vicentin (12), Zerba (7), Danani (libero) oraz Franchi (1) i Ramos
Holandia: Keemink (2), Ter Horst (13), Plak (2), Tuinstra (12), Ter Maat (1), Parkinson (6), Andringa (libero) oraz Van Garderen, Meijs, Jorna (7) i Wiltenburg (5)

Kanada przypieczętowała awans

Pierwszy set przedostatniego spotkania w Xi’an od początku toczył się po myśli Kanadyjczyków. Meksykanie starali się walczyć, ale nie byli w stanie zniwelować strat, które powstały w pierwszej części tej odsłony. W drugim secie siatkarze z Kanady kontynuowali skuteczną grę. Z akcji na akcję dystans powiększał się. Chociaż Meksykanie przegrywali już 11:20, nie poddali się. W końcówce podopieczni trenera Lopeza rzucili się do odrabiania strat. W decydującym momencie tracili do rywali tylko 2 punkty, ale nie udało im się odwrócić biegu seta. W trzeciej odsłonie Kanadyjczycy nie dali szans rywalom. Chociaż Meksykanie próbowali walczyć, ani przez moment realnie nie zagrozili przeciwnikom. As Leppky’ego przypieczętował awans Kanadyjczyków na igrzyska.

Eric Loeppky zdobył 16 punktów w tym pojedynku. Otrzymał najwięcej piłek do ataku a skończył 56% z nich. Z dobrej strony zaprezentowali się również Stephen Timothy Maar oraz Jordan Schnitzer. Po drugiej stronie siatki dwucyfrowy dorobek na swoim koncie miał tylko Josue De Jesus Lopez Rios. Siatkarz do 10 celnych ataków (48% skuteczności) dołożył jednego asa.

Kanada – Meksyk 3:0
(25:20, 25:21, 25:15)

Kanada: Herr (3), Demyanenko (9), Maar (12), Szwarc (9), Schnitzer (11), Loeppky (16), Lui (libero) oraz Hoag
Meksyk: Parra Valenzuela (2), Lopez Rios (11), Gonzalez Castaneda (3), Tellez Rodriguez (6), Fuentes Rascon (9), Gracia Resendiz (1), Bravo Moreno (libero) oraz Hernandez Cabrera, Mendoza Burgueno, Hernandez Baca (7), Hernandez Milantony i Izaguirre Rodriguez (libero)