Strona Główna > Aktualności > Złota LE M: Ukraińcy wydarli złoto, Czesi uzupełnili podium

Złota LE M: Ukraińcy wydarli złoto, Czesi uzupełnili podium

Oba decydujące o końcowej klasyfikacji w Złotej Lidze Europejskiej mecze były zacięte. W starciu o brąz po pięciosetowej walce Czesi okazali się lepsi od Estończyków. W finale obie drużyny miały swoje lepsze i gorsze momenty. Ostatecznie spełniło się powiedzenie “kto zagrywa, ten wygrywa” i ze złota cieszyli się Ukraińcy.

Długa walka o brąz

Starcie o brązowy medal było niezwykle zacięte. Drużyny wygrywały sety na zmianę a dwa z nich kończyły się po długiej walce na przewagi. Ostatecznie po wyrównanym tie-breaku ze zwycięstwa cieszyli się Czesi. Podopiecznych trenera Novaka do zwycięstwa poprowadził duet Patrik Indra/Lukas Vasina. Indra, który w przyszłym sezonie będzie siatkarzem częstochowskiego Norwida, zdobył aż 26 punktów. Atakował z 51% skutecznością, do 25 skończonych ataków (1 blok i 2 bezpośrednie błędy) dołożył jeden blok. Vasina, który ostatni sezon spędził w GKS-ie Katowice, zapisał na swoim koncie 25 oczek. 21 z nich zdobył atakiem (51% skuteczności), do tego zdobył po dwa punkty zagrywką i blokiem. Po drugiej stronie siatki wyróżniał się Renee Teppan. Estoński atakujący zdobył 25 punktów – 21 atakiem (53% skuteczności), 1 asem i 3 blokiem. 20 punktów dla Estonii dołożył Mart Tammearu.

Estonia – Czechy 2:3
(25:20, 22:25, 33:31, 25:27, 12:15)

Estonia: Treial (12), Allik (4), Teppan (25), Tammearu (20), Viiber (4), Agantis (5), Maar (libero) oraz Saaremaa (6), Keel (1) i Lohmus (5)
Czechy: Zajicek (12), Bartunek (4), Vasina (25), Cech (13), Indra (26), Polak (1), Kovarik (libero) oraz Pavlicek (libero), Benda, Klajmon (7), Svoboda i Drahonovsky

Mocne wejście gospodarzy i szybka kontra Ukraińców

Od początku spotkania skuteczniejsi byli Chorwaci. Przy zagrywkach Sedlacka gospodarze odskoczyli na 11:6. Wysoką skuteczność utrzymywał Dirlić. Po drugiej stronie siatki nie odpuszczali Semeniuk i Janczuk, ale to gospodarze pozostawali na wyraźnym prowadzeniu. W drugiej części seta Ukraińcy walczyli o odwrócenie biegu partii, jednak przewaga okazała się zbyt duża. Atak po bloku w aut Sedlacka dał punkt na wagę zwycięstwa Chorwacji.

Z nową energią w drugiego seta weszli Ukraińcy. Po celnej zagrywce Janczuka odskoczyli na 6:2. Chorwaci popełniali kolejne błędy i o czas poprosił trener Juricić (5:10). Z czasem Ukraińcy zaczęli mieć problem z dokładnym odbiorem zagrywek, co rzutowało na ich skuteczność w ataku (14:16). Chorwaci nie potrafili jednak przełamać rywali. Pod siatką iskrzyło. Jedna z dyskusji z sędziami zakończyła się czerwoną kartką dla Ukraińców (18:23). Ta sytuacja nie wybiła z rytmu podopiecznych trenera Lozano, którzy szybko zamknęli seta.

Udane zmiany Lozano

W trzecim secie po kolejnych atakach Dirlicia Chorwaci odskoczyli na 9:5 i o czas poprosił trener Lozano. Ukraińcy nie radzili sobie w przyjęciu. Mimo roszad w ukraińskim składzie to gospodarze dyktowali warunki. Z czasem Chorwaci zaczęli popełniać błędy. Gdy asa posłał Kisiliuk dystans stopniał do dwóch oczek (16:14). Mimo czasu dla trenera Juricicia seria trwała (16:17). Ukraińcy na dobre przejęli inicjatywę. Po obu stronach siatki zdarzały się chaotyczne akcje. Ukraińcy wciąż mocno zagrywali i wykorzystywali kontrataki. Chorwaci bronili kolejne piłki setowe i po ataku po bloku w aut Sedlacka doprowadzili do walki na przewagi (24:24). Kropkę nad i mocnym, atakiem po skosie postawił dopiero Janczuk.

Czwarta partia od początku układała się po myśli Ukraińców, szybko pierwszy czas wykorzystał trener Juricić (2:6). Gospodarze wzmocnili zagrywkę i po kolejnym bloku zmniejszyli straty (7:10). Chorwaci nie zdołali kontynuować skutecznej gry. Raz za razem punktowali Kisiliuk i Janczuk. Po kolejnym ukraińskim bloku było już 18:10 dla tego zespołu. Niestety pod koniec seta na ból nogi zaczął narzekać lider na środku – Semeniuk. Siatkarz dograł jednak to spotkanie. Mocny atak Rudnickiego dał serię piłek meczowych. Drugą z nich wykorzystał Szapowal.

Chorwacja – Ukraina 1:3
(25:23, 19:25, 26:28, 19:25)

Chorwacja: Visić (3), Nikacević (9), Sedlacek (18), Jakopec (5), Dirlić (23), Zeljković (5), Pervan (libero) oraz Bakonji (2), Sestan (3), Mitrasinović, Repek (libero) i Cvanciger
Ukraina: Drozd (3), Janczuk (12), Semeniuk (13), Jewtratow (3), Kisiliuk (19), Urywkin (11), Boiko (libero) oraz Szapowal (10), Rudnicki (5), Dolgopołow (3) i Nałożny (1)’