Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Waldemar Wspaniały: Od kilku lat uważam, że czas na polskiego selekcjonera

Waldemar Wspaniały: Od kilku lat uważam, że czas na polskiego selekcjonera

fot. pzps.pl

– Sport jest brutalny. Przegraliśmy najważniejszą imprezę roku i ostatnich pięciu lat. Dobry występ w mistrzostwach Europy nie zamaże plamy po Tokio – twierdzi Waldemar Wspaniały, który jako następcę Vitala Heynena widziałby któregoś z polskich szkoleniowców. – Jestem konsekwentny w opinii na temat trenera. Od kilku lat uważam, że czas na polskiego selekcjonera. Czy to będzie Michał Winiarski, czy ktoś inny to pozostaje czekać – przyznaje w rozmowie z TVP Sport.

2021 rok nie układa się po myśli biało-czerwonych…Waldemar Wspaniały:Zapowiedzi były na temat grania w finale igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw Europy i zdobycia złota. Stało się tak, jak w poprzednich latach. W decydujących meczach coś nie zagrało. Straciliśmy kolejną szansę. Szkoda. Ze Słowenią było podobnie.

Polacy „nie dojeżdżają” na ważne spotkania?

– A co, wysiadają z busa na wcześniejszym przystanku? Tak na poważnie, to mamy bardzo dobre pierwsze sety. Być może rywale się tego nauczyli i dają się nam wystrzelać. Potem wkrada się rozkojarzenie u naszych. Nie było mądrości siatkarskiej. Momentami pojawia się za dużo emocji. Gdy tak się dzieje, często bardziej prawdopodobna jest przegrana. Tak się działo w tym roku.

 Nie ma dnia bez rozmów o nieudanych igrzyskach…

– Wiele osób mówi, że każdy mecz jest inny, ale taka prawda. Nie można porównywać jednej imprezy do drugiej. Przegraliśmy najważniejsze zawody czterolecia. Mistrzostwa Europy są co dwa lata, można się odegrać. Pojawiają się zmiany w innych kadrach. We Włoszech jest największa niespodzianka. Młody zespół, zbudowany przez Ferdinando De Giorgiego naprawdę daje radę. U nas nie wierzono w tego trenera. Ten facet ma potencjał. Wygrał w poprzednim roku Ligę Mistrzów, teraz stworzył młodą, perspektywiczną reprezentację. U nas będą zmiany.

Są potrzebne?

– Wydaje mi się, że tak. Jestem przeciwnikiem teorii, że jak ktoś ma więcej niż 30 lat, to nie nadaje się do gry w kadrze. To nieprawda. Decyduje dyspozycja. U nas jest kilku takich zawodników, ale ich dyspozycja nie pozwala wejść na szczyt. Nie sprawdzają się.

Coraz głośniej mówi się o odejściu Vitala Heynena. Jak można podsumować jego współpracę z biało-czerwonymi?

– Nikt mu nie zapomni mistrzostwa świata. Zdobywał medale Ligi Narodów, mistrzostw Europy i Pucharu Świata. Trzeba jednak pamiętać, że igrzyska były kluczowe. Są plusy i minusy tej współpracy, jak w życiu każdego trenera. Taki wybraliśmy sobie zawód.

Sam zapędził się w kozi róg?

– Jego praca i gra siatkarzy nie wygląda dobrze na ważnych imprezach w tym roku. Za dużo emocji. Za mało chłodnej głowy. Były błędy w prowadzeniu zespołu. Również w przegranym półfinale.

Co najbardziej szwankowało w pracy Heynena?

– Zbyt duże przywiązanie do nazwisk. Powinien wcześniej zmieniać Michała Kubiaka na przykład w meczu ze Słowenią. Młodsi czekali na szansę. Nie mam nic do Kubiaka. Nie jest jednak w życiowej dyspozycji w tym sezonie reprezentacyjnym. Przeszkadzają kłopoty zdrowotne. Sztab szkoleniowy na pewno wie, co się dzieje. Trener po prostu podejmował złe decyzje. Każdy, kto pojawia się na boisku powinien być do dyspozycji w 120 procentach.

Jak określić rok 2021 rok w wykonaniu kadrowiczów?

– Sport jest brutalny. Przegraliśmy najważniejszą imprezę roku i ostatnich pięciu lat. Dobry występ w mistrzostwach Europy nie zamaże plamy po Tokio.

Kadrowicze się podłamali po występie w Japonii?

– Już po części się odbudowali. Sezon reprezentacyjny się kończy. Trzeba go podsumować na spokojnie, wyciągnąć wnioski. Patrzmy w przyszłość. Za tydzień są wybory w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Będzie nowy prezes, zarząd. Trzeba wybrać trenera dla siatkarek, być może dla siatkarzy. Nie wiem, czy należy dalej jechać z tym koniem. Mam wątpliwości.

Nowe trenerskie rozdanie nam pomoże?

– W ostatnich latach wygląda to tak, że gdy pojawia się nowy trener to pierwsze rok-półtora jest znakomity. Stephane Antiga zdobył złoto mistrzostw świata. De Giorgi wprowadzał nowy system, został szybko zwolniony. Za szybko. Teraz były trzy lata z Heynenem. Początek super. Później coraz gorzej. Trzeba się zastanowić, co się dzieje.

Potrzebujemy polskiego wątku?

– Jestem konsekwentny w opinii na temat trenera. Od kilku lat uważam, że czas na polskiego selekcjonera. Czy to będzie Michał Winiarski, czy ktoś inny to pozostaje czekać.

Gdy pojawi się Polak „za sterami” znowu wrócą wielkie zwycięstwa?

– Mamy wielu zdolnych, młodych zawodników. Jest świetne zaplecze. Kadeci wrócili do kraju z mistrzostwem świata. Buduje się następna grupa minikadetów. Będzie w czym wybierać. Jestem spokojny o przyszłość polskiej siatkówki.

Jesteśmy potęgą?

– Bylibyśmy, gdybyśmy wygrali mistrzostwo Europy i zdobyli medal w igrzyskach olimpijskich. Jesteśmy jedną z pięciu reprezentacji, liczących się na świecie i Starym Kontynencie. Najwyższa półka, ale trzeba poczekać na sukces.

Rozmawiał Filip Kołodziejski – sport.tvp.pl

Kto po Heynenie powinien objąć kadrę?

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-09-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę