Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-18: M: Włosi ze złotym medalem, Bułgarzy z brązowym

ME U-18: M: Włosi ze złotym medalem, Bułgarzy z brązowym

W finałowym meczu o mistrzostwo Europy do lat 18 mężczyzn reprezentacja Włoch wygrała z Francją i została mistrzem Europy. Brązowy medal przypadł Bułgarom, którzy po zaciętym spotkaniu wygrali z Serbią 3:2. Polacy zajęli ósme miejsce, w ostatnim meczu ulegli 2:3 Czechom.

Finałowe starcie pomiędzy Francją a Włochami od samego początku ułożyło się na korzyść Włochów. Po atakach Alessandro Bristota prowadzili oni 10:7. Z dobrej strony pokazał się Tommaso Barotto, było 16:12 dla Włochów. Trójkolorowi zerwali się do ataków, po punktowym bloku Yanna Laurenca przegrywali 19:20. Końcówka seta należała do Włochów, a atak Lorezno Magliano zakończył rywalizację w tym secie.

Na początku drugiej partii spotkania Francuzi prowadzili 3:0. W polu zagrywki punktował Tom Leroyer. Odpowiedź Włochów była natychmiastowa, do remisu po 6 doprowadził Tommaso Barotto. Do stanu po 15 obie drużyny grały punkt za punkt, następnie dwa cenne punkty zdobyli Włosi. Barotto z Magliano napędzili grę reprezentacji z Półwyspu Apenińskiego, ich przewaga wzrosła do czterech punktów (21:17). Rozpędzeni Włosi wygrali tę część zmagań dzięki skutecznej grze w bloku i od końcowego sukcesu dzielił ich zaledwie jeden set.

Ostatnia partia meczu była zacięta, żadna z drużyn nie zamierzała odpuszczać, wynik oscylował wokół remisu (4:4, 6:6, 9:9, 13:13). Kolejne akcje tego seta należały do podopiecznych trenera Michele Zanin. Nie zawodził Barotto z Magliano, ci dwaj zawodnicy stanowili o sile Włoch. Trójkolorowi nie dawali za wygraną, zbliżyli się do swoich rywali na dwa punkty, przegrywali 18:20. Ostatecznie to Włosi wygrali tego seta i cały mecz.

Bułgaria wygrała z Serbią po pięciosetowej batalii 3:2 i stanęła na najniższym stopniu podium. Podopieczni trenera Wiktora Karagizowa udanie rozpoczęli to spotkanie, wygrali pierwszą partię w stosunku 25:21. Kolejne dwa sety na swoją korzyść rozstrzygnęli Serbowie. W czwartej partii spotkania wysoko wygrali Bułgarzy 25:11. Wygrana ta wyraźnie ich podbudowała, poszli za ciosem, wygrali tie-break i mogli cieszyć się z brązowego medalu. Bułgaria miała w swoich szeregach dwóch liderów, byli nimi Aleksandar Kandew i Kristian Tirtijski. Obaj zdobyli po 24 punkty. W ekipie Serbii najlepiej punktującym był Luka Stankovic (26 punktów). Bułgarzy zdobyli 12 punktów bezpośrednio z zagrywki,  ich rywale 5. Serbowie byli lepsi w bloku (9-6), Bułgarzy mieli lepsze przyjęcie i lepszą skuteczność w ataku.

W meczu o piąte miejsce Słowenia wygrała z Belgią 3:0. Słoweńcy mieli w swoim składzie Lukę Marovta (16 pkt.) oraz Mihę Okorna (12 pkt.) zawodnicy ci napędzili grę Słowenii, dobrze spisali się w ataku. W reprezentacji Belgii 19 punktów zdobył Eliot Vleeschhauwer, ale nie znalazł on wsparcia wśród swoich kolegów i w pojedynkę niewiele mógł zdziałać. W każdym secie prowadziła Słowenia, w drugim i trzecim podopieczni Mieke Moyaerta doprowadzili do remisu w końcówkach. Ostatecznie to Słowenia  te dwie partie na przewagi i zajęła piątą lokatę w mistrzostwach.

Biało-czerwoni stoczyli zacięty i emocjonujący mecz z Czechami. Stawką spotkania było siódme miejsce. W spotkaniu tym obie ekipy na przemian wygrywały sety, dobra postawa Rybaka i Potrykusa (obaj zdobyli po 22 punkty) na niewiele się zdała. Polska zakończyła mistrzostwa na ósmym miejscu. Więcej o tym meczu TUTAJ.