Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 M: Wygrana Polaków dała im awans do półfinału

ME U-17 M: Wygrana Polaków dała im awans do półfinału

Chociaż reprezentacja Bułgarii na początku premierowej odsłony walczyła jak równy z równym, to z każdą kolejną piłką biało-czerwoni zaczynali przejmować inicjatywę na boisku. Ostatnie Polacy nie stracili w meczu z Bułgarią ani jednego seta i dzięki temu zapewnili sobie awans do półfinału z pierwszego miejsca w grupie.

Mecz lepiej zaczął się dla Polaków, którzy szybko uzyskali przewagę (7:3). Jednak Georgi Bachwarow poderwał Bułgarów do walki, a z biegiem czasu wrócili oni do gry (9:9). Wyrównana batalia trwała do stanu po 14, ale rywale zaczęli popełniać mnóstwo błędów (12 w premierowej odsłonie), co było wodą na młyn dla biało-czerwonych. Szczelne bloki zaczął dokładać Wiktor Gołębiowski, a Polacy konsekwentnie budowali sobie przewagę (21:15). W ataku oczka dokładał Stanisław Chaciński, a w końcówce podopieczni trenera Copa dominowali na boisku, wygrywając pierwszego seta 25:18.

W drugiej partii poszli za ciosem. Ponownie szybko uzyskali znaczące prowadzenie (6:2). Do gry po ich stronie w ataku włączył się Artur Brzostowicz, a w bloku oczka dokładał Jakub Nowak, dzięki czemu powiększał się dystans między oboma zespołami (14:9). Na dodatek Polacy popełniali mało błędów (tylko 4 w drugiej odsłonie), a sam Bachwarow nie był w stanie poderwać Bułgarów do walki (21:15). W końcówce w ataku przypomniał o sobie Chaciński, a 45% skuteczności w ofensywie wystarczyło podopiecznym trenera Copa, aby pewnie przypieczętowali zwycięstwo w tym secie (25:18).

W pierwszej fazie trzeciej partii Bułgarzy dotrzymywali im kroku, ale działo się tak tylko do stanu 8:8. Dzięki zagrywce biało-czerwoni zaczęli uciekać przeciwnikom (11:9). Dwa asy serwisowe dołożył Bartłomiej Potrykus, a w bloku nadal brylował Nowak. W szeregach rywali brakowało lidera, który dałby im sygnał do walki, a Polacy rozpędzali się z akcji na akcję (18:13). Nadal w ataku dobrze radził sobie duet Chaciński/Brzostowicz, a przeciwnicy zupełnie się poddali. W końcówce Polacy dzielili i rządzili na boisku. Zaledwie 3 błędy własne w tym secie i aż 54% skuteczności w ataku pozwoliło im wygrać 25:15 i z przytupem wywalczyć awans do półfinału.

Polska – Bułgaria 3:0

(25:18, 25:18, 25:15)

Polska: Chaciński (12), Szpernalowski (2), Potrykus (6), Gołębiowski (9), Brzostowicz (14), Nowak (9), Graniczeny (libero) oraz Kubacki
Bułgaria: Nikołow (3), Bachaow (11), Kozelow (5), Delibosow (3), Kandew (8), Andrjejew (5), Chipew (libero) oraz Witkow, Titirijski (3), Sarafow i Szopow