Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 M: Rosja i Słowenia już w półfinale, rywale Polaków przegrali

ME U-17 M: Rosja i Słowenia już w półfinale, rywale Polaków przegrali

Rozstrzygnęła się kwestia awansu do półfinału mistrzostw Europy siatkarzy do lat 17 z grupy I. Rosjanie pokonali 3:2 Słowenię i zachowali miano niepokonanych, a pozostałe wyniki sprawiły, że oba te zespoły powalczą o medale. W „polskiej” grupie dość niespodziewanie Włosi przegrali po tie-breaku z Austrią, a Bułgarzy z Serbami, dzięki czemu biało-czerwoni zostali liderami i potrzebują wygranej w ostatnim meczu, by znaleźć się w półfinale.

W pierwszym środowym meczu grupy I mistrzostw Europy minikadetów spotkały się dwa niepokonane dotąd zespoły. Mecz lepiej rozpoczęli siatkarze Rosji, ale Słoweńcy w drugim secie wyrównali stan meczu. Sborna objęła prowadzenie raz jeszcze, a Słowenia doprowadziła do tie-breaka. W nim po zaciętej walce triumfowali Rosjanie i dzięki tej wygranej zapewnili sobie awans do półfinału. Jak się okazało później zdobyty punkt zagwarantował awans do strefy medalowej również Słoweńcom. W zwycięskim zespole aż 30 punktów w tym meczu zdobył Wasilij Kapranow, w drużynie Słowenii najskuteczniejsi byli Miha Okorn (20 pkt.) oraz Luka Marovt (19 pkt,).

W kolejnym meczu Belgowie pokonali 3:1 reprezentację Łotwy, zabierając jej szanse na awans do półfinału. Obie te drużyny obecnie zajmują miejsca dające walkę o pozycję 5-8 w turnieju, ale nie są ich pewne. Liderem belgijskiej ekipy był w tym spotkaniu Eliot de Vleeschhauwer, który zdobył 28 punktów.

Z pierwszej wygranej w turnieju cieszyli się młodzi siatkarze z Turcji, którzy nie dali żadnych szans gospodarzom turnieju. Albańczycy wyraźnie odstają poziomem od innych zespołów i nie wygrali jeszcze seta. Turcy mają jeszcze szanse na miejsce gwarantujące walkę o pozycje 5-8, muszą jednak pokonać w ostatnim meczu reprezentację Belgii.

Słowenia – Rosja 2:3
(19:25, 25:23, 18:25, 25:23, 13:15)
Belgia – Łotwa 3:1
(25:21, 30:32, 25:22, 25:19)
Albania – Turcja 0:3
(12:25, 6:25, 9:25)

W grupie II reprezentacja Polski mimo porażki w pierwszym secie pokonała 3:1 rywali z Czech. Dobre spotkanie rozegrał Artur Brzostowicz, który zdobył 21 punktów. Zwycięstwo przedłużyło nadzieje biało-czerwonych na awans do półfinału, a jak się okazało później, dało im również pozycję lidera grupy. Więcej o meczu Polska – Czechy można przeczytać TUTAJ.

Do niespodzianki doszło w meczu Włochów z reprezentacją Austrii. Zgodnie z oczekiwaniami Azzurri wygrali dwa pierwsze sety i pewnie zmierzali ku wygranej w tym meczu, ale rywalom udało się odwrócić losy spotkania. Doprowadzili do tie-breaka, a w nim po zaciętej walce na przewagi okazali się minimalnie lepsi od Włochów. To już druga porażka w grupie włoskiego zespołu i może ich kosztować brak awansu do półfinału. W drużynie austriackiej z bardzo dobrej strony pokazał się Lukas Glatz, który zdobył 25 punktów W zespole włoskim najskuteczniejszy był Lorenzo Magliano (32 pkt.).

Ciekawie było też w meczu faworyzowanych Bułgarów z reprezentacją Serbii. Po dwóch setach dość niespodziewanie to Serbowie prowadzili już 2:0, co było świetnym wynikiem dla biało-czerwonych. Kolejne dwa sety padły jednak łupem Bułgarów, którzy doprowadzili do tie-breaka. W decydującej partii znów lepsi okazali się siatkarze z Serbii, a do wygranej poprowadził ich Ignjat Dopudj (22 pkt.). Bułgarzy będą rywalami biało-czerwonych w czwartek. Polakom do awansu do półfinału potrzebne jest zwycięstwo.

Czechy – Polska 1:3
(25:18, 23:25, 20:25, 15:25)
Włochy – Austria 2:3
(25:22, 25:21, 19:25, 20:25, 16:18)
Bułgaria – Serbia 2:3
(19:25, 17:25, 25:16, 25:22, 13:15)