Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 K: Zwycięstwo Polek na inaugurację

ME U-17 K: Zwycięstwo Polek na inaugurację

Polska reprezentacja do lat 17 udanie rozpoczęła mistrzostwa Europy w tej kategorii wiekowej. Młode siatkarki pokonały reprezentację Słowenii, choć potrzebowały do tego pięciu setów.

W mecz lepiej weszły młode Polki, znakomicie zagrywała Amelia Dombrowska (4:0) i kilka minut później nawet powiększyły różnicę (9:4). Rywalki nieco się zbliżyły (8:11), ale kolejne akcje wygrały Polki (13:8, 15:9), dobrze grała Dombrowska, punktowała także Oliwia Jaroń. Słowenki nie potrafiły znaleźć żadnego punktu zaczepienia, były słabsze w każdym elemencie.

Zagrywką pracowała Zofia Sobanty, w ataku nie zawodziła Dombrowska (15:23). W końcówce w ataku punktowała Mija Siftar, ale to atak Amelii Dombrowskiej zakończył zmagania w tym secie.

W drugim secie Polki w ustawieniu z Aleksandrą Walczak na zagrywce prowadziły już 3:0, rywalki jednak natychmiast wyrównały, a nawet dzięki zagrywce Pucelj wyszły na prowadzenie 5:3.  Polki natychmiast wyrównały, ale kilka chwil później to Słowenki zapunktowały serią (11:6) dzięki dobrej pracy na zagrywce Liry Pukl Verdel.  Dobra gra Zofii Sobanty pozwoliła Polkom zbliżyć się na 10:13, ale rywalki ponownie uciekły (18:12). Biało-czerwone starały się odrabiać straty, po akcjach Anny  Fiedorowicz tablica pokazała wynik 18:14 dla Słowenek. To one kontrolowały wydarzenia w tym secie (21:15), Polki z kolei miały problem w ataku, popełniały błędy. Zerwały się do walki,  kiedy w polu zagrywki była Zofia Sobanty zniwelowały różnicę do jednego punktu (21:22). Wkrótce na tablic był już remis 23:23 po ataku Oliwii Jaroń. Ostatecznie Słowenki wygrały po grze na przewagi po błędzie Sobanty w ataku.

W trzecim secie Słowenia odskoczyła na 6:1 dzięki zagrywce Pucelj.  Polki zbliżyły się na 4:7, ale to Słowenki kontrolowały wydarzenia, w polu zagrywki pracowała Siftar (11:5). W pewnym momencie Słowenki prowadziły już 14:7, ale przy świetnej zagrywce Fiedorowicz Polki zapunktowały długą serią i wyrównały na 14:14. Teraz to Polki przejęły inicjatywę, serwisem popracowała Oliwia Jaroń (18:15). Dobrze funkcjonował polski blok, nadal świetnie działała zagrywka, w tym elemencie pracowała Brzoza (21:16). Polki pewnie kroczyły po wygraną w secie (23:18). Słowenki nie były już w stanie odrobić strat i po ataku Zofii Brzozy w meczu było 2:1 dla Polski.

Czwarta część meczu miała wyrównany początek. Słowenki przy zagrywce Gojkovic odskoczyły na 4:2. Polki szybko wyrównały na 4:4, ale kilka chwil później dobra gra blokiem dała Słowenkom prowadzenie 10:6. Słowenki utrzymywały prowadzenie (13:10, 16:12). Atak Sobanty dał wynik 14:17. W ustawieniu z Aleksandrą Walczak na zagrywce biało-czerwone wyrównały na 17:17. Rozgorzała walka punkt za punkt, blok dał Słowenkom prowadzenie 21:19, ale szybko na 21:21 wyrównała Sobanty. W grze na przewagi lepsze okazały się Słowenki, doprowadzając do tie-breaka po ataku Mašy Pucelj.

Zagrywki Pucelj i błędy Polek pozwoliły Słowenii w tie-breaku prowadzić 4:0. Biało-czerwone zdobyły cztery punkty z rzędu popisując się skutecznymi atakami.  Kilka minut później było już 8:6 dla Polek. Przy zagrywce Zofii Sobanty Polki odskoczyły na 11:7. Słowenki zbliżyły się na 10:12, ale wkrótce były już piłki meczowe dla Polek  po ataku Brzozy (14:11). Po chwili mecz zagrywką zakończyła Fiedorowicz.

Słowenia – Polska 2:3
(18:25, 29:27, 19:25, 28:26, 11:15)

Słowenia: Vukojević (5), Pukl Verdel (12), Pucelj (22), Siftar (20), Gojković (10), Sevcnikar (2), Hotić (libero) oraz Knezević, Lebić, Damjanović (2) i Filipić (libero)
Polska: Sobanty (24), Dombrowska (8), Walczak (2), Podlaska (8), Serafinowska (12), Jaroń (10), Drosdowska (libero) oraz Brzoza (7), Fiedorowicz (8), Daca (libero), Siuda i Chmielewska