Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 K: Serbki w półfinale, Polki oddaliły się od strefy medalowej

ME U-17 K: Serbki w półfinale, Polki oddaliły się od strefy medalowej

W przedostatniej kolejce fazy grupowej mistrzostw Europy do lat 17 poznaliśmy pierwsze półfinalistki czempionatu. Awans zapewniła sobie reprezentacja Serbii. Polska po porażce z Turcją zafundowała sobie „mission impossible” na ostatnią rundę spotkań. Nasze siatkarki muszą wygrać z Włoszkami lub zdobyć punkt i liczyć, że Turczynki nie ugrają nic przeciwko Węgierkom.

W grupie I zgodnie z planem Serbki nie dały szans Czeszkom. Zwycięstwo w szybkich trzech setach oznaczało, że Serbia już może się cieszyć z awansu. Ostatni mecz z Holandią będzie dla nich miał znaczenie w kwestii zajęcia pierwszego miejsca w grupie.

Gdyby Bułgarki wygrały z Niemkami, byłyby o krok od półfinału. Niemki jednak w końcu pokazały dobrą grę na tym turnieju i zamknęły Bułgarii drogę do awansu. Same jednak pozostają w grze o czwórkę i to z całkiem sporymi szansami na sukces. Jeżeli wygrają za trzy punkty z Chorwacją, a Holandia nie sprosta Serbii, to młode Niemki zagrają o medale.

Holenderki po czwartej kolejce ustawiły się w komfortowej sytuacji. Wygrały z Chorwacją, zajmują drugie miejsce w grupie i mają wszystko w swoich rękach bez konieczności oglądania się na inne wyniki. Szkopuł w tym, że ten ostatni krok muszą wykonać w meczu przeciwko bezapelacyjnie najsilniejszej w tej grupie Serbii.

Matematycznie szanse na awans mają jeszcze Chorwatki, ale musiałyby rozbić Niemki 3:0 różnicą przynajmniej 30 małych punktów i liczyć, że taki sam pogrom Serbia zgotuje Holandii.

Bułgaria – Niemcy 0:3
(23:25, 18:25, 22:25)

Chorwacja – Holandia 1:3
(22:25, 25:15, 19:25, 20:25)

Serbia -Czechy 3:0
(25:18, 25:13, 25:14)

W grupie II swoje zadanie wykonały Włoszki. Pokonały Słowenię 3:1, tylko w czwartym secie rozluźniając się i oddając pole. Włoszkom do awansu wystarczy teraz każde zwycięstwo z Polską lub nawet porażka 2:3 albo wyższa, przy założeniu, że Turcja nie wygra z Węgrami.

Najbardziej sytuację skomplikowała sobie nasza reprezentacja. Porażka 3:0 z Turcją sprawiła, że Polki muszą wygrać za trzy punkty z Włochami lub osiągnąć wynik o przynajmniej 5 małych punktów lepszy od siatkarek znad Bosforu. Będzie to niezwykle trudne zadanie, bowiem gramy z liderkami naszej grupy, a Turczynki ze słabymi Węgrami. Liczymy jednak, że nasze zawodniczki osiągną swój cel i zagrają o medale.

W ostatnim meczu tej grupy Węgry zagrały z Finlandią, a stawką było piąte miejsce w grupie. Lepsze okazały się Węgierki, które oddały tylko jednego seta. Obie ekipy nie mają już szans nawet na grę o miejsca 5-8, więc ostatnia kolejka będzie dla nich po prostu okazją do zagrania z silniejszymi zespołami i pokazania się z dobrej strony.

Włochy – Słowenia 3:1
(25:20, 25:22, 13:25, 25:22)

Finlandia – Węgry 1:3
(18:25, 26:24, 11:25, 21:25)

Turcja – Polska 3:0
(25:14, 25:22, 25:22)