Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Tomasz Paluch: Wszyscy trenerzy mieli swoją wizję

Tomasz Paluch: Wszyscy trenerzy mieli swoją wizję

fot. Klaudia Piwowarczyk

Nie milkną rozmowy na temat ogłoszonych w dniu wczorajszym nazwisk szkoleniowców reprezentacji Polski siatkarzy i siatkarek. Zostali nimi Nikola Grbić oraz Stefano Lavarini. Ich kontrakty będą obowiązywać do zakończenia igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r.  z weryfikacją po kwalifikacjach do tej imprezy. Grbić od początku był faworytem do wygrania i przewidywania większości się sprawdziły. Czym przekonał do siebie, jak wyglądał sam konkurs, jak będzie wyglądał jego sztab? Na te pytania odpowiedział Tomasz Paluch, który odpowiedzialny był za selekcję.

W decydującej walce o stołek trenera reprezentacji Polski siatkarzy liczyło się czterech kandydatów. Co zadecydowało o wygranej Nikoli Grbicia?Z całej grupy trenerów, którzy startowali do konkursu, Nikola Grbić najbardziej znał nasz rynek i potencjał. My chcemy iść w kierunku rozwoju młodzieży. Wszystkie rzeczy, o których rozmawialiśmy z Nikolą skłoniły nas do tego, że ta jego wiedza oraz umiejętność dyskutowania z wszystkimi zawodnikami przeważała nad wszystkim. Ponadto ważne było dla nas, że zawodnicy w rozmowach mówili, że widzą tego trenera na stanowiskupowiedział Paluch. Czy w takim wypadku były prowadzone rozmowy z zawodnikami na temat kandydatów? Przeprowadziliśmy przede wszystkim rozmowy z zawodnikami, którzy z nim pracowali. To było dla nas istotne, żeby przedstawili nam swój punkt widzenia – dodał.Tomasz Paluch poproszony został też o opowiedzenie jak wyglądał sam konkurs. – W sprawie wyboru odbywały się głosowania. My razem z Aleksandrą Jagieło przedstawiliśmy nasze rozmowy z kandydatami, z którymi rozmawialiśmy kilkukrotnie. Myślę, że nasze rekomendacje przekonały zarząd do wyboru. Członkowie zarządu chcieli wiedzieć, jak wyglądał przebieg rekrutacji i czym ujęli nas oni jako trenerzy. Nikola zrobił duże wrażenie na członkach mojego zespołu opowiadał. Paluch nie chciał rozmawiać o pozostałych kandydatach niemniej podsumował ich świetne przygotowanie oraz wiedzę o polskich zawodnikach.Wszyscy trenerzy mieli swoją wizję – jedni trochę bardziej zwariowaną, inni mniej. Jeden trener bardzo dobrze się wypowiadał i została taka dwójka trenerów, nad którą naprawdę musieliśmy się pochylićuchylił rąbka tajemnicy. Wiadomo, że wszyscy kandydaci otrzymali takie same pytania. O co byli pytani? – Chcieliśmy wiedzieć, z jakim staffem chce pracować dany trener, jak widzi swoją pracę po skończeniu pracy w klubie, czy gdyby nie mógł przedłużyć pracy w klubie, jest skłonny prowadzić tylko naszą reprezentację powiedział.

Oczywistym jest, że z Nikola Grbić będzie głównodowodzącym całego teamu. Jakie w tej kwestii były wymagania PZPS-u? Chcieliśmy, żeby nasi polscy trenerzy jak najwięcej uczestniczyli w tym procesie treningowym. W tej kwestii nie było problemów z żadnym z trenerów. Każdy z trenerów chce mieć jednego swojego zaufanego trenera, ponieważ przez to, że są trenerami w klubach będą przez to trochę ograniczeni na początku pracystwierdził Paluch. Czy już wiadomo, kto to będzie w ekipie Grbicia?Nie wiem, kto będzie tą osobą. Jednak na pewno to będzie skaut, który mu będzie całą pracę wykonywał. Nasi zawodnicy grają w różnych ligach, więc chciałby mieć osobę, która mu na bieżąco będzie te wszystkie informacje na ich temat przekazywała – przekazał. Jak duży wpływ na wybór sztabu będzie miał sam PZPS i w jakiej liczbie będą tam Polacy?O sztabie będą decydować trenerzy. My zaproponowaliśmy pewnych ludzi i trenerzy muszą się do tego ustosunkować. Wiem, że trenerzy polscy będą jechać i do jednego, i do drugiego trenera, tam przebywać jakiś czas, żeby zapoznali się z jego pracą i wykazać czy są dla niego pomocni. Polacy na pewno będą w sztabiedodał.

Po skończeniu poszczególnych lig zawodnicy nie będą mieć zbyt dużo czasu na odpoczynek, gdyż szybko startuje Liga Narodów. Jak to połączyć? Nikola skończył niedawno pracę w Polsce, więc bardzo dobrze zna zawodników. Dla wszystkich trenerów priorytetem były igrzyska, ale jeszcze są po drodze mistrzostwa świata. Nie chciałbym wyprzedzać tego, co powiedział Nikola, bo pewnie sam o tym powie, ale mamy dużo młodzieży i Ligę Narodów, gdzie chcielibyśmy też się zaprezentować takim poligonem doświadczalnym. W czasie Ligi Narodów jedna część reprezentacji będzie cały czas trenować w Spale. Są też zawodnicy troszkę starsi, którzy potrzebują odpoczynku, ale trener Grbić sam będzie to ustalał z zawodnikami. Przedstawi im swój kierunek, w którym chce iść. Jest bardzo zdeterminowany do tego, żebyśmy osiągali jak najlepsze wynikizakończył Paluch.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-01-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę