Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Skład reprezentacji Polski do lat 17 na mistrzostwa Europy

Skład reprezentacji Polski do lat 17 na mistrzostwa Europy

Krzysztof Janczak, trener reprezentacji Polski do lat 17 podał nazwiska 14 siatkarek, które w dniach 11 – 22 lipca w Serbii i na Węgrzech zagrają o medale mistrzostw Europy.

Znamy skład Polek na mistrzostwa Europy

Krzysztof Janczak, trener reprezentacji Polski siatkarek do lat 17 ogłosił 14 zawodniczek, które w dniach 11 – 22 lipca zagrają w mistrzostwach Europy. Biało-czerwone w fazie grupowej rozegrają 7 spotkań.

W grudniu 2022 roku reprezentacja Polski U17 dziewcząt w wielkim stylu wygrała na Łotwie mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA), nie tracąc nawet seta  i awansowała do kontynentalnego czempionatu, który odbędzie się w dniach 11 – 22 lipca na Węgrzech i w Serbii.

Podopieczne Krzysztofa Janczaka mają za sobą serię zgrupowań i meczów kontrolnych z Włoszkami oraz Francuzkami. Ostatnie dni przed wylotem do Serbii młode kadrowiczki spędziły w podwarszawskiej Kobyłce, gdzie był ostatni moment na szlifowanie formy przed turniejem mistrzowskim.

7 meczów do strefy medalowej

Kontynentalny czempionat rozegrany zostanie w Vrnjačkiej Banji (grupa I) oraz w węgierskiej Békéscsabi (grupa II). W fazie grupowej, rozgrywanej na zasadach każdy z każdym, każdy zespół rozegra siedem spotkań. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do półfinałów. Biało-czerwone trafiły do grupy I, a ich rywalkami będą Serbki, Włoszki, Chorwatki, Bułgarki, Holenderki, Estonki i Gruzinki. W grupie II wystąpią Węgierki, Turczynki, Belgijki, Rumunki, Słowenki, Niemki, Francuzki i Greczynki.

Po raz pierwszy w historii o tytuł będzie rywalizowało szesnaście drużyn. Zarząd CEV zdecydował o zwiększeniu liczby uczestników z 12 do 16, aby dać możliwość rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie większej liczbie młodych zawodników. W 2021 roku, kiedy limit wieku wynosił 16 lat, a mistrzostwa rozgrywane były na Węgrzech i Słowacji, złote medale zdobyła Rosja, która w finale pokonała Włoszki. Brązowe medale wywalczyła Bułgaria. Polska zajęła wówczas 6. miejsce.