Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Różne wizje kandydatów na reprezentację Polski

Różne wizje kandydatów na reprezentację Polski

fot. zaksa.pl

Jeden proponował „ostatni taniec”. Drugi nie zamierzał już prosić do tańca starszych gwiazd. Trenerzy, którzy – wszystko na to wskazuje – przegrali z Nikolą Grbiciem wyścig o posadę selekcjonera siatkarskiej reprezentacji Polski, mieli na naszą kadrę inne pomysły niż Serb. Okazuje się, że bardzo ciekawe.

Marcelo Mendez zaproponował natychmiastowe odmłodzenie reprezentacji Polski. Zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na trenera, to z miejsca zacznie stawiać na młodych, perspektywicznych siatkarzy, by w 2024 roku na igrzyskach w Paryżu byli już ograni i by Polska wreszcie stanęła na olimpijskim podium. Mendez miał powiedzieć, że szanuje dwukrotnych mistrzów świata, ale nie powoła do kadry m.in. urodzonego w 1988 roku Michała Kubiaka, dotąd kapitana, oraz urodzonego w 1990 roku Fabiana Drzyzgi, od lat naszego głównego rozgrywającego. Co ciekawe, niedługo po spotkaniu z PZPS utytułowany trener (przed sukcesem z Argentyną tworzył potęgę brazylijskiej Sady Cruzeiro, z którą kilka razy wygrywał klubowe mistrzostwa świata, a jeszcze wcześniej m.in. sensacyjnie zdobył złoty medal mistrzostw Europy z Hiszpanią) dostał i przyjął ofertę prowadzenia Resovii. A tam podstawowym rozgrywającym jest Drzyzga. Przyjmując ofertę z Rzeszowa, Mendez praktycznie wykluczył się z walki o prowadzenie reprezentacji Polski. PZPS pozwala bowiem łączyć pracę reprezentacyjną z klubową, ale pod warunkiem, że nie jest to klub z PlusLigi.Zupełnie inną wizję od Argentyńczyka miał Plamen Konstantinow. Bułgar z przeszłością w PlusLidze w ostatnich latach wyrobił sobie trenerską markę w Rosji. W 2020 roku sprawił sensację, prowadząc do mistrzostwa Lokomotiw Nowosybirsk. W składzie miał m.in. Drzyzgę. Podobno Konstantinow przekonywał PZPS, że trzon naszej reprezentacji nadal powinni tworzyć tacy zawodnicy jak właśnie Drzyzga, Kubiak czy Bartosz Kurek, który – tak jak Kubiak – skończy w tym roku 34 lata. Bułgar miał twierdzić, że rewolucja mogłaby zaszkodzić Polsce na mistrzostwach świata w Rosji. A jemu bardzo zależałoby na odniesieniu sukcesu w mundialu rozgrywanym w tym kraju. Oczywiście gdyby miał okazję wystąpić tam jako trener Polski. Konstantinow dopiero od 2023 roku byłby gotów mocniej stawiać na młodszych zawodników. Rok 2022 u niego miałby być ostatnim tańcem z kadrą dla kilku mistrzów.

Były trener ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Nikola Grbić od początku był zdecydowanym faworytem Świderskiego. Obu świetnie współpracowało się w tym klubie. Grbić jako szkoleniowiec, a Świderski jako szef ZAKSY wspólnie poprowadzili ją w minionym roku do sensacyjnego wygrania Ligi Mistrzów. Znajomość prezesa, polskich realiów oraz kilku kadrowiczów to atuty Grbicia. Ale nie jedyne. Znakomity niegdyś siatkarz przekonał działaczy PZPS zaprezentowanym planem. Grbić nie opowiedział się jednoznacznie ani za odmładzaniem polskiej kadry, ani za mocnym stawianiem na starszyznę. Jego pomysł jest taki, by dać szansę wszystkim. On przekonywał, że Polska ma być mocna od początku jego kadencji, a szczyt możliwości drużyny ma przyjść w 2024 roku.

Grbić bardzo wyraźnie podkreśla marzenie, z jakim chce prowadzić Polskę. Otóż Serb chce mieć w dorobku dwa tytuły mistrza olimpijskiego – jako gracz i trener. Pierwszy zdobył w roli genialnego rozgrywającego reprezentacji Jugosławii na igrzyskach w Sydney w 2000 roku. Drugi próbował wywalczyć, prowadząc Serbię, ale zdobył z nią „tylko” złoto Ligi Światowej i brąz mistrzostw Europy.

Widząc potencjał polskiej kadry, Grbić ma wysoko oceniać szanse na olimpijskie złoto. Dlatego był gotów zaryzykować utratę pracy we włoskiej potędze, jaką jest Perugia (niewykluczone, że prezes Gino Sirci zwolni Serba, nie godząc się, by łączył pracę z jego klubem z pracą z Polską). I nawet zgodził się zarabiać u nas nieco gorzej, choć tu agent Serba twardo negocjował z prezesem Świderskim.

Cały artykuł Łukasza Jachimika w : sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-01-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę