Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 M: Brązowy medal dla Polski

ME U-17 M: Brązowy medal dla Polski

Polska siatkówka może pochwalić się kolejnym sukcesem na arenie międzynarodowej. Prowadzona przez trenera Konrada Copa reprezentacja chłopców do lat 17 zdobyła brązowe medale mistrzostw Europy w swojej kategorii wiekowej. W starciu decydującym o medalu biało-czerwoni pokonali Włochów 3:1.

Początek meczu był wyrównany, jednak inicjatywa była po stronie Polaków, którzy zbudowali przewagę przy zagrywce Stanisława Chacińskiego (11:5). Włosi starali się walczyć, jednak biało-czerwoni pewnie utrzymywali prowadzenie (15:8). Dopiero w drugiej części seta Azzurri odrobili część strat za sprawą trudnego serwisu Giacomo Russo i błędów rywali (14:17). Gdy zatrzymany został Bartłomiej Potrykus Włosi złapali kontakt punktowy (17:18), a po asie serwisowym Tomaso Barotto było już po 18. W końcówce między zespołami toczyła się zacięta walka, jednak ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali siatkarze z południa Europy i wygrali 25:23.

Podrażnieni porażką Polacy mocno otworzyli drugą partię (4:1). Przy mocnej zagrywce Artura Brzostowicza powiększyli dystans (11:3). Podobnie jak w pierwszym secie biało-czerwoni spokojnie utrzymywali przewagę (15:8). Tym razem nie pozwolili rywalom wrócić do gry – w końcówce zepsute zagrywki Włochów dały im piłki setowe, a drugą z nich wykorzystał Potrykus (25:16).

Początek trzeciej odsłony meczu był najbardziej wyrównany (5:5). Polakom udało się co prawda na chwilę odskoczyć (9:7), jednak Włosi szybko zniwelowali różnicę, a kilka akcji później objęli prowadzenie po kontrze Lorenzo Magliano (14:12). Im również nie udało się utrzymać przewagi, po ataku Brzostowicza było już po 14. Zacięta walka toczyła się do samej końcówki, w której as serwisowy Wiktora Gołębiowskiego pozwolił biało-czerwonym przejąć inicjatywę (21:19). Azzurri ponownie doprowadzili do wyrównania i o wyniku decydowała gra na przewagi. W niej więcej zimnej krwi zachowali Polacy i wygrali 29:27 po dwóch błędach rywali.

Wyszarpane zwycięstwo dodało sił Polakom i od początku czwartego seta narzucili oni rywalom swoje warunki gry, budując znaczącą przewagę przy zagrywce Potrykusa (7:1). Gdy w polu serwisowym pojawił się Chaciński dystans wzrósł do dziewięciu punktów (14:5). W drugiej części tej partii biało-czerwoni stracili nieco koncentracji, przez co zaczęli popełniać błędy w ataku, chociaż wciąż utrzymywali prowadzenie (19:14). W końcówce opanowali jednak sytuację i zdominowali rywali, ostatecznie wygrywając 25:16 po asie serwisowym Chacińskiego i zepsutej zagrywce Francesco Barretty.

Włochy – Polska 1:3
(25:23, 16:25, 27:29, 16:25)

Włochy: Mariani, Magliano (17), Latella (7), Russo (3), Giacomini (11), Barbotto (22), Bonisoli (libero) oraz Melonari, Barretta (3), Filippelli
Polska: Chaciński (15), Szpernalowski (1), Potrykus (17), Gołębiowski (8), Brzostowicz (21), Nowak (8), Granieczny (libero) oraz Kapuściński, Nowik, Kubacki, Jańczyk (1)