Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M: Trzy punkty dla Holandii

LN M: Trzy punkty dla Holandii

Holandia wciąż jeszcze walczy o awans do czołowej ósemki tegorocznej Ligi Narodów i żeby się w tej walce utrzymać musiała pokonać Kanadyjczyków. Siatkarze z Ameryki Północnej tylko w czwartym secie potrafili się postawić rywalom i przegrali 1:3.

Od naprzemiennego zdobywania punktów zaczęło się to spotkanie. Nawet jak Kanadyjczykom udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie to natychmiast zostało ono zniwelowane. Choć prowadzący zmieniał się to wynik cały czas oscylował wokół remisu. Dopiero po asie serwisowym Twana Wiltenburga oraz bloku Fabiana Plaka zrobiło się 14:12. To właśnie za sprawą bloku Holendrzy budowali sobie przewagę, gdyż chwilę później zablokowany został Ryan Sclater i różnica wzrosła do trzech ,,oczek”. Sclater szybko się zrehabilitował wykorzystując kontrę, dlatego siatkarze z Kraju Klonowego Liścia nawiązali kontakt punktowy. Taka sytuacja była zapowiedzią wyrównanej końcówki. Jednak przypadkowa obrona w boisko Wiltenburga okazała się być decydującą akcją w tym secie (22:19). Zakończył go atak z prawej flanki najlepiej punktującego zawodnika w tej partii Nimira Abdel-Aziza.

Początek drugiej części meczu miał taki sam przebieg jak pierwszej. Po ataku Fabiana Plaka to Holendrzy objęli prowadzenie 7:6, ale pomyłka w ataku Gijsa Jorny sprawiła, że musieli je oddać (10:11). Chwilę potem zablokowany został Nimir Abdel-Aziz i dystans wzrósł do dwóch ,,oczek”. Dobry fragment gry blokiem Kanadyjczyków przyniósł im zwiększenie prowadzenia do trzech punktów. Do Ryana Sclatera zaczęli dołączać inni zawodnicy, dlatego rozkład ataku był bardziej różnorodny. Europejczycy zaczęli odrabiać straty zagrywką, kiedy asa posłał Abdel-Aziz (16:17). Mogli nawet doprowadzić do wyrównania, ale prosty błąd popełnił Maarten Van Garderen. Dopiero pomyłka Mathiasa Elsera sprawiła, że na tablicy wyników zrobiło się po 18. Końcówkę seta podopieczni Roberto Piazzy zagrali wyśmienicie. Abdel-Aziz nie mylił się w ataku, a dodatkowo poradził sobie w sytuacyjnej wystawie, dlatego po zagraniu Van Garderena to oni mogli się cieszyć z prowadzenia w całym meczu już 2:0.

Przegrana końcówka poprzedniej partii wyraźnie podrażniła Kanadyjczyków, którzy trzeciego seta rozpoczęli od prowadzenia 4:0. Przewagę tą jeszcze powiększyli, gdy Nimir Abdel-Aziz pomylił się w ataku, a Gijsa Jorna nie przyjął serwisu Dannego Demyanenki (4:10). Gra Holendrów całkowicie się załamała, ponieważ przestali kończyć posyłane do nich piłki, a dodatkowo cały czas mieli problemy w przyjęciu. Po przeciwległej stronie byli ich przeciwnicy, którym wychodziło dosłownie wszystko. Systematycznie zwiększali dystans, a ich prowadzenie nie było ani na moment zagrożone. Trener Piazza rotował składem, ale nie przynosiło to zamierzonych rezultatów. Po ataku Ryana Sclatera dystans wynosił dziesięć ,,oczek” i stało się oczywistym, że losy rywalizacji przedłużą się. Nastąpiło to po tym, jak Jorna zepsuł serwis.

W czwartym secie Holendrzy powrócili do dobrej gry z dwóch pierwszych partii. Po pomyłce Mathiasa Elsera oraz skończonej kontrze przez Nimira Abdel-Aziza prowadzili już 5:1. Przewaga to mogła być jeszcze większa, ale często popełniali błąd dotknięcia siatki. W efekcie czego zamiast zwiększyć dystans to został on zmniejszony, gdy nie przyjęli serwisu Nicholasa Hoaga. Jednak Kanadyjczycy nie potrafili doprowadzić do wyrównania. Jak tylko zmniejszali straty to natychmiast ich ataki były odpierane i po zagraniu blok-aut Gijsa Jorny było 15:10. Zawodnik ten dodatkowo ustawił także blok, dlatego sytuacja jego drużyny w końcówce seta była wyśmienita. Prowadzili ośmioma punktami, a w ich szeregach wszystko funkcjonowało jak należy. Wprawdzie w samej końcówce uciekło im kilka punktów, ale ostatecznie pojedynek ten zakończył efektownym atakiem z krótkiej Siebe Korenblek. Europejczycy odnieśli tym samym piąte zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Narodów.

Kanada – Holandia 1:3
22:25, 22:25, 25:17, 18:25)

Kanada: Eshenko (), Herr, Hoag (), Demyanenko (), Maar (), Sclater (), Currie  (libero) oraz Elser i Szwarc (),
Holandia: Van Garderen (), Jorna (), Nimir (), Plak (), Keemink (), Wiltenburg (),  Andringa (libero) oraz Maat (), Tuinstra (), Meijs i Korenblek ()