Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M: Emocjonujący mecz z USA, Polacy wygrali 3:1

LN M: Emocjonujący mecz z USA, Polacy wygrali 3:1

Niezwykle emocjonującą walkę stoczyli polscy siatkarze w meczu Ligi Narodów przeciwko drużynie USA. Po pierwszym secie, w którym lepsi okazali się rywale, w drugim i trzecim biało-czerwoni niemal cały czas przegrywali, by w końcówkach rozstrzygać te partie na swoją korzyść. Również w końcówce czwartej odsłony podopieczni trenera Nikoli Grbicia okazali się lepsi i zgarnęli 3 punkty, zachowując drugie miejsce w tabeli klasyfikacji generalnej.

Od mocnego uderzenia rozpoczęli mecz biało-czerwoni, znakomicie w ataku spisywał się Kamil Semeniuk, blok dołożył Kurek (5:1). Amerykanie od początku mieli spore problemy w przyjęciu zagrywki, w ataku nie zawodził Jakub Kochanowski (7:3). Kiedy kontratak skończył Bartosz Kurek, przerwę zarządził John Speraw (9:4). Po niej zapunktował DeFalco, a Aaron Russell dołożył zagrywkę i to Amerykanie przeważali 10:9. Tym razem to Nikola Grbić poprosił o czas.  Po nim wynik na 10:10 ustalił atakiem Śliwka. Wynik oscylował wokół remisu do momentu, kiedy po nieudanym ataku Semeniuka zrobiło się 15:13 dla USA. Amerykanie po bloku Davida Smitha na Śliwce powiększyli różnicę do trzech oczek. Biało-czerwoni męczyli się w ataku, Amerykanie zaś w tym elemencie grali bardzo swobodnie, pewnie też przyjmowali zagrywkę (22:18). Bardzo dobrze punktował Russell (24:20), ten sam zawodnik kiwką zakończył seta.

Od asa serwisowego rozpoczął drugą część meczu Śliwka, ale po ataku DeFalco to Amerykanie prowadzili 2:1.  Wynik oscylował wokół remisu do momentu, gdy blok pozwolił Amerykanom odskoczyć na dwa oczka (8:6).  Polacy nie potrafili odrzucić rywali od siatki, a ci swobodnie poczynali sobie w ataku. Na przerwie technicznej Amerykanie prowadzili 12:9 po ataku z przechodzącej. W ofensywie nie zawodził Aaron Russell (14:11), polski zespół zaś nie był w stanie zdobyć punktu przy własnej zagrywce. Kiedy Kurek uderzył bez bloku w aut, o czas przy stanie 17:13 dla rywala poprosił Nikola Grbić.  Polacy poderwali się do walki, zdobyli cztery punkty z rzędu przy zagrywce Śliwki (17:17). Blok na Ensingu i pomyłka w ataku Russella dał polskim siatkarzom prowadzenie 21:19. Po autowym ataku Kurka zrobiło się 22:22. W kolejnej akcji zapunktował jednak Śliwka, a zagrywką popisał się wprowadzony zadaniowo Bartosz Kwolek (24:22).  Ostatni punkt zdobył atakiem Bartosz Kurek.

Po udanym ataku swojego kapitana biało-czerwoni prowadzili w trzeciej części meczu 2:1. Wynik oscylował wokół remisu, żadna z ekip nie była w stanie odskoczyć nawet na dwa oczka. Po ataku Kurka było 7:7, ale kiedy w ataku z pajpa pomylił się Kamil Semeniuk to Amerykanie mieli dwa oczka zapasu. Szybko jednak na 9:9 wyrównał Aleksander Śliwka. W ustawieniu z TJ DeFalco na zagrywce Amerykanie odskoczyli na 14:9. O czas poprosił Nikola Grbić, po którym 10 punkt zdobył Kurek. Walki nie brakowało, Polacy odrabiali straty, problemy w ataku miał Aaron Russell, punktował Kurek, zagrywką bardzo dobrze pracował Mateusz Bieniek (15:15). Po dobrej zagrywce Kwolka i ataku Bieńka Polacy mieli punkt przewagi (20:19). Walka punkt za punkt toczyła się do samego końca, mistrzowie świata okazali się lepsi w grze na przewagi po autowym zbiciu Russella.

W czwartej odsłonie, po nieudanym ataku Bieńka i zbiciu DeFalco było 3:0 dla USA. Amerykanie utrzymywali kilkupunktowe prowadzenie do momentu, gdy zagrywką Kamil Semeniuk nie zredukował go do jednego oczka (5:6).  Polacy za sprawą błędów przeciwnika wyrównali na 9:9. Dobry blok spowodował, że na przerwie technicznej Polacy prowadzili 12:11. Po udanej akcji ofensywnej Kamila Semeniuka Polski zespół odskoczył na 18:16. Na 20:20 zagrywką wyrównał Stahl. O przerwę poprosił wtedy Nikola Grbić. Po atakach Śliwki i Kurka biało-czerwoni w ważnym momencie objęli prowadzenie 23:21. Wynik seta na 25:22 i meczu na 3:1 ustalił atakiem Aleksander Śliwka.

USA – Polska 1:3
(25:21, 23:25, 24:26, 22:25)

USA: Russell A. (16), Jendryk (4), Ensing (8), Defalco (14), Tuaniga (1), Smith (10), Shoji (libero) oraz Shaw, Stahl (8), Russell K. (3), Muagututia
Polska: Kurek (23), Śliwka (14), Kochanowski (7), Semeniuk (14), Janusz, Bieniek (8), Popiwczak (libero) oraz Kaczmarek (1), Łomacz, Zatorski (libero) i Kwolek (1)