Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Polki przegrały z Dominikaną, koniec marzeń o awansie

LN K: Polki przegrały z Dominikaną, koniec marzeń o awansie

Polskie siatkarki nie wykorzystały swojej szansy i przegrywając mecz z Dominikaną mogą już zapomnieć o awansie do turnieju finałowego Ligi Narodów. Polki po wygraniu pierwszego seta były bardzo blisko wygrania również drugiego, ale przegrały go na przewagi. O wyniku spotkania decydował tie-break, w którym lepsze okazały się Dominikanki, zamykając naszym zawodniczkom drogę do turnieju finałowego. Na szczęście Polkom nie grozi już spadek.

Początek spotkania był zacięty. Stopniowo inicjatywę zaczęły przejmować Dominikanki, skutecznie atakowała Brayelin Elizabeth Martinez. Po dwóch blokach na Martynie Czyrniańskiej rywalki odskoczyły na 11:7. Po przerwie technicznej sytuacja zaczęła się zmieniać, błędy popełniała Gaila Ceneida Gonzalez Lopez (13:10). Skuteczny atak Agnieszki Kąkolewskiej i nieporozumienie po stronie rywalek pozwoliły Polkom wyrównać (13:13). Biało-czerwone nie poszły za ciosem i gdy asa posłała Yonkaira Paola Peña Isabel Dominikanki ponownie odskoczyły na trzy punkty (16:13). Polki nie miały zamiaru odpuszczać, as Kąkolewskiej i pomyłka rywalek dały kolejny remis i o czas poprosił trener Kwiek (16:16). W kolejnych akcjach trwała niepozbawiona pomyłek walka punkt za punkt. Kolejne ataki Olivii Różański i as Joanny Wołosz wyprowadziły Polki na prowadzenie 24:20. Blok na Gonzalez postawił kropkę nad „i”.

W pierwszej części drugiego seta Dominikanki miały problemy w ataku, a po mocnej zagrywce Czyrniańskiej było już 6:2. Dobrze funkcjonował polski blok. Biało-czerwone wciąż nie potrafiły wyeliminować ze swojej gry błędów. Gdy kontratak wykorzystała Vielka Michelle Peralta Luna na tablicy wyników pojawił się remis (10:10). Przerwa techniczna nastąpiła po ataku Kąkolewskiej (11:12). W kolejnych akcjach obie drużyny skuteczne zagrania przeplatały z błędami, wynik pozostawał na styku (15:15, 17:18). Po atakach z lewego skrzydła Różański i Weroniki Szlagowskiej Polki odskoczyły na 21:18, interweniował trener Kwiek. W kolejnej akcji kontratak wykorzystała Gonzalez, następnie Polki nie poradziły sobie z przyjęciem i o czas poprosił Stefano Lavarini (20:21). Gdy Niverka Dharlenis Marte Frica zaserwowała w siatkę Polki miały kolejne piłki setowe. Zepsuta zagrywka Różański, autowy atak Szlagowskiej i as Brayelin Elizabeth Martinez doprowadziły do walki na przewagi (24:24). Dominikanki również miały kolejne piłki setowe, jednak Polki je broniły. Na ataki Różański odpowiadała Gonzalez (34:33). Ostatnie słowo należało do Jineiry Martinez.

Pierwsze punkty dla Polski w trzecim secie zdobywała Martyna Czyrniańska (3:3). Gra Polek była chaotyczna, po skutecznym zagraniu Jineiry Martinez o czas poprosił trener Lavarini (6:3). Dominikanki górowały na siatce, po ataku z lewego skrzydła Peñy Isabel i asie tej zawodniczki było już 13:7. Pojedyncze zagrania Czyrniańskiej nie wystarczały, inicjatywa leżała po dominikańskiej stronie (16:11). Polki starały się walczyć, pojedynczy blok Szlagowskiej i skuteczne ataki Różański i Kąkolewskiej zmniejszyły dystans, o czas poprosił trener Kwiek (16:14). Po interwencji szkoleniowca zapunktowała Peña Isabel. Zdarzały się przedłużone wymiany, nie brakowało pomyłek, ale na prowadzeniu pozostawały Dominikanki (21:17). Chociaż Polki próbowały walczyć do końca, nie udało im się zniwelować dystansu. Ostatnie punkty dla reprezentacji Dominikany zdobyła Brayelin Martinez.

Z nową energią w czwartego seta weszły Polki. Gdy kontratak wykorzystała Różański, o czas poprosił trener Kwiek (3:8). Seria przy zagrywce Czyrniańskiej trwała, gdy w aut piłkę posłała Peña Isabel było już 11:3 dla biało-czerwonych. Sygnał do przerwy technicznej mocnym atakiem dała Różański, Polki miały siedem punktów przewagi. Przy stanie 15:6 dla Polski trener Lavarini zrobił podwójną zmianę, na boisko weszły Zuzanna Górecka i Alicja Grabka. Biało-czerwone utrzymywały wyraźny dystans punktowy. Poderwać do walki Dominikanki starała się Gonzalez (11:18). Siatkarki z Dominikany nie potrafiły znaleźć sposobu na skutecznie grające Polki. Podwójny blok biało-czerwonych dał im serię piłek setowych. Pierwszą obroniła Gonzalez, ale w kolejnej akcji popełniła błąd.

Po udanych atakach Gonzalez Dominikanki prowadziły 3:0, pierwszy punkt dla Polek padł po ataku Różański. Gdy kolejny raz blok obiła Gonzalez, interweniował polski szkoleniowiec (6:2). Po autowym ataku Szlagowskiej biało-czerwone przegrywały już 2:8. Dobrze funkcjonował blok Dominikany. Mimo zmian w polskich szeregach dystans utrzymywał się. Pojedyncze zagrania Czyrniańskiej na niewiele się zdały. Atak przez środek Jineiry Martinez i nieudane zagranie Kąkolewskiej dało ostatnie punkty podopiecznym trenera Kwieka.

Dominikana – Polska 3:2
(20:25, 38:36, 25:20, 13:25, 15:9)

Dominikana: Marte Frica (2), Pena Isabel (15), Martinez B. (24), Martinez J. (12), Gonzalez Lopez (23), Gonzalez G.S., Martinez (libero) oraz Peralta (4), Hinojsa (6), Matos i Caraballo
Polska: Stencel (8), Kąkolewska (16), Wołosz (3), Czyrniańska (27), Szlagowska (12), Różański (21), Stenzel (libero) oraz Górecka (1), Fedusio (1), Szczygłowska i Grabka