Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM K: Porażki skomplikują drogę do awansu?

LM K: Porażki skomplikują drogę do awansu?

W środowy wieczór dwie polskie drużyny rozegrały mecze 5. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzyń Kobiet. PGE Rysice Rzeszów przegrały na wyjeździe 2:3 z Allianzem MTV Stuttgart, a Grot Budowlani Łódź uległy w czterech setach SC Poczdam. Te rezultaty mogą mieć spore znaczenie w kwestii awansu do fazy play-off.

Rysice przegrały wygrany mecz, ale nadal są wiceliderkami

Jako pierwsze na parkiet wyszły rzeszowianki, które po zwycięstwie 3:2 we własnej hali liczyły na drugą wygraną ze Stuttgartem, tym razem na wyjeździe. Początek w wykonaniu zawodniczek Stephane’a Antigi był bardzo obiecujący i pierwsze dwie partie padły ich łupem. Od trzeciego seta do głosu doszły jednak gospodynie, które wyraźnie poprawiły jakość własnej gry. Rysice nie potrafiły odpowiedzieć na taki zwrot akcji, co przełożyło się na przegranie trzech kolejnych partii i w rezultacie porażkę 2:3

Podział punktów pozwolił Rysicom utrzymać drugie miejsce w tabeli grupy D. Obecnie mają one na koncie 9 punktów i tracą 3 punkty do prowadzącego Conegliano, które mecz 5. kolejki rozegra w czwartek. Trzecie miejsce zajmuje Stuttgart z dorobkiem 6 punktów, a tabelę zamyka Asterix Avo (0 punktów). Obecna przewaga może się jednak okazać niewystarczająca do awansu do fazy play-off z drugiego miejsca.

Wszystko dlatego, że w decydującej kolejce Rysice zmierzą się z mistrzyniami Włoch, a siatkarki z Niemiec z grupowym outsiderem. Jeżeli Conegliano i Stuttgart odniosą zwycięstwa w trzech setach, awansują do kolejnej fazy rywalizacji, a zawodniczkom Antigi zostanie jedynie możliwość awansu z klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja Budowlanych. Zawodniczki z Łodzi chciały na wyjeździe zatrzeć złe wrażenie po trzysetowej porażce we własnej hali. Początek był bardzo udany w ich wykonaniu, co przełożyło się na zwycięstwo w pierwszej partii. Niestety dalej było już tylko gorzej, a początkiem okazała się seria 9 punktów straconych z rzędu w drugim secie, przegranym finalnie do 16. Mimo przebłysku w kolejnej odsłonie nie udało się już nawiązać walki z gospodyniami, które zanotowały cenne zwycięstwo 3:1.

Wynik ten pogorszył sytuację łodzianek w tabeli grupy C i praktycznie przekreślił szansę na awans do play-offów. Dorobek drużyny Macieja Biernata wynosi obecnie 6 punktów, co przekłada się na 3. lokatę. Prowadzi tureckie Fenerbahce (12 pkt, mecz 5. kolejki w czwartek) przed Poczdamem (8 pkt), który dzięki środowemu zwycięstwu został wiceliderem. Na ostatnim miejscu plasuje się Calcit Kamnik (1 pkt).

Podobnie jak w przypadku Rysic, siatkarki Budowlanych w ostatniej kolejce również czeka starcie z liderkami grupy. To praktycznie przekreśla szanse łodzianek na awans do kolejnej fazy, które, aby to osiągnąć, potrzebowałyby prawdziwego cudu. Przede wszystkim musiałyby pokonać na wyjeździe Fenerbahce, a później liczyć na zwycięstwo Calcitu w Poczdamie za pełną pulę.