Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME U-21: Wygrana i awans Polek

Kwal. do ME U-21: Wygrana i awans Polek

fot. CEV

W ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy kobiet do lat 21 reprezentacja Polski zmierzyła się z Ukrainą. Zwycięzca zapewniał sobie awans do włoskiego turnieju. Co prawda biało-czerwone niezbyt dobrze rozpoczęły to spotkanie, ale na swoją korzyść rozstrzygnęły kolejne sety i zagrają w lipcowych mistrzostwach Europy. 

Mecz lepiej rozpoczęły Ukrainki, po tym jak została zablokowana Karolina Drużkowska, prowadziły 2:1. Biało-czerwone miały problemy z przyjęciem, co wykorzystały ich rywalki, powiększyły przewagę do trzech punktów (5:2). Przy stanie 7:3 dla Ukrainy o przerwę poprosił trener Bartłomiej Piekarczyk, jego podopieczne były w odwrocie, nie kończyły ataków z pierwszego uderzenia. Reprezentantki Ukrainy czytały grę Polek, lepiej zagrały na siatce, po kontrataku dobrze znanej z występu na polskich boiskach Walerii Nudy było 12:8. Polki popełniły błędy własne w ataku, przegrywały 8:14. Reprezentacja Ukrainy dominowała w każdym elemencie, przy serii zagrywek Nudy było 17:9 dla nich. Polki były tłem, w dalszym ciągu szwankowało przyjęcie, trener Piekarczyk dokonał wielu roszad w składzie. Posunięcia ta niewiele się zdały. W końcówce seta przewaga Ukrainek wzrosła do dziesięciu punktów (22:12). W reprezentacji Polski nie było liderki, która wzięłaby na siebie ciężar gry. Błąd w polu zagrywki Julii Bińczyckiej zakończył rywalizację w pierwszej partii spotkania.W drugiej partii spotkania biało-czerwone na początku seta prowadziły 4:2. Błędy własne w reprezentacji Polski sprawiły, że ich  rywalki odrobiły straty i  prowadziły 5:4. Grę Ukrainek napędziła Waleria Jakuszewa, było 7:5 dla nich. Gra obu ekip falowała, do głosu doszły młode reprezentantki Polski. W polu zagrywki ręki nie zwalniała Martyna Czyrniańska, jej koleżanki czujnie zagrały obronie. Ukrainki w jednym ustawieniu straciły jedenaście punktów z rzędu, przegrywały 7:16. Był to przełomowy moment tego seta, rywalki Polek nie zdołały odpowiedzieć. Biało-czerwone kontrolowały boiskowe wydarzenia na boisku, punktowały Karolina Drużkowska oraz Julita Piasecka, tablica wyników wskazała prowadzenie Polski 22:11. Niezawodna Drużkowska zakończyła grę w tym secie, Polki wysoko wygrały w stosunku 25:13.

W trzecim secie spotkania żadnej z ekip nie udało się zbudować przewagi, był remis (2:2, 5:5, 7:7). Blok Martyny Czyrniańskiej oraz atak Karoliny Drużkowskiej dał Polkom dwupunktową przewagę (9:7). Riposta Ukrainek była natychmiastowa, po raz kolejny dała znać o sobie Nuda. Po błędzie w ataku Julity Piaseckiej był remis po 11. Karolina Drużkowska nie zwalniała ręki w polu zagrywki przy jej serii było 16:11, więcej do powiedzenia miały podopieczne trenera Bartłomieja Piekarczyka. Dzięki Julicie Piaseckiej biało-czerwone prowadziły 20:17. Błąd w ataku oraz blok na Walerii Jakuszewej  powiększył przewagę pomiędzy obiema drużynami do pięciu punktów na korzyść Polek (23:18). Blok Sonii Stefanik na Jakuszewej zamknął tę partię.

Chcąc myśleć o pozostaniu w meczu Ukraina musiała wygrać czwartą odsłonę meczu. Podobnie jak to miało miejsce w drugim secie wynik był remisowy (2:2, 4:4). Polki przejęły inicjatywę na boisku, ich rywalki popełniły błędy w ataku, było 8:5 dla biało-czerwonych. Ukrainki nie poddawały się, po zbiciu Poliny Dziuby był remis po 13.  Ukrainki punktowały w bloku, dzięki temu elementowi wciąż  były w grze (15:15, 17:17). Julita Piasecka nie zwalniała ręki w ataku, ze skrzydła punkty dołożyła Karolina Drużkowska, było 22:17.Blok Drużkowskiej na Jakuszewej zakończył rywalizację w tym meczu.

Ukraina – Polska 1:3
(25:16, 13:25, 19:25, 20:25)

Składy zespołów:
Ukraina: Nuda (12), Ratii (10), Horbaczenko (4), Fedyk (2), Jakuszewa (14), Kucher (7), Wasiljewa (1, libero) oraz Dziuba (3), Hużwa, Wabiszewicz, Worotniczenko i Lutsenko (libero)
Polska: Pierzchała (9), Łazowska (3), Stefanik (6), Czyrniańska (13), Piasecka (26), Drużkowska (15), Łyduch (libero) oraz  Borowczak (1), Bińczycka i Leoniak (2)

Zobacz również:
Wyniki kwalifikacji do mistrzostw Europy U-21 kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę