Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME kadetek: Bez niespodzianek na koniec fazy grupowej

ME kadetek: Bez niespodzianek na koniec fazy grupowej

Zakończyła się faza grupowa mistrzostw Europy kadetek, które są rozgrywane w Czarnogórze. Nie było niespodzianek, a wszystkie mecze zakończyły się wynikami 3:0. W grupie I triumfowały Słowenia, Włochy i Turcja, z kolei w grupie II Serbia i Rosja. Do półfinału awansowały Turcja, Serbia, Rosja i Włochy. Polki powalczą o miejsca 5-8.

Grupa I

Pojedynek Słowenii ze Słowacją był dość wyrównany, lecz w każdej z trzech partii to podopieczne Samo Miklavca z powodzeniem rozgrywały końcówki. Słowaczki minimalnie lepsze okazały się w polu serwisowym, w pozostałych elementach górowały ich rywalki. Nie pomogła świetna dyspozycja Deany Valentovej, która skończyła 16 z 29 piłek, to Słowenia cieszyła się z trzeciej wygranej. W zwycięskiej ekipie najwięcej oczek zdobyła Selena Leban.

Słowenia – Słowacja 3:0
(25:17, 25:20, 25:22)

W premierowej odsłonie Bułgarki bardzo postawiły się faworyzowanym Włoszkom i niewiele brakowało, by to one cieszyły się z wygranej. Siatkarki Italii nie pozwoliły jednak, by wynik wymknął się spod kontroli, Julia Ituma wzięła sprawy w swoje ręce (25:22). Ekipa z Bułgarii chyba czuła, że straciła swoją szansę, bo w kolejnych setach nie były już tak skuteczne. Nie ustrzegły się również błędów. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego z kolei dobrze przyjmowały, co przekładało się na wysoką dyspozycję w ataku. Nie miały większych problemów i w pełni zasłużenie dopisały na swoje konto kolejne zwycięstwo. Spory wkład w triumf miała wspomniana Julia Ituma (18 oczek).

Włochy – Bułgaria 3:0
(25:22, 25:13, 25:17)

Turczynki to zdecydowany lider I grupy, ale starcia z gospodarzami rządzą się swoimi prawami – jednak w tym przypadku niespodzianki nie było, już pierwszy set praktycznie ustawił bieg wydarzeń na boisku (25:10). Później niewiele się zmieniło, sety do 17 i 10 doskonale odzwierciedlają, jaką siłą ofensywną dysponują zawodniczki znad Bosforu. Nie tylko atak był ich mocną stroną, również w polu serwisowym siały spustoszenie (aż 20 oczek w tym elemencie)

Turcja – Czarnogóra 3:0
(25:10, 25:17, 25:10)

Białorusinki nie miały zbyt wiele do powiedzenia w starciu z Serbkami – od samego początku to ich rywalki dyktowały warunki. Nasze wschodnie sąsiadki zupełnie nie radziły sobie w przyjęciu (zaledwie 6 proc. pozytywnego w całym meczu!). Nic więc dziwnego, że z tak dramatycznym dograniem rozgrywająca nie miała zbyt wielu opcji, co wykorzystywały Serbki. Pewnie grały swoje, wygrały 3:0, notując aż 15 asów serwisowych. Najskuteczniejsza była Anja Zubić (13 oczek), wśród Białorusinek 9 punktów zdobyła Waleria Turczina.

Serbia – Białoruś 3:0
(25:18, 25:16, 25:14)

Z niezwykłym impetem starcie z Rumunią rozpoczęły Rosjanki. Właściwie nim wszyscy się zorientowali… było już po pierwszym secie. Nie dość, że Sborna wygrała 25:7, to jeszcze oddała rywalkom 4 punkty po własnych błędach. Wydawałoby się, że po takim nokaucie Rumunki się nie podniosą, ale przeciwnie – wyzwoliło to sportową złość. Trwała zacięta walka, na ataki Ariny Fedorowcewej odpowiadała Lidia-Paula Partnoi. W końcówce jednak Rosjanki postawiły kropkę nad i (27:25). W partii numer trzy zapał Rumunii trochę osłabł, Sborna była lepsza w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła (25:17). Najlepiej punktującą była Arina Fedorowcewa – 13 oczek, jedno mniej na swoim koncie zapisała Natalia Suworowa. Po stronie przeciwniczek wyróżniła się Lidia-Paula Partnoi (10 punktów).

Rumunia – Rosja 0:3
(7:25, 25:27, 17:25)

Półfinały zaplanowano na 8 października. W pierwszej parze zmierzą się Turczynki i Serbki, później na boisko wybiegną Rosjanki i Włoszki. Polki powalczą o miejsca 5-8, a ich pierwszymi rywalkami będą siatkarki ze Słowacji.