Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > #EUROVOLLEYU17W w Serbii i na Węgrzech

#EUROVOLLEYU17W w Serbii i na Węgrzech

Serbia i Węgry są gospodarzami tegorocznych mistrzostw Europy do lat 17 dziewcząt. Walka o europejską koronę w tej kategorii wiekowej będzie się toczyć od 11 do 22 lipca, a wśród 16 drużyn, które wystąpią w tym turnieju jest oczywiście reprezentacja Polski. W piątek w Luksemburgu odbyło się losowanie grup.

Gospodarze turnieju zostali automatycznie umieszczeni na czele grup I – Serbia (wyższe miejsce w europejskim rankingu tej grupy wiekowej) i II – Węgry. Pozostałe 14 zespołów, które wywalczyły prawo startu w finałowym turnieju w dwuetapowych kwalifikacjach zostało podzielonych na siedem koszyków zgodnie z najnowszym europejskim rankingiem reprezentacji dziewcząt do lat 17 i rozlosowanych do grup. Przypomnijmy reprezentacja Polski do lat 17 pod wodzą trenera Krzysztofa Janczaka awans wywalczyła wygrywając wszystkie pięć spotkań w mistrzostwach EEVZA w grudniu na Łotwie.

Polska zagra w wymagającej grupie I – oprócz Serbek, rywalkami Polek będą Włoszki, Chorwatki, Bułgarki, Holenderki, Estonki i Gruzinki. W grupie II wystąpią Węgierki, Turczynki, Belgijki, Rumunki, Słowenki, Niemki, Francuzki i Greczynki.

Turniej rozgrywany będzie w Vrnjačkiej Banji – znanym serbskim uzdrowisku (grupa I) oraz w węgierskiej Békéscsabi (grupa II). W fazie grupowej rozgrywanej na zasadach każdy z każdym, każdy zespół rozegra 7 spotkań. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do półfinałów, a następnie meczów medalowych.

Po raz pierwszy w historii o tytuł będzie rywalizowało aż 16 drużyn. Zarząd CEV zdecydował o zwiększeniu liczby uczestników z 12 do 16, aby dać możliwość rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie większej liczbie młodych zawodników. W 2021 roku, kiedy limit wieku wynosił 16 lat, a mistrzostwa rozgrywane były na Węgrzech i Słowacji, złote medale zdobyła Rosja, która w finale pokonała Włoszki. Brązowe medale wywalczyła Bułgaria. Polska zajęła wówczas 6. miejsce.

źródło: pzps.pl