Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Dziś mija 15 lat od tragicznego wypadku Arkadiusza Gołasia

Dziś mija 15 lat od tragicznego wypadku Arkadiusza Gołasia

fot. archiwum

Był młody, utalentowany i szczęśliwy. Cały świat stał przed nim otworem. 16 września 2005 roku o godzinie 7:10 na autostradzie A2 koło Klagenfurtu czas nagle się zatrzymał. 15 lat temu w wypadku zginął Arkadiusz Gołaś.

Na początku tygodnia odebrał z salonu nową toyotę avensis. W czwartek zapakował do niej cały dobytek. W kilku torbach zmieściły się rzeczy potrzebne na kilka najbliższych miesięcy. W piątek rano na szosie w okolicach Klagenfurtu austriaccy strażacy wezwani do wypadku wyciągnęli torby ze zmiażdżonej toyoty. Ustawili je na drodze jedna obok drugiej. Nigdy nie dotarły do miejsca przeznaczenia.W czerwcu 2005 roku Arkadiusz Gołaś podpisał trzyletni kontrakt ze słynnym włoskim klubem Lube Banca Macerata. Marzył o wielkich sukcesach. W czwartek kilka minut po godzinie 21 wyjechał z żoną z Częstochowy na prezentację swojej nowej drużyny. Rano o 7.10 na autostradzie A2 samochód prowadzony przez Agnieszkę gwałtownie skręcił w prawo, uderzając w betonową ścianę. Arek zginął na miejscu, Agnieszka trafiła do szpitala. Potem została oskarżona o nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Sąd Rejonowy w Częstochowie skazał ją na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, tysiąc złotych grzywny i roczny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Minęło piętnaście lat, ale z traumą po śmierci ukochanego zmaga się do dziś. Pobrali się niespełna dwa miesiące przed wypadkiem w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Częstochowie.

– Byłem na ślubie, pięknie razem wyglądali. Serce pęka, że tak to się skończyło – mówi Krzysztof Felczak, trener, który przyjął 15-letniego Arka do kuźni siatkarskich talentów MOS Wola. – Kiedy go zobaczyłem w akcji, byłem pod ogromnym wrażeniem. Już wtedy powiedziałem trenerowi kadry juniorów Edwardowi Sroce, że niedługo dostanie chłopaka, który będzie objawieniem. Młody Arek był chorowity, ciągle coś łapał, ale innych problemów z nim nie było. Już wtedy mówiłem mu, żeby się uczył języków obcych, bo wiedziałem, że trafi do ligi włoskiej, że zrobi karierę – wspomina Felczak.

I rzeczywiście w 2003 roku Gołaś podpisał kontrakt w Padwie. Średniaku Serie A, który stawiał na Polaków. Przed Gołasiem grali tam Paweł Zagumny, Andrzej i Krzysztof Stelmachowie czy Marcin Nowak. Gołaś za długo w Padwie nie pograł, bo dał się poznać z najlepszej strony, wystąpił w meczu gwiazd Serie A i po roku podpisał kontrakt z wielkim klubem z Maceraty. Nie zdążył w jego barwach rozegrać żadnego meczu…

Kariera młodego środkowego układała się wzorcowo – z rodzinnej Ostrołęki trafił do MOS Wola, w 1999 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata kadetów, rok później podpisał pierwszy zawodowy kontrakt z AZS-em Częstochowa, gdzie gwiazdami na środku siatki byli Damian Dacewicz i Rosjanin Siergiej Orlenko.  Zanim do nas trafił, już się mówiło o tym, że w kadrze juniorów jest środkowy mający wielki talent. Wszyscy byliśmy go ciekawi. Szczęki nam jednak opadły, gdy podczas testów skoczności doskoczył do 365 centymetrów. Był wątły i chudy, ale miał windę w nogach. Tak wysoko nie skakał nawet Marcin Nowak mierzący 215 cm. Atakował nad blokiem i szybko przebił się do pierwszej drużyny, a potem do reprezentacji Polski. Takiego talentu żaden trener nie mógł nie wykorzystać – mówi Dacewicz, który grał u boku Gołasia w AZS Częstochowa i reprezentacji Polski, w której młody środkowy zdążył rozegrać aż 141 spotkań.

Wystąpił w Lidze Światowej, w mistrzostwach świata, a w 2004 roku zagrał w igrzyskach olimpijskich w Atenach. Z całą pewnością poleciałby do Japonii na mistrzostwa świata, w których biało-czerwoni zdobyli pierwszy po wielu latach medal dużej imprezy. Na drugi stopień podium weszli w koszulkach z numerem 16 i nazwiskiem Gołaś na plecach. To był wspaniały chłopak 6 grudnia 2006 siatkarz został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi „za wybitne osiągnięcia sportowe”, a jego imieniem nazwano halę widowiskowo-sportową w Ostrołęce. W 2006 roku odbył się w niej pierwszy Memoriał Arkadiusza Gołasia.

– Po zakończeniu ligi włoskiej, a przed Ligą Światową chciałem zorganizować w Ostrołęce mecz z udziałem Arka. Nie udało się, ale ja ten turniej i tak zorganizuję. Już bez niego, ale na jego cześć. To był taki wspaniały chłopak – mówił w 2005 roku pierwszy trener Arka Renisław Dmochowski. Słowa dotrzymał, a memoriał odbywa się do dzisiaj. Z powodu pandemii tegoroczna edycja został przełożona na kolejny sezon, ale pamięć o pogodnym, zawsze uśmiechniętym siatkarzu ze „stratosferycznym zasięgiem” wciąż żyje wśród kibiców i przyjaciół. Mimo że minęło już 15 lat.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2020-09-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved