Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Challenger Cup K: Kolumbijki i Szwedki uzupełniły stawkę półfinalistek

Challenger Cup K: Kolumbijki i Szwedki uzupełniły stawkę półfinalistek

Szwedki i Kolubijki dołączyły do Francuzek i Ukrainek w półfinale Challenger Cup w Laval. Siatkarki ze Szwecji przegrywały już 0:2, ale za sprawą wyśmienitej postawi Isabelle Haak odwróciły losy meczu. W ostatnim ćwierćfinale Kenijki zdołały urwać jedynie seta Kolumbijkom. Jedną z liderek reprezentacji Kolumbii była Ana Karina Olaya Gamboa, która w przyszłym sezonie będzie występować w UNI Opole.

Meksykanki od 2:0 do 2:3

Chociaż pierwsze akcje spotkania należały do Szwedek, rywalki bez większych problemów odwróciły wynik (0:3, 9:7). W kolejnych akcjach Meksykanki zdobywały punkty seriami, szybko budując sześciopunktową przewagę. Wysoką skuteczność w ataku utrzymywała Aime Margarita Topete Pardo. W końcówce Szwedki do walki starała się poderwać Anna Haak, ale reprezentantki Szwecji nie zdołały zniwelować wcześniej powstałych strat. Drugą odsłonę od początku zdominowały Meksykanki. Nie do zatrzymania była Andrea Rangel. Mimo starań Alexandry Lazic wyraźny dystans utrzymywał się. Meksykanki wygrały tę odsłonę do 19.

W trzeciej partii sytuacja odmieniła się i to siatkarki ze Szwecji od początku prowadziły grę. Raz za razem punktowała Isabelle Haak. Dobra gra Grecii Esther Castro Lopez nie wystarczała, by Meksykanki były w stanie realnie zagrozić rozpędzonym przeciwniczkom. W czwartej partii atak Meksykanek rozłożony był na wszystkie skrzydłowe. Po stronie Szwecji większość piłek kończyła Isabelle Haak. Szwedki po wyrównanym początku wyszły na kilkupunktowe prowadzenie, którego nie oddały aż do końca.

W piątej odsłonie Szwedki punktowały seriami. W dalszym ciągu nie do zatrzymania była Isabelle Haak. Meksykanki miały problem ze skończeniem ataku. Siatkarki ze Szwecji do końca utrzymywały koncentrację i to one awansowały dalej.

Meksyk – Szwecja 2:3
(25:20, 25:19, 20:25, 22:25, 5:15)

Meksyk: Martinez (4), Rangel (22), Castro (15), Urias (9), Topete (13), Gamez F. (10), Landeros (libero) oraz Rodriguez, Vela (1) i Rivera (2)
Szwecja: Wasserfaller (10), Haak I. (33), Lazic (12), Julevik (1), Haak A. (12), Nilsson (4), Brink (libero) oraz Gustafsson (1), Andersson E. (libero), Andersson (4) i Lazic

Kolumbijki grają dalej

Od początku spotkania trwała zacięta walka. Chociaż Kolumbijki budowały przewagę, rywalki niwelowały ją. Swoje akcje kończyła Sharon Chepchumba Kiprono, jednak jej drużyna często popełniała błędy. Dopiero w drugiej części seta za sprawą udanej serii siatkarki z Kolumbii zbudowały wyraźną przewagę (14:14, 19:14).Tej nie oddały aż do końca seta. W drugiej partii po wyrównanym początku do głosu doszły Kenijki. Siatkarki z Afryki zbudowały pięciopunktową przewagę. Mimo starań Any Kariny Olayi Gamboi Kolumbijki nie były w stanie jej zniwelować, dzięki czemu siatkarki z Kenii wyrównały stan meczu.

Set numer trzy od pierwszych akcji toczył się punkt za punkt. Z czasem inicjatywę zaczęły przejmować Kolumbijki, które sprawiały problemy rywalkom swoją zagrywką. Chociaż w końcówce prowadziły już 21:14, nie był to koniec emocji w tym secie. Kenijki walczyły, stopniowo niwelując dystans. Siatkarki z Kenii obroniły dwie piłki setowe, ale ostatecznie ze zwycięstwa cieszyła się reprezentacja Kolumbii. Czwarty set niemal od początku do końca toczył się pod dyktando Kolumbijek. Bardzo wysoką skuteczność w ataku utrzymywała Amanda Daniela Coneo Cardona, wtórowała jej Dayana Segovia. Kolumbijki wygrały tego seta do 19, zapewniając sobie awans do półfinału.

Kolumbia – Kenia 3:1
(25:22, 21:25, 25:23, 25:19)

Kolubia: Dayana (14), Ana Karina (17), Valerin (6), Maria Alejandra (3), Melissa R. (3), amanda (17), Camila (libero) oraz Maira (5), Angie Melisa, Margarita i Montoya
Kenia: Adhiambo (11), Chumba (28), Belinda (12), Emma, Moim (7), Wisah (4), Kundu (libero) oraz Kasaya (1), Trizah (2), Magoi i Jemimah (2)

W sobotę 29 lipca o 17:00 Francja zagra z Ukrainą. W drugim półfinale, który zaplanowano na 20:30 Szwecja zmierzy się z Kolumbią. Zwyciężczynie półfinałów w niedzielę o 17:00 zagrają o miejsce w przyszłorocznej Siatkarskiej Lidze Narodów.