Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Biało-czerwoni po raz pierwszy w historii liderami rankingu FIVB

Biało-czerwoni po raz pierwszy w historii liderami rankingu FIVB

Zwycięstwo Polski z Francją 3:1 w Lidze Narodów i wcześniejsza porażka Brazylii z Chinami sprawiły, że po raz pierwszy w historii biało-czerwoni znaleźli się na czele światowego rankingu drużyn narodowych! Podopieczni Nikoli Grbicia zrzucili z piedestału Brazylię, która od lat była liderem.

Po zaskakująco słabym początku reprezentacja Polski siatkarzy pokonała 3:1 aktualnych mistrzów olimpijskich Francuzów w ramach pierwszego turnieju Ligi Narodów. Najważniejsze jest zwycięstwo, ale okazja do świętowania nadarzyła się już po drugim zwycięskim secie.

Tyle właśnie potrzebowali biało-czerwoni, aby znaleźć się na pierwszym miejscu rankingu FIVB. Jest to spowodowane ostatnimi wynikami dotychczasowych liderów. Brazylijczycy 11 czerwca ulegli reprezentantom Stanów Zjednoczonych 1:3, aby kolejnego dnia z Chińczykami nie ugrać nawet seta.

Znamienne, że pierwsze miejsce biało-czerwonym dały mecze w Lidze Narodów, a nie ich wielkie sukcesy z ostatnich lat. Najwięcej rankingowych punktów (po 100) zdobywa się za zwycięstwa w najważniejszych turniejach: Pucharze Świata, igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata.

Przypomnijmy, że nasi reprezentanci są mistrzami globu z 2014 i 2018 roku. 26 sierpnia rozpoczną walkę o kolejną obronę tytułu, podobnie jak osiem lat wcześniej – na własnym terenie. Finał odbędzie się w katowickim Spodku 11 września.