Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Poznaliśmy warianty systemu rozgrywek w I lidze kobiet

Poznaliśmy warianty systemu rozgrywek w I lidze kobiet

Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej zaakceptował system rozgrywek w I lidze kobiet. Przyjęto trzy warianty w zależności od liczby drużyn, która weźmie udział w rozgrywkach w sezonie 2020/2021. Wciąż niejasna jest sytuacja Wisły Warszawa

Prawo do gry w I lidze kobiet ma obecnie 14 zespołów – są to: Wisła Warszawa, Uni Opole, Enea Energetyk Poznań, Galeria Jurajska Częstochowianka Częstochowa, MKS SAN-Pajda Jarosław, 7R Solna Wieliczka, AZS Politechniki Śląskiej Gliwice, Stal Mielec, Grupa Azoty PWSZ Tarnów, Karpaty Krosno, SMS PZPS Szczyrk oraz trzech beniaminków – NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, Olimpia Jawor i Płomień Sosnowiec.Wcześniej z gry w I lidze kobiet zrezygnowały Spójnia Stargard oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.  Nie do końca jest jasna sytuacja warszawskiej Wisły, która nie wysłała w terminie zgłoszenia do gry w I lidze. Wysłała za to zgłoszenie do TAURON Ligi, z której w ostatnim sezonie spadła, do tego jak wynika z naszych informacji zgłoszenie było niepełne.

Dlatego też zarząd PZPS zaakceptował trzy warianty systemu rozgrywek dla I ligi kobiet.

Wariant na 14 zespołów:

W przypadku 14 zespołów w I Lidze Kobiet, drużyny, które zajmują miejsca 13. i 12. zostaną zdegradowane do niższej ligi bezpośrednio po fazie zasadniczej. Zespoły z miejsc 5-11 kończą sezon po rundzie zasadniczej. Tabelą wyjściową do rozstawienia par w fazie play-off jest tabela bez zespołu SMS PZPS Szczyrk.

Faza play off będzie miała dwa etapy, a zagrają w niej drużyny z miejsc 1-4. W I rundzie play off zespół z 1.miejsca po fazie zasadniczej zagra z drużyną zajmującą 4. miejsce, a drużyna z miejsca 2., zagra z zespołem z 3.miejsca. Ta faza rozgrywana jest do dwóch wygranych spotkań. Zwycięzcy staną przed szansą wywalczenia złotych medali. W II rundzie play off zwycięzcy z pierwszego etapu play off powalczą o miejsca 1-2., a przegrani o miejsca 3-4. Mecze o miejsca 1-2 rozgrywane są do trzech zwycięstw. Miejsca 3-4 rozgrywane są do dwóch wygranych spotkań.

Wariant na 13 zespołów:

Drużyna, która zajmie 12.miejsce spada do ligi niższej bezpośrednio po fazie zasadniczej. Dalsza część rozgrywek toczy się według zasad stosowanych przy wariancie na 14 zespołów.

Wariant na 12 zespołów:

I Lidze Kobiet nie ma bezpośredniego spadku do ligi niższej, a zespoły z miejsc 9-12 kończą sezon po rundzie zasadniczej. Zespoły z miejsc 9-12 kończą sezon po rundzie zasadniczej. Tabelą wyjściową do rozstawienia par w fazie play-off jest tabela bez zespołu SMS PZPS Szczyrk.

Faza play off będzie miała trzy etapy, a zagrają w niej drużyny z miejsc 1-8. W I rundzie play off zespoły z miejsc 1-8 mierzą się systemem: 8-1 (A), 7-2 (B), 6-3 (C), 5-4 (D). Wygrani awansują do drugiej rundy; przegrani kończą rozgrywki, zajmując miejsca według tabeli po rundzie zasadniczej. W tej rundzie gra się do dwóch wygranych meczów. W II rundzie play off zwycięskie drużyny z poprzedniego etapu zmierzą się ze sobą systemem: zwycięzca A – zwycięzca D (mecz E) oraz zwycięzca B – zwycięzca C (mecz F). Zwycięzcy awansują do finału, przegrani będą walczyć o brązowe medale. Ta faza toczy się do trzech wygranych spotkań. W III rundzie play off zwycięzcy z poprzedniego etapu powalczą o miejsca 1-2, a przegrani o miejsca 3-4. Mecze o złoto rozgrywane są do trzech wygranych spotkań, mecze o brązowe medale – do dwóch wygranych.

źródło: inf. własna, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-07-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved