Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ U-19 M: Poznaliśmy ćwierćfinalistów

MŚ U-19 M: Poznaliśmy ćwierćfinalistów

Mistrzostwa świata kadetów wkroczyły w decydującą fazę. W poniedziałek w Iranie rozegrane zostały spotkania 1/8 finału. Tylko jeden z tych meczów toczył się dłużej niż 3 sety. Do ćwierćfinału bez większych problemów awansowali Polacy.

W pierwszym ćwierćfinale Bułgarzy mierzyli się z Egipcjanami. Europejczycy nie dali szans rywalom. W pierwszym i trzecim secie siatkarze z Egiptu nie byli w stanie przekroczyć bariery 15 punktów. Nieco więcej walki było w drugiej odsłonie, jednak również ona należała do siatkarzy z Bułgarii. W spotkaniu nie brakowało błędów, Bułgarzy oddali rywalom 19 punktów zaś otrzymali od przeciwników 15. Najlepiej punktującym siatkarzem był Władimir Garkow (14). Trzy gładkie sety rozegrali Włosi. W kolejnych partiach wygrywali z Nigeryjczykami do 14, 17 i 17. Włosi byli lepsi od rywali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła w ataku było 39:19, w bloku 9:6. Dodatkowo Włosi sześciokrotnie punktowali zagrywką, a ta sztuka ani razu nie udała się ich przeciwnikom. Mecz nie stał jednak na zbyt wysokim poziomie. Obie drużyny popełniły łącznie 44 błędy.

W spotkaniu Rosjan z Kubańczykami głównymi punktującymi byli siatkarze Maksima Maksimowa. Z 54 punktów Kubańczyków większość (32) padło po błędach siatkarzy z Rosji. Rosjanie ustawili sobie mecz zagrywką, górowali również na siatce (100% skuteczność miał środkowy Danił Iwanow). Najczęściej dla Rosjan punktował Timofei Tikonow (11 punktów). Jedynie w trzecim secie reprezentanci Indii zdołali przekroczyć barierę 20 punktów. W dwóch wcześniejszych setach od początku do końca warunki dyktowali Brazylijczycy. Siatkarzy z Brazylii do zwycięstwa poprowadził Arthur Bento Buczmiejuk, który zapisał na swoim koncie 19 oczek. Rywalom nie pomogło nawet to, że 14 punktów zdobył Tanish Choudhary.

Reprezentanci Tajlandii głównie przez błędy własne nie zdołali w ani jednym secie przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Na uwagę zasługuje również dysproporcja w bloku. Za sprawą tego elementu Argentyńczycy zdobyli 12 punktów, zaś ich rywale 0. – Jestem bardzo zadowolony i usatysfakcjonowany występem moich siatkarzy – powiedział po wygranej trener Pablo Rico. – Bardzo dobrze zagraliśmy w obronie i na zagrywce – dodał. Trzysetowe zwycięstwo odnieśli również Polacy, których liderem był Tytus Nowik. Biało-czerwoni w pokonanym polu zostawili Kolumbię. Więcej informacji o meczu dostępne jest tutaj. – Mamy bardzo ważny mecz we wtorek, musieliśmy skończyć ten mecz szybciej, żeby mieć więcej czasu na odpoczynek, co nam się udało – powiedział Michał Bąkiewicz. – Według analizy, którą mieliśmy, wiedzieliśmy, że Kolumbia to bardzo fizyczna drużyna i musieliśmy przeciwko niej grać mądrze – podkreślił trener Polaków.

Jedynym meczem 1/8 finału, który nie został zamknięty w trzech setach, był pojedynek Niemców z Belgami. Reprezentacja Belgii prowadziła już 2:1, ale w czwartym secie przegrała po walce na przewagi. Po wygranej 29:27 Niemcy nabrali wiatru w żagle i wyraźnie wygrali tie-breaka. Głównym punktującym w tym pojedynku był Jannes Wiesner. Niemiec zdobył aż 29 punktów. Dla Belgów najczęściej punktowali Basil Dermaux i Ferre Reggers, obaj zdobyli po 19 punktów. Jako ostatni swój mecz w tej fazie turnieju rozegrali gospodarze. W pierwszym secie Irańczycy mieli nieco problemów z pokonaniem Czechów i udało im się to dopiero po grze na przewagi. W miarę upływu meczu siatkarze z Iranu coraz bardziej przejmowali inicjatywę i zamknęli mecz w trzech odsłonach. Liderem Irańczyków był Amir Mohammad Golzadeh, zaś w szeregach Czechów najczęściej punkty zdobywał David Kollator.

Zwycięzcy meczów 1/8 finału we wtorek zmierzą się w ćwierćfinałach (Włochy – Bułgaria, Brazylia – Rosja, Niemcy – Polska, Argentyna – Iran). Przegrani natomiast rozpoczną swoją walkę o miejsca 9-16 (Nigeria – Egipt, Indie – Kuba, Tajlandia – Czechy, Belgia – Kolumbia).

Oprócz 1/8 finału w poniedziałek rozegrany został również mecz o 17. miejsce. W pierwszym secie Kameruńczycy starali się przeciwstawić rywalom, ale przegrali do 20. W dwóch kolejnych odsłonach Białorusini dyktowali już warunki i żadnej z tych partii siatkarze z Kamerunu nie zdołali przekroczyć bariery 15 oczek. Tym samym oba zespoły zakończyły już rywalizację w mistrzostwach świata U-19.