Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Medaliści mistrzostw Polski z zakazami transferowymi

Medaliści mistrzostw Polski z zakazami transferowymi

fot. Klaudia Piwowarczyk

Tradycyjnie co jakiś czas zerkamy w dokumentację FIVB, żeby sprawdzić, które z naszych drużyn zostały wpisane na listę klubów z nałożonymi sankcjami. Tym razem w tym mało zaszczytnym gronie znaleźli się medaliści mistrzostw Polski z poprzedniego sezonu – mistrzowie Polski Jastrzębski Węgiel oraz brązowe medalistki Grot Budowlani Łódź. To stan na 5 grudnia bieżącego roku.

Przypomnijmy, że głównym powodem znalezienia się na czarnej liście FIVB są zazwyczaj przegrane sprawy z zawodnikami zagranicznymi o zaległości finansowe wobec nich. Najpierw powstaje spór o niewypłacenie części lub całości kontraktu dla siatkarza lub siatkarki. Później odpowiednia federacja (CEV w przypadku zawodników europejskich i FIVB w przypadku zawodników spoza Europy) wysłuchuje obu stron, a następnie podejmuje decyzję co do tego, kto ma w danym konflikcie rację.

zakaz transferów międzynarodowych standardową karą

Kary są zazwyczaj zawsze takie same – zakaz dokonywania transferów międzynarodowych. Jeżeli zawodnik lub zawodniczka reprezentuje Europę, to klub dostaje zakaz transferów zawodników europejskich, który po czasie przeradza się w zakaz transferów z całego świata. Kiedy gracz jest spoza Europy – ban jest od razu na cały świat.

Taki zakaz obowiązuje do czasu wykonania „wyroku” czyli wypłaty należnych świadczeń. Dlatego też zazwyczaj zespoły, które trafiają na taką listę, spokojnie mogą dalej funkcjonować bez uszczerbków przez jakiś czas. Zakaz nie dotyczy bowiem gry zawodników, którzy już są zakontraktowani przez klub. Chyba tylko raz w polskiej siatkówce kara obejmowała również występy zagranicznych zawodniczek w meczach i dotyczyła Wisły Warszawa. Zazwyczaj w przypadku spłaty zaległości automatycznie zakaz zostaje zdjęty i klub znów może dokonywać transferów.

Łatwo zakaz dostać, łatwo się go pozbyć

Żeby była jasność – taki zakaz nie wyklucza podpisywania kontraktów z zawodnikami zagranicznymi. Po prostu nie można ich zarejestrować w systemie, a więc nie uzyskają oni certyfikatu międzynarodowego, co uniemożliwia ich zarejestrowanie również w naszej lidze. Trzeba jednak pamiętać, że okres rejestracji zawodników to zazwyczaj sierpień i wrzesień, więc kluby mają sporo czasu na rozwiązanie spornych kwestii.

Pod koniec bieżącego roku na liście zakazów transferowych znajduje się dziewięć polskich klubów, ale tylko dwa z nich są obecnie „aktywne” jeżeli chodzi o międzynarodowe transfery. Większość z nich jak chociażby Espadon Szczecin czy wspomniana Wisła Warszawa „wisi” na liście od lat i być może nigdy z niej nie znikną, bo nie będą miały potrzeby zatrudniania obcokrajowców. Natomiast od 12.10.2023 „tradycyjnie” już na liście znalazł się klub Budowlani Łódź. Budowlani niemal co roku trafiają na tę listę, po czym regulują swoje sprawy i z niej znikają. Na listę w listopadzie trafił też Jastrzębski Węgiel. W obu przypadkach nie wiadomo z jakiego powodu został nałożony zakaz transferowy, ale można się domyślać, że zapewne chodzi właśnie o zaległości finansowe wobec obcokrajowców. Lista jest aktualizowana co miesiąc, a dane, które obecnie są publikowane przez FIVB pochodzą z 5 grudnia 2023 roku.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2023-12-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved