Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Niespodzianki na początek roku

I liga M: Niespodzianki na początek roku

W pierwszej kolejce I ligi mężczyzn w 2022 roku nie brakowało zaciętych pojedynków. Aż cztery spotkania zakończyły się tie-breakami. Swoje mecze przegrały drużyny z czuba tabeli – BBTS uległ Mickiewiczowi, Visła – Legii, a Krispol po raz kolejny okazał się lepszy od Gwardii. Jedno spotkanie zostało przełożone – MKS Będzin podejmie SMS Spałę dopiero w lutym.

Jako pierwsi swój ligowy pojedynek w nowym roku rozpoczęli siatkarze AZS-u AGH Kraków i KPS-u Siedlce. Pierwszy set potoczył się po myśli gospodarzy. W dwóch kolejnych podopieczni trenera Grabdy doszli do głosu. Krakowianie nie mieli jednak zamiaru odpuszczać i po długiej walce na przewagi w czwartej partii doprowadzili do tie-breaka. Piąty set również był emocjonujący, a ostatnie słowo należało do krakowian. Liderami obu zespołów byli atakujący – w szeregach AGH brylował Dawid Dulski, który został MVP spotkania, zaś po drugiej stronie najczęściej punktował Adam Lorenc.Mogliśmy swobodnie kreować akcje na siatce. Jak jest przyjęcie, to rozgrywający może się bawić, mieć wszystkie opcje – powiedział w rozmowie z mediami klubowymi Kajetan Tokajuk.

Do niespodzianki doszło w Kluczborku, gdzie Mickiewicz wygrał z BBTS-em Bielsko-Biała. Już w pierwszym secie gospodarze pokazali, że mimo znacznie niżej pozycji w tabeli, nie oddadzą łatwo punktów liderowi. Przyjezdni prowadzili w tej odsłonie już 20:12, ale wygrali dopiero 25:22. W dwóch kolejnych kluczborczanie dyktowali warunki, triumfując do 14. Co prawda czwarty set i połowa tie-breaka toczyły się po myśli bielszczan, ale w końcówce ponownie inicjatywę przejęli siatkarze Mickiewicza, którzy tym samym przerwali serię ligowych porażek. Najlepiej punktującym zawodnikiem w tym spotkaniu był Artur Pasiński (21 pkt.) i został MVP. Na boisku wyróżniali się również Jan Siemiątkowski i Bartosz Schmidt, który był autorem 6 bloków. W szeregach BBTS-u najczęściej punktowali Paweł Gryc (17 pkt.) i Tomasz Piotrowski (15 pkt.).

Walki nie brakowało również w Warszawie, gdzie Legia po tie-breaku pokonała BKS Visłę Proline Bydgoszcz. Dwukrotnie warszawianie przechylali szalę zwycięstwa na swoją korzyść; podczas walki na przewagi – w drugim i piątym secie. Przyjezdnym nie pomogła dobra postawa Jana Galabova, który zdobył 27 punktów, oraz Damiana Wierzbickiego (21 punktów). Pozostali zawodnicy z Bydgoszczy nie przekroczyli bariery 10 zdobytych oczek. Gospodarze bardzo dobrze czytali grę rywali, aż 16 razy punktowali blokiem (5 punktów Patryka Akali) i wykonali 13 wybloków. Czterech zawodników Legii Warszawa zakończyło mecz z dwucyfrowym dorobkiem (Jakub Abramowicz, Patryk Akala, Karol Rawiak i Arkadiusz Żakieta). Żakieta zdobył aż 30 punktów z czego 25 atakiem (53% skuteczności), 3 zagrywką i 2 blokiem. Atakujący został MVP tego spotkania.

Ostatni ze środkowych tie-breaków rozegrany został w Strzelcach Opolskich. Starcie ZAKSY z Polskim Cukrem Avią Świdnik, podobnie jak w pierwszej kolejce, rozstrzygnęło się dopiero po pięciosetowej rywalizacji, jednak tym razem górą okazali się strzelczanie. W meczu nie brakowało zaciętej rywalizacji i zwrotów akcji. Tie-break dłuższy czas kontrolowali przyjezdni, jednak od stanu 9:11 punktowali już tylko gospodarze. – Ten mecz jest budujący z tego względu, że po każdym wysoko przegranym secie, my wygrywaliśmy w następnym wysoko, a w tie-breaku, to już w ogóle wyszliśmy z niekorzystnego wyniku. Wygraliśmy. Cieszę się najbardziej z tego, że chłopaki zauważą teraz, że warto walczyć do końca i nawet z ciężkiego wyniku można to wygrać – skomentował na łamach Radia Opole MVP spotkania Grzegorz Wójtowicz.

Norwid Częstochowa po raz trzeci z rzędu wygrał w Sulęcinie. Częstochowianie po czterosetowym pojedynku zrewanżowali się rywalom za porażkę 1:3 we własnej hali. W pojedynku nie brakowało błędów, przyjezdni popełnili ich 27, zaś sulęcinianie aż 32. Goście wywierali presję zagrywką i pewniej prezentowali się na siatce – skuteczniej atakowali (53% przy 48% Olimpii) i częściej blokowali (11 pkt. przy 6 gospodarzy). Gości do zwycięstwa poprowadził Tomasz Kryński. MVP spotkania zgromadził na swoim koncie 22 punkty. – W pierwszych dwóch setach nie mieliśmy zagrywki, w bloku za szybko, dużo naszych błędów. Graliśmy słabo, a przeciwnik to wykorzystywał. Od trzeciego seta zagrywka zaczęła nam siedzieć, odrzuciliśmy ich od siatki. Trzeba oddać, że zespół z Częstochowy zagrał bardzo dobrze – podsumował dla Radia Zachód trener Łukasz Chajec.

Chemeko-System Gwardia Wrocław po raz kolejny w tym sezonie uległa Krispolowi Września. Po niespodziewanej porażce w tie-breaku na inaugurację ligi tym razem wrocławianie nie ugrali nawet seta. Spowodowało to ich spadek w tabeli. Krispol niemal od początku do końca kontrolował grę. Gospodarze popełnili znacznie mniej błędów od swoich rywali, utrzymywali wyższą skuteczność w ataku. Trener Vassiljev rotował składem, szansę na grę w większym wymiarze czasu otrzymał nowy nabytek wrocławian – atakujący Marco Ferreira. Choć goście starali się walczyć, to ich rywale dyktowali warunki, w kolejnych setach wygrywając do 23, 20 i 16. Nagrodę MVP odebrał Konrad Jankowski. Środkowy zdobył 10 punktów – 7 w ataku (64% skuteczności), 2 blokiem i 1 zagrywką.

Również Chrobry Głogów nie zdołał zrewanżować się za porażkę w 1. kolejce. Chociaż Lechia Tomaszów Mazowiecki wygrała spotkanie 3:0, to beniaminek miał swoje szanse w tym spotkaniu. W pierwszej części poszczególnych setów gospodarze wypracowywali sobie kilkupunktową przewagę, ale nie byli w stanie jej utrzymać. Za każdym razem końcówki należały do tomaszowian i to oni dopisali do swojego konta ważne trzy punkty. MVP wybrano Sławomira Stolca. – Szkoda, że za dobre mecze nikt nie dopisuje punktów do tabeli. Nie zasłużyliśmy na przegraną 0:3, chociaż punkcik nam się należał, bo walczyliśmy. Trochę szczęścia, lepszej gry w ataku w końcówkach i wynik mógł być w drugą stronę – podsumował na łamach mediów społecznościowych klubu trener Dominik Walenciej.