Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Pięciosetowy pojedynek na korzyść Energetyka

I liga K: Pięciosetowy pojedynek na korzyść Energetyka

Energetyk Poznań po zaciętym i emocjonującym spotkaniu pokonał w meczu wyjazdowym Uni Opole 3:2. Poznanianki po trzech partiach prowadziły 2:1, nie wykorzystały swoich szans na zwycięstwo za trzy punkty i w ostatecznym rozrachunku musiały zadowolić się dwoma „oczkami”. Energetyk odniósł drugie zwycięstwo w obecnym sezonie, a zespół Uni po raz drugi musiał pogodzić się z porażką.

W premierowej odsłonie meczu od samego początku spotkania dominowały zawodniczki z Opola. Odrzuciły one od siatki swoje przeciwniczki, które popełniły wiele błędów własnych. Po ataku Kingi Stronias tablica wyników wskazała prowadzenie opolanek 16:6. Trener poznanianek Marcin Patyk rotował składem, brał przerwy na żądanie, ale zabiegi te na niewiele się zdały. Poznanianki dopiero w końcówce zniwelowały nieco straty, atakowały Klaudia Świstek oraz Oriana Miechowicz. Zryw ten okazał się być mocno spóźniony. Kinga Stronias atakiem ze skrzydła zakończyła seta numer jeden.

W drugim secie meczu Energetyk miał dwa punkty przewagi (3:1), atakowała Klaudia Świstek. Przy jej serii poznanianki odskoczyły na na cztery punkty,  w ataku dobrze spisała się Oriana Miechowicz i o przerwę na żądanie poprosił trener opolanek (3:7). Po niej nadal dominowały przyjezdne, po bloku na Adriannie Rybak ich przewaga wzrosła do pięciu punktów. Siatkarki z Poznania pewnie grały w ataku, ważną postacią w ich zespole była Klaudia Świstek. W porównaniu do pierwszego seta role na boisku uległy odwróceniu poznanianki kontrolowały boiskowe wydarzenia. Atak Emilii Oktaby sprawił, że ekipa gości mogła cieszyć się z wygranego seta.

W kolejnej partii tego meczu opolski zespół przeważał 4:1, do remisu doszło po asie serwisowym Oriany Miechowicz (6:6). Miejscowa ekipa po raz kolejny odskoczyła na trzy punkty (11:8). Podopieczne trenera Marcina Patyka za każdym razem odrabiały straty, grę przyjezdnych napędziła Klaudia Świstek. Dobrze prezentowała się Oriana Miechowicz. Przez dłuższy czas na prowadzeniu były opolanki, które po błędzie swoich rywalek prowadziły 20:16. Grę przerwał trener Marcin Patyk, jego podopieczne po ataku Oriany Miechowicz zbliżyły się na dwa punkty do opolanek, przegrywały 18:20. Przy stanie 21:18 miejscowe siatkarki popełniły szereg błędów własnych, dobrze zagrała Wiktoria Niwald. Przy jej serii zespół Uni w jednym ustawieniu stracił pięć punktów i przegrywał 21:24. Poznanianki odrodziły się niczym feniks z popiołów i wygrały tą część meczu po zbiciu Klaudii Świstek w stosunku 25:22.

Chcąc myśleć o przedłużeniu rywalizacji opolanki musiały wygrać czwartego seta. Po asie serwisowym Izabeli Makarowskiej opolanki prowadziły 4:0. Inicjatywa należała do podopiecznych Nicoli Vettoriego. Ciężar gry na siebie wzięła Oliwia Sieradzka, po jej atakach przewaga Uni wzrosła do sześciu punktów (11:5). Po drugiej stronie siatki nie do zatrzymania była Weronika Fojucik, po jej atakach oraz asie serwisowym Oriany Miechowicz przewaga Uni zmalała do dwóch punktów (12:10). Do remisu doszło po błędzie własnym gospodyń (16:16), w natarciu były gospodynie. Sygnał do ataku dała Oliwia Sieradzka, po jej ataku było 21:18, przyjezdne nie zdołały odpowiedzieć. Seta zbiciem zakończyła Kinga Stronias i o końcowym zwycięstwie musiał decydować tie-break.

W nim najpierw prowadził Energetyk 3:0, do wyrównania doszło przy serii Kingi Stronias (3:3). Podczas zmiany stron boiska lepsze były poznanianki, które po ataku z szóstej strefy prowadziły 8:5. Energetyk podbijał ataki swoich rywalek, kontrataki zamieniał w punkty i po akcji na siatce Izabeli Klekot prowadził 9:5. Przy stanie 11:7 w polu zagrywki po raz kolejny pojawiła się Wiktoria Niwald i została w nim do końca seta. Opolanki nie kończyły ataków, nadziewały się na blok poznanianek i przegrały tego seta w stosunku 7:15, a cały mecz 2:3

UNI Opole- Enea Energetyk Poznań 2:3
(25:17, 18:25, 22:25, 25:22, 7:15)

Uni: Stronias (21), Rybak (5), Ciesiulewicz (13), Trojan (3), Makarowksa (2), Sieradzka (24), Adamek (libero) oraz Wąsik, Orzyłowska, Kłoda  i Borawska
Energetyk: Klekokt (5), W. Pisarska (1), Świstek (24), Miechowicz (23), Oktaba (4),  Fojucik (21), Skomorowska (libero) oraz  M. Pisarska, Niwald, Stachowiak i Wnuk (libero)