Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Legendarny siatkarz o hali w Częstochowie: To doprawdy dziwne

Legendarny siatkarz o hali w Częstochowie: To doprawdy dziwne

fot. archiwum

W kontekście infrastruktury mówi się o Częstochowie często, ale głównie za sprawą nowoczesnego stadionu, a właściwie jego braku, mimo sukcesów sportowych piłkarzy Rakowa. Z kolei jeżeli chodzi o siatkówkę, to miasto ma nowoczesną, dużą halę, ale według Ryszarda Boska to za mało. 

Bosek: Wystawy sukien zamiast wielkiej siatkówki

Legendarny siatkarz powiedział w wywiadzie dla Onetu, że mimo posiadania przez Częstochowę takiego obiektu, nic się w nim nie dzieje. – Zacznijmy od tego, że ktoś wpadł w Częstochowie na pomysł wybudowania dużej, nowoczesnej hali, ale przecież ona stoi pusta. Był projekt rozegrania Ligi Światowej, ale władze miasta, którego wiceprezydentem był wtedy Andrzej Szewiński tego nie chciały. Mimo siatkarskiego rodowodu muszę przyznać, że dla sportu zrobił niewiele. To jest fantastyczna hala do siatkówki na najwyższym międzynarodowym poziomie. Wiele osób z zewnątrz zastanawia się dlaczego w Częstochowie się nic nie dzieje? Przyznam, że nie wiem na jakiej zasadzie to funkcjonuje, bo ktoś przecież tę halę musi obsługiwać. Hale w Polsce walczą o interesujące mecze czy imprezy, a u nas odbywają się wystawy sukien ślubnych albo wspólnot wyznaniowych. To jest doprawdy dziwne – powiedział Bosek w wywiadzie dla Onetu.

Miasto: W hali przede wszystkim jest sport, na wielkie imprezy nas nie stać

Z kolei przedstawiciel miasta odbił te argumenty, przedstawiając szereg aktywności, które mają miejsce w hali. – Obecnie Hala Sportowa Częstochowa wykorzystywana jest przede wszystkim w celach sportowych – związanych ze szkoleniem bądź wydarzeniami sportowymi. Stale korzysta z niej ok. 10 klubów sportowych (treningi i zajęcia w różnych dyscyplinach). Poza tym swoje mecze rozgrywa w niej Exact Systems Hermapol Norwid Częstochowa – beniaminek siatkarskiej PlusLigi, dzięki któremu siatkówka na najwyższym krajowym poziomie powróciła do Częstochowy oraz hali na Zawodziu po 7 latach – mówi Włodzimierz Tutaj z UM.

Tutaj przypomniał również, że hala powstała głównie dla odnoszącego lata temu AZS-u Częstochowa, który jednak opuścił szeregi najwyższej klasy rozgrywkowej i przez długi czas w Częstochowie nie było siatkówki na wysokim poziomie. To również nie pomagało w staraniach o imprezy międzynarodowe. Poza tym według Tutaja Częstochowy najzwyczajniej nie stać na płacenie kwot wymaganych przez organizatorów. W Częstochowie brakuje też infrastruktury hotelowej, wymaganej przy takich imprezach.

Przedstawiciel miasta wyliczył również imprezy kulturalne i rozrywkowe, które mają miejsce w hali. Odbywają się tam między innymi koncerty, czy kabaretony.

Nie da się zadowolić wszystkich

Tak naprawdę temat wykorzystania hal sportowych to zawsze temat bardzo delikatny i złożony. Oczywiście można stawiać śmiałe, poczytne tezy, ale trzeba sobie zdawać sprawę jeżeli w mieście jest jeden obiekt, spełniający wysokie standardy, to niemal zawsze pojawiają się konflikty interesów. Sport zawodowy to nie tylko rozegranie meczu w weekend. To codzienny trening. Każda impreza odbywająca się w hali, powoduje „wyrzucenie” zespołu z hali, czasem nawet na kilka dni. Jeżeli imprezy rozrywkowe zdarzają się kilka razy w miesiącu, to w praktyce sportowcy muszą więcej trenować w doraźnie wynajętych obiektach (z którymi często też jest problem), niż w docelowej hali. Dlatego też zarządzanie halą musi być zawsze zrównoważone i często nie jest możliwe spełnienie oczekiwań klubów sportowych, mieszkańców, artystów, wystawców itd.

źródło: inf. własna, onet.pl, polsatsport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2023-11-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved