Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Włosi za silni dla biało-czerwonych

ME juniorów: Włosi za silni dla biało-czerwonych

Reprezentacja Polski juniorów w drugim meczu mistrzostw Europy U-20 przegrała z Włochami. Spotkanie zakończyło się w trzech setach, jednak w dwóch pierwszych partiach o wygranej decydowała gra na przewagi.

Początek meczu należał do Włochów, którzy szybko odskoczyli od Polaków na kilka oczek. Biało-czerwoni nie mogli zatrzymać Tommaso Rinaldiego, a Italia bazowała na skuteczności w ataku. W efekcie wygrywała już 14:9, ale z biegiem czasu podopieczni Sebastiana Pawlika zaczęli niwelować straty. Sygnał do ataku dał im Michał Gierżot, a błędy rywali pozwoliły im doprowadzić do remisu. W kolejnych minutach prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, a wynik oscylował wokół remisu. W końcówce to Polacy jako pierwsi mieli piłkę setową, ale rywale dysponowali lepszą skutecznością w ataku (53% w premierowej odsłonie). To właśnie dzięki niej przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę (26:24).

W pierwszej fazie drugiego seta obie drużyny szły łeb w łeb. Tym razem jako pierwsi pękli gracze z Półwyspu Apenińskiego, a ich błędy w połączeniu z dobrą grą Karola Urbanowicza sprawiły, że inicjatywę na boisku zaczęli przejmować biało-czerwoni. Cały czas ich liderem był Gierżot, a w środkowej fazie seta prowadzili już 15:11, ale ponownie dała o sobie znać siła ofensywna Italii. Alessandro Michieletto na spółkę z Tommaso Stefanim pozwolili Włochom wrócić do gry. Im bliżej końca seta, tym było bardziej ciekawie. Jednak to rywale grali wszechstronniejszą siatkówkę. Ponownie o losach seta musiała zadecydować walka na przewagi. W niej znowu lepsi okazali się Włosi, którzy triumfowali 29:27.

Na początku trzeciej partii obie drużyny walczyły cios za cios. Tak było do stanu 6:6, ale od tego momentu inicjatywę na boisku przejęli przeciwnicy. Michieletto i Stefani byli ich liderami, a Włosi punktowali we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. W polskich szeregach brakowało oczek Przemysława Kupki i Jakuba Czerwińskiego, w efekcie Italia zbliżała się do końcowego sukcesu (16:9). Wysokie prowadzenie sprawiło, że popełniła kilka błędów, a biało-czerwoni zbliżyli się jeszcze na 20:23, ale na więcej nie było już ich stać. Ostatecznie przegrali 20:225, a w całym meczu 0:3.

Włochy – Polska 3:0
(26:24, 29:27, 25:20)

Włochy: Crosato (7), Michieletto (15), Stefani (14), Gianotti (2), Rinaldi (17), Porro (3), Catania (libero) oraz Ferrato, Cianciotta i Magalini (2)
Polska: Czerwiński (2), Kupka (4), Durski, Urbanowicz (9), Markiewicz (5), Gierżot (15), Dereń (libero) oraz Gomułka (7), Czyżowski (1), Pawlun i Borkowski