Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Finały Nations Cup 2024 ostatnią szansą na igrzyska olimpijskie

Finały Nations Cup 2024 ostatnią szansą na igrzyska olimpijskie

fot. PressFocus

Tegoroczne finały turnieju Nations Cup, będą ostatnią okazją na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej. Turniej zostanie rozegrany w Jurmali na Łotwie i potrwa od 13 do 16 czerwca. Kwalifikację olimpijską wywalczą tylko zwycięzcy i będzie to ostatnia okazja do zdobycia biletu na igrzyska olimpijskie.

ranking najważniejszy

Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu wystąpią 24 męskie i 24 żeńskie duety plażowe. W turnieju mogą zagrać maksymalnie dwie pary z każdego kraju, w danej kategorii. Kwalifikację olimpijską można wywalczyć przede wszystkim z rankingu, który „zamyka” się 10 czerwca 2024 roku. W ten sposób, udział w igrzyskach zapewni sobie 17 duetów. Pewne miejsce na imprezie czterolecia mają już mistrzowie świata (Czesi i Amerykanki) oraz gospodarz (Francja). Pozostałe miejsca, można wywalczyć na kontynentalnych turniejach kwalifikacyjnych. Europejskie kwalifikacje zostaną rozegrane w ramach Nations Cup.

turniej w jurmali ostatnią szansą

Jurmala została ogłoszona gospodarzem turnieju finałowego Nations Cup w miniony weekend podczas gali Łotewskiego Związku Piłki Siatkowej. Łotewski kurort jest znanym miejscem w środowisku siatkówki plażowej. W przeszłości były tam rozgrywane turnieje World Tour, a także mistrzostwa Europy w 2020 roku.

W turnieju Nations Cup wystąpi dwanaście reprezentacji siatkarzy plażowych i tyle samo reprezentacji siatkarek plażowych. Turniej odbędzie się tuż po „zamknięciu” kwalifikacji na podstawie rankingu (13-16 czerwca). W turnieju każda reprezentacja składać będzie się z dwóch duetów. Mecz pomiędzy danymi reprezentacjami składa się tak naprawdę z dwóch lub trzech meczów – ten trzeci traktowany jest jak złoty set. Bilet na igrzyska wywalczą tylko zwycięzcy całych zmagań.

Polacy walczą o udział

W finałach Nations Cup, udział zapewnione mają reprezentacje Łotwy, po siedem drużyn, które wygrały swoje grupy w 2023 roku oraz cztery zespoły, które wygrają turnieje grupowe zaplanowane na maj 2024. Biało-Czerwone w składzie Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz oraz Katarzyna Kociołek i Marta Łodej triumfowały w ubiegłym roku w Szkocji, tym samym reprezentacja Polski ma już zapewniony udział w turnieju kobiet. Polacy o miejsce w finale będą musieli walczyć w majowym turnieju grupowym.

Zobacz również:
Bartosz Łosiak: Dla takich chwil trenujesz

źródło: inf. własna, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2024-01-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved