Na olimpijskie szlaki po dwunastu latach nieobecności powraca reprezentacja Niemiec. Podopieczni Michała Winiarskiego w znakomitym stylu wywalczyli w ubiegłym roku bilety do Paryża. Nie są może mocnym kandydatem do medalu, ale mają potencjał ku temu, aby okazać się „czarnym koniem” zawodów.
DO TEJ PORY CZTERY RAZY NA IGRZYSKACH
Od momentu, gdy siatkówka w 1964 roku stała się dyscypliną olimpijską męska reprezentacja Niemiec w turnieju czterolecia zagrała jak do tej pory cztery razy. W 1968 w Meksyku NRD zajęło czwarte miejsce.1972 roku na igrzyskach w Monachium wystąpiła w roli gospodarza. Państwo było wówczas nadal jeszcze rozbite na NRD i RFN. Nie był to jednak udany występ, bowiem z RFN zajęła przedostatnie, jedenaste miejsce wygrywając mecz o miejsce z Tunezją. NRD z kolei zakończyło zmagania ze srebrnym medalem po przegranym finale z Japonią.
W kolejnych latach Niemców na próżno było szukać w olimpijskim turnieju. Pojawili się dopiero w 2008 roku w Pekinie wygrywając awans w turnieju kwalifikacyjnym w Düsseldorfie. Na samych igrzyskach Niemcy rywalizowali w grupie m.in. z Polską ulegając biało-czerwonym 0:3. Wart odnotowania jest fakt, że po polskiej stronie siatki stał wtedy jak się okazało przyszły selekcjoner Niemców Michał Winiarski. Niemieccy siatkarze wygrali tylko jedno spotkanie z Egiptem i nie zdołali awansować do ćwierćfinału zajmując ostatecznie miejsce dziewiąte.
Ostatni olimpijski występ Niemców, to rok 2012 i Londyn. Do zawodów dostali się ze światowego turnieju kwalifikacyjnego organizowanego w Berlinie. W Wielkiej Brytanii wygrane z Serbią i Tunezją dały Niemcom awans do ćwierćfinału, gdzie ulegli 0:3 Bułgarii. W turnieju tym zagrało dwóch zawodników, których już niebawem zobaczymy także w Paryżu, to Lukas Kampa i Gyorgy Grozer. Zespół prowadził wówczas Vital Heynen, przyszły jak się potem okazało selekcjoner reprezentacji Polski. Polscy kibice nadal mają zapewne w pamięci kwalifikacje do turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Walka o bilet olimpijski toczyła się w styczniu 2016 roku w Berlinie, gdzie Niemcy po dramatycznym, pełnym zwrotów akcji meczu ulegli 2:3 prowadzonym przez trenera Antigę Polakom i stracili szansę na wyjazd do Brazylii. – Ten ból, który czuliśmy wtedy po porażce w kwalifikacjach do Rio, nie znikł. Dla całej naszej drużyny było to naprawdę bardzo bolesne – wspomina tamten moment w rozmowie ze Strefą Siatkówki Gyorgy Grozer.
MEDALIŚCI MISTRZOSTW ŚWIATA I EUROPY
Olimpijska przygoda Niemców jest krótka i bez sukcesów, ale nie oznacza to, że nasi zachodni sąsiedzi nie zapisali się na kartach europejskiej i światowej siatkówki. Niemcy to brązowi medaliści z pamiętnych dla Polaków mistrzostw świata z 2014 roku. Medal ten zdobyli pod wodzą Vitala Heynena. Najlepszym rozgrywającym tamtej imprezy został wtedy już za moment olimpijczyk z Paryża, Lukas Kampa. W 2017 roku z kolei pod wodzą Andrei Gianniego Niemcy zostali wicemistrzami Europy ulegając w finale 2:3 Rosjanom. Statuetkę najlepszego atakującego imprezy odebrał kolejny z olimpijczyków – Gyorgy Grozer. Niemcom nie jest jednak po drodze czy to z wcześniej Ligą Światową, czy teraz VNL. Najwyższe miejsce, to piąte w 2012 roku, dwie ostatnie edycje Ligi Narodów skończyli na 11. miejscu. W tym roku w VNL wygrali 5 z 12 meczów. Zakończyli zmagania jednak zwycięstwem.
ZAGRAĆ RÓWNO TO PODSTAWA
Przed Niemcami będzie dopiero piąty olimpijski występ. Jak widać za każdym razem rezultat był coraz lepszy. Czy w Paryżu ta tendencja zostanie utrzymana? Awans na igrzyska dał im rewelacyjny wynik na ubiegłorocznych kwalifikacjach w Brazylii, gdzie zagrali momentami wręcz kosmiczną siatkówkę. Drużyna trenera Winiarskiego wygrała w Rio wszystkie siedem spotkań, z Kubą, Ukrainą, Czechami, Katarem, Iranem oraz faworyzowanymi Brazylią i Włochami. Wyniki uzyskane chociażby podczas wspomnianego turnieju kwalifikacyjnego pozwalają stwierdzić, że pod wodzą Michała Winiarskiego nasi zachodni sąsiedzi są w stanie w Paryżu pokrzyżować szyki najlepszym. Trafili jednak do trudnej grupy, z USA, Japonią i Argentyną. O ile zagrają swoją równą, dobrą siatkówkę, to nie będą mieli problemu z wyjściem z grupy, a potem zdarzyć się może wszystko. Dla Michała Winiarskiego i jego podopiecznych istotne będzie właśnie utrzymanie wysokiego, równego poziomu chociażby z pierwszej części meczu na Memoriale Wagnera z Polską, czy turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk, a to w ostatnim okresie nie zawsze Niemcom wychodziło.
Przed turniejem olimpijskim Niemcy rywalizowali w Memoriale Wagnera zajmując trzecie miejsce wygrywając z Egiptem, a ulegając po zaciętych bojach Polsce i Słowenii. Szczególnie w meczu z Polską pokazali, że są w stanie grać znakomitą siatkówkę, ale nie potrafili utrzymać tego przez cały mecz. – Musimy grać dokładnie tę samą świetną siatkówkę, co podczas kwalifikacji olimpijskich i dalej pracować nad sobą – mówi Grozer. Ostatnimi sprawdzianami Niemców będą sparingi z Brazylią
GWIAZDY W SKŁADZIE i JEDYNY POLSKI SZKOLENIOWIEC
Niemcy mają w swoich szeregach bardzo solidnych zawodników, dla większości będzie to jednak debiut na tego typu imprezie. Część przyszłych olimpijczyków znamy z Plusligi, jak Morlitza Karlitzka, Rubena Schotta, Tobiasa Branda czy Moritza Reicherta. Gwiazdami zespołu są jednak występujący od lat w Polsce Lukas Kampa i były zawodnik Asseco Resovii, Gyorgy Grozer. Obaj będą jednymi z najstarszych zawodników na turnieju olimpijskim, ale cały czas pokazują, że są w stanie grać na najwyższym światowym poziomie. Lukas Kampa w tym roku skończy 38 lat, Gyorgy Grozer – 40.
Z uwagi na trenera Michała Winiarskiego, który będzie jedynym polskim szkoleniowcem prowadzącym drużynę olimpijską polscy kibice z pewnością będą uważnie obserwowali poczynania Niemców na turnieju olimpijskim.
Skład reprezentacji Niemiec na igrzyska olimpijskie w Paryżu:
Rozgrywający: Lukas Kampa, Johannes Tille
Atakujący: Georg Grozer
Środkowi: Tobias Krick, Anton Brehme, Lukas Maase
Przyjmujący: Christian Fromm, Moritz Reichert, Tobias Brand, Ruben Schott, Moritz Karlitzek
Libero: Julian Zenger
Rezerwowy: Jan Zimmermann (rozgrywający)
Trener – Michał Winiarski
Sukcesy:
mistrzostwa świata
? 2014
mistrzostwa Europy
? 2017
Liga Europejska
? 2009
Igrzyska Europejskie
? 2015
Zobacz również:
IO M: Egipt – afrykański kraj wśród siatkarskich potęg
źródło: inf. własna