Łódzka siatkówka, kojarzy się obecnie czołowymi drużynami kobiet, czyli ŁKS-em i Budowlanymi Łódź. Męskiej siatkówki na wysokim poziomie w Łodzi nie było od dawna, ale pewna grupa ludzi postanowiła to zmienić. Do rozgrywek ligowych, po niemal trzydziestu latach powróciła Resursa Łódź.
miasto siatkówki
“Łódź miastem siatkówki” – tak głosi mural, który znajduje się na ścianie jednej z kamienic w centrum Łodzi. Bez wątpienia w ostatnich latach w stolicy woj. łódzkiego nie brakuje siatkówki na wysokim poziomie. Wiele prestiżowych siatkarskich imprez ostatnich lat zawitało właśnie do Łodzi, a w ubiegłym roku, turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w siatkówce kobiet, odbywał się w łódzkiej Sport Arenie. W tej hali, polskie siatkarki wywalczyły awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Równie znana w Łodzi jest Atlas Arena, która gościła m.in. mistrzostwa świata mężczyzn w 2014 roku oraz mistrzostwa świata kobiet w 2022 roku. Już za kilka kilkanaście tygodni, w Łodzi odbędzie się turniej finałowy Ligi Narodów mężczyzn.
dwie drużyny w tauron lidze
Historycznie wiele przemawia za tym, że Łódź potrzebuje siatkówki na wysokim poziomie. Pierwsze oficjalne mistrzostwa Polski w siatkówce odbyły się w 1929 roku. Zarówno w finale kobiet jak i mężczyzn, wystąpiły wtedy drużyny z Łodzi, które później przez wiele lat utrzymywały się czołówce polskiej siatkówki. Obecnie w TAURON Lidze kobiet, od kilku lat o medale mistrzostw Polski rywalizują zespołu ŁKS-u Łódź oraz Budowlanych Łódź. Od 2017 roku, co roku na podium staje co najmniej jedna z tych drużyn.
Derby Łodzi
W ostatnich dniach, siatkarska Łódź żyje derbami ŁKS-u i Budowlanych. Oba zespoły rywalizują obecnie o miejsce w półfinale TAURON Ligi. Co ciekawe, łódzkie derby miały również ostatnio miejsce w siatkówce mężczyzn. W turnieju finałowym woj. łódzkiego w rozgrywkach III ligi, zwycięstwo odnieśli siatkarze Resursy Łódź. Drugie miejsce, również premiowane do walki o II ligę, przypadło Wifamie Łódź.
reaktywacja
Łódzka Resursa, to klub z dużymi tradycjami. Pierwsza sekcja siatkówki tego klubu, powstała już w 1913 roku. Trzydzieści lat później, siatkówka była już wiodącą dyscypliną całego stowarzyszenia. W latach 70. i 80., Resursa Łódź występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Jej największymi sukcesami drużyny były zwycięstwo w Pucharze Polski oraz 5. miejsce w mistrzostwach Polski. Niestety, niedługo potem Resursa zniknęła z siatkarskiej mapy.
W 2023 roku, grupa łódzkich pasjonatów rozpoczęła projekt reaktywacji klubu. Po wielu latach przerwy, łódzka Resursa powróciła do rozgrywek siatkarskich, zaczynając swoją przygodę od III ligi. – Pomysł na męską siatkówkę w Łodzi miałem już od dawna. Jest ogromny potencjał sportowy w regionie. Od kilku lat nie ma w naszym mieście ligowej siatkówki męskiej na wysokim poziomie. Powstał więc pomysł, żeby reaktywować klub Resursy i to było naszym impulsem do działania – mówi Kamil Chaber, prezes klubu oraz pomysłodawca i jeden z głównych autorów całego przedsięwzięcia.
Obecna drużyna była budowana od zera i w większości bazuje na zawodnikach miejscowych. Po trudnych początkach na starcie ligi, siatkarze Resursy złapali wiatr w żagle i odnoszą już pierwsze sukcesy. – Na pewno mieliśmy trudny start sezonu. Trzy porażki z rzędu, bez wygrania seta były bolesne i nieco zaskakujące. Na szczęście my sami nie zwątpiliśmy w nasze umiejętności. Po drobnych korektach w zespole zaczęliśmy wygrywać co nas bardzo cieszy. I od tego momentu mamy 10 zwycięstw z rzędu na swoim koncie – dodaje Kamil Chaber.
pierwsze sukcesy
Na pierwsze sukcesy Resursy, nie trzeba było długo czekać. Po zakończeniu fazy zasadniczej III ligi, siatkarze z Łodzi przystąpili do turnieju finałowego o mistrzostwo województwa. – Byliśmy dobrze przygotowani do finałów. Rozegraliśmy sparing z drugoligowym klubem z Łęczycy. Nasza forma była zwyżkująca. Na finałach w każdym meczu byliśmy lepsi od przeciwników wygrywając swoje mecze z Ozorkowem, Bełchatowem oraz łódzką Wifamą. Mieliśmy momenty słabszej gry, ale dzięki naszemu doświadczeniu wyszliśmy z pod presji przeciwników. Celem był awans do gier półfinałowych o drugą ligę i został w pełni zrealizowany. Dodatkowo będziemy organizatorem tego wydarzenia – tak ocenia ostatnie wyniki prezes klubu.
duży potencjał
Plany łódzkiego klubu na przyszłość, są ambitne. Przy odpowiednim wsparciu, drużyna ma potencjał by wejść na poziom zawodowy. Na ten moment jednak, kluczowym krokiem będzie awans do rozgrywek II ligi. – Moim celem od początku było stworzenie klubu, który w przyszłości będzie zawodowym. Uważam, że nasza marka się dobrze rozwija i ma potencjał. Na ten moment wiele zależy od tego na jakim poziomie zagramy w przyszłym sezonie. Natomiast wszystko wskazuje, że ten projekt będzie dalej kontynuowany – zakończył Kamil Chaber.
Dalszy etap walki o awans do wyższej klasy rozgrywkowej, będzie miał miejsce w dniach 12-14 kwietnia. W tym terminie, Resursa będzie gospodarzem turnieju półfinałowego o awans do II ligi. Oprócz gospodarzy, w turnieju wystąpią KPS Płock, AZS UWM Olsztyn oraz BAS REA Białystok. Do turnieju finałowego, zakwalifikują się dwie najlepsze drużyny.
Zobacz również:
Finał Ligi Narodów w Polsce!
źródło: inf. własna