Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Urbanowicz z mistrzostwem Szwajcarii

Urbanowicz z mistrzostwem Szwajcarii

Chênois Genève po dziewięciu latach ponownie sięgnęło po złoto w mistrzostwach Szwajcarii. W granym do trzech zwycięstw finale zespół z Jakubem Urbanowiczem w składzie 3:1 pokonał Lindaren Volley Amriswil. W poprzednim przerwanym przez pandemię sezonie Lindaren Volley Amriswil zakończyło rozgrywki na 1. miejscu, zaś Chênois Genève było 4. Podium uzupełnił zespół Volley Schönenwerd, którego barw bronił Stanisław Wawrzyńczyk.

W pierwszym meczu finałowym, który rozegrany został w Amriswil Chênois Genève prowadziło już 2:0 w setach. Dwa kolejne zdominowali jednak rywale i ostatecznie tie-break rozstrzygnął o losach spotkania. W piątej partii nie brakowało zaciętej walki a górą byli podopieczni trenera Ratko Pavlicevicia. Najwięcej punktów dla przyjezdnych zdobyli Strahinja Brzakovic i Jovan Djoković (po 21). 11 punktów do dorobku drużyny dołożył Jakub Urbanowicz, który skończył 10 z 25 ataków i zaserwował asa. W drugim spotkaniu sytuacja odwróciła się. To Lindaren Volley Amriswil triumfowało 3:0. W pierwszym secie wynik rozstrzygnął się dopiero po walce na przewagi, w dwóch kolejnych warunki na boisku dyktowali już przyjezdni, których do zwycięstwa poprowadził duet Thomas Zass/Höhne Björn. W szeregach gospodarzy najczęściej punktował Urbanowicz, który zdobył 10 punktów (45% skuteczności w ataku). I po dwóch meczach stan rywalizacji wyrównał się.

Trzeci pojedynek ponownie rozegrany został w Amriswil. Otwarcie należało do gospodarzy, którzy triumfowali do 20. W drugim secie sytuacja szybko odwróciła się. Goście odskoczyli na siedem punktów na samym początku i stopniowo powiększali dystans, wygrywając ostatecznie 25:16. Czwarty set był zacięty. Przez większość czasu minimalną przewagę zachowywali siatkarze Marko Kloka. W decydującym momencie goście doprowadzili jednak do walki na przewagi, którą wygrali. Lindaren Volley Amriswil nie poddało się, w czwartej partii ponownie długo wynik oscylował wokół remisu, jednak końcówka potoczyła się już po myśli siatkarzy Chênois Genève.

Najczęściej punktującym zawodnikiem był Thomas Zass (25 punktów, 53% skuteczności), dla przyjezdnych natomiast najwięcej punktów zdobył Jakub Urbanowicz (21, Polak oprócz 16 skończonych ataków przy 48% skuteczności czterokrotnie zapunktował zagrywką i raz blokiem). Początek czwartego pojedynku był wyrównany. Chociaż gospodarze w decydującej fazie seta prowadzili 21:19, siatkarze z Amriswil doprowadzili do emocjonującej końcówki. Nie udało im się jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. W dwóch kolejnych osłonach gra była intensywna, ale końcówki za każdym razem należały do Chênois Genève i to ten zespół sięgnął po mistrzostwo Szwajcarii. W ostatnim starciu Urbanowicz do dorobku drużyny dołożył 13 punktów a najczęściej punktującym siatkarzem w tym pojedynku był jego kolega z drużyny Strahinja Brzakovic (20).

(28:26, 25:21, 25:20)

W rywalizacji o 3. miejsce, która toczyła się do dwóch zwycięstw, do wyłonienia triumfatora potrzebne były trzy mecze. Każdy pojedynek był czterosetowy. W pierwszym triumfowało Volley Schönenwerd. W drugim rywalizację wyrównało Lausanne UC, ale ostatnie słowo należało do ekipy z Schönenwerd, w której w ramach transferu medycznego występował Stanisław Wawrzyńczyk. W pierwszym pojedynku Polak był najbardziej obciążonym zawodnikiem w przyjęciu (30 odbiorów z czego 43% przyjęcia pozytywnego) a zarazem drugim najlepiej punktującym siatkarzem swojego zespołu, zdobył 15 punktów. W drugim meczu Wawrzyńczyk przyjmował 20 razy (80% pozytywnego) i do dorobku drużyny dołożył 13 punktów, zaś w ostatnim pojedynku polski przyjmujący ponownie najczęściej przyjmował (31 razy, 42% przyjęcia pozytywnego) i ośmiokrotnie punktował.